Skocz do zawartości

Zdjęcie

Faktura VAT nievatowca od 2014

VAT zwolnienie z podatku VAT faktura

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Anna Anonim

Anna Anonim

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 luty 2014 - 09:59

Witam, wg nowych przepisów osoby zwolnione z VAT od 2014 również wystawiają faktury, na życzenie klienta. W związku z tym mam szereg pytań:

1. Czy wystawiając fakturę VAT, mam nadać jej numer ciągły po poprzednim rachunku (zwykłym, nie-VAT), czy nowy, czyli numer 01/2014 (mimo że był rachunek o tym numerze)?

2. Czy fakturę mogę wystawić na dotychczasowym wzorze rachunku i tylko zatytułować go odpowiednio? (Chociaż ponoć tytuł nie jest ważny).

3. Czy mnie to jakoś obciąża finansowo, muszę coś zapłacić, jeśli ktoś sobie zażyczy fakturę?

4. Czy mogę zignorować to, że klient wpłacił mi zaliczkę, i wystawić fakturę na całość kwoty? A klient zapłaciłby mi kwotę z faktury minus zaliczka. Czy muszę wystawić też osobną fakturę na zaliczkę?

5. Jeśli muszę jednak wystawić osobną fakturę na zaliczkę, to jeżeli wpłynęła ona w styczniu, fakturę na zaliczkę mam wystawić do 15 lutego?

6. Czy mam doliczać do należności podatek VAT na fakturze?

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]7. Czy należność za usługę wlicza się do zarobków z miesiąca, gdy została ona wykonana, a nie z miesiąca, gdy została wystawiona faktura? (Lub gdy wpłynęła należność na konto?) Czy to samo się tyczy zwykłego rachunku?[/font]

Będę wdzięczna za pomoc.

#2 marzenaew

marzenaew

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 14 luty 2014 - 14:22

To powinno pomóc. http://www.money.pl/...0.html?rfguidfo

#3 Guest_Anetka

Guest_Anetka
  • Goście

Napisano 26 luty 2014 - 10:48

przeczytaj artykuł tutaj: http://www.efaktury....miast_rachunkow

- a najlepiej skorzystaj z pomocy jakiegos aktualnego programu do faktur, on powinnien spełniać wymagania ustawy

#4 Ekoconsultant

Ekoconsultant

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 27 luty 2014 - 10:19

Pani Anno,

Prowadzi Pani księgowość samodzielnie? Jeśli tak to polecam firmę, którą reprezentuje  - www.ekoconsultant.pl W tym momencie mamy specjalną ofertę dla działalności jednoosobowych – dwa pierwsze miesiące prowadzenie księgowości za darmo. W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt.

#5 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2014 - 14:05

jestem nievatowcem i do tej pory wystawialem rachunki, po rozporządzeniu ministra dalej mogę pracować na moim dawnym programie do rachunków, wystarczyła tylko aktualizacja programu - rewelacyjne rozwiązanie, proste latwe przyjemne, bez stresu - polecam kazdemu. Wersje testową można pobrać stad:

http://www.pakietprz...rcy.pl/rachunek

#6 Andrzej Lazarowicz

Andrzej Lazarowicz

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 07 marzec 2015 - 18:18

W zasadzie to dobrze że rozwiązano w ten sposób problem. Faktura doczekała się bardzo precyzyjnych regulacji prawnych dotyczących jej wystawiania, przesyłania, anulowania i korygowania a o rachunkach nikt nie myslał. Polecam szerzej omawiający ten problem artykuł http://cenabiznesu.p...ystawic-fakture

pozdrawiam

#7 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 09 marzec 2015 - 08:33

jak rozumiem jesteś zwolniona z vat do wysokości limitu z art.113 ustawy vat (150.000)

1. Czy wystawiając fakturę VAT, mam nadać jej numer ciągły po poprzednim rachunku (zwykłym, nie-VAT), czy nowy, czyli numer 01/2014 (mimo że był rachunek o tym numerze)?

-jak sobie wybierzesz tak będzie, ważne aby była cały czas ta sama metoda

2. Czy fakturę mogę wystawić na dotychczasowym wzorze rachunku i tylko zatytułować go odpowiednio? (Chociaż ponoć tytuł nie jest ważny).

- słowo faktura nie jest elementem obowiązkowym więc może nazywać się to równie dobrze rachunek

3. Czy mnie to jakoś obciąża finansowo, muszę coś zapłacić, jeśli ktoś sobie zażyczy fakturę?

- tzn.niby co ? faktura jest podobna do starego rachunku czyli bez vat

4. Czy mogę zignorować to, że klient wpłacił mi zaliczkę, i wystawić fakturę na całość kwoty? A klient zapłaciłby mi kwotę z faktury minus zaliczka. Czy muszę wystawić też osobną fakturę na zaliczkę?

-musisz sie zmieścić do 15 dnia nst.dnia m-ca jak nie chcesz wystawiać fak.na zaliczkę

5. Jeśli muszę jednak wystawić osobną fakturę na zaliczkę, to jeżeli wpłynęła ona w styczniu, fakturę na zaliczkę mam wystawić do 15 lutego?

- tak

6. Czy mam doliczać do należności podatek VAT na fakturze?

- jakim cudem , przeciez jesteś na zwolneniu z vat

7. Czy należność za usługę wlicza się do zarobków z miesiąca, gdy została ona wykonana, a nie z miesiąca, gdy została wystawiona faktura? (Lub gdy wpłynęła należność na konto?) Czy to samo się tyczy zwykłego rachunku?

- przychód w p.doch.powstaje dla wszystkich tak samo czyli wg art.14.1c uopdf

#8 kamaj.9

kamaj.9

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 16 maj 2019 - 13:01

Ja przy swojej działalności faktury bez (dawniej rachunki) wystawiam w aplikacji Pakiet Przedsiębiorcy Rachunek. Można go pobrać za darmo tutaj:

#9 Garbek

Garbek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 17 maj 2019 - 08:07

U mnie sprawdza się oprogramowanie od mega-tech - Faktura Small Business. To prosty program do faktur vat, bez vat, jpk , korekt, proform itd. ma ciekawe opjce ułatwiające fakturowanie. Dla zwolnionych z vat też program będzie przydatny.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VAT, zwolnienie z podatku VAT, faktura

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy