Skocz do zawartości


Dopłata do udziałów


wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Wacek

Guest_Wacek
  • Goście

Napisano 06 luty 2014 - 22:22

Czy można pokryć dopłatę do udziałów potrąceniem wierzytelnosci przysługujących obowiazanemu wspolnikowi względem spółki?

#2 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 06 luty 2014 - 22:30

[font="sylfaen, serif;"]Dopłaty mogą być obowiązkiem wspólników jeżeli umowa spółki tak stanowi.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Wynika to z KSH a dokładnie z przepisu [/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]art. 177.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 1. Umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 2. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Jeżeli jest to obowiązek wynikający z umowy a nie z uchwały wspólników (chodzi o sam obowiązek ponieważ uchwała będzie określała wysokość i termin dopłat) to można dokonać takich otrąceń.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Na ten temat wypowiedział się również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r. (sygn. akt III CZP 117/09) Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może potrącić swoją wierzytelność wobec spółki z wierzytelności spółki względem wspólnika z tytułu dopłat.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Reasumując potrącaj co się da ;)[/font]





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych