Skocz do zawartości


Formularze US za 2013 r.


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 15:22

Witam, 7 grudnia rozpocząłem działalność w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto pracuję na umowie o pracę gdzie indziej. Osiągnąłem w grudniu przychód około 4.200 zł, a ryczałt mam 3%. Mam pytanie: czy muszę składać jakiś formularz w Urzędzie Skarbowym za 2013 r. (np. PIT-28), a jeśli tak to czy mogę wykazać w nim odliczenie od podatku należnego za grudzień 2013r. składki zdrowotnej za grudzień 2013?



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 styczeń 2014 - 22:28

Witaj, za 2013 rok rozliczysz się na dwóch PITach; na jednym z działalności, na drugim z pracy.

Umowę o pracę rozliczysz na PIT-37 do końca kwietnia 2014 roku. Natomiast działalność gospodarczą rozliczysz do końca stycznia 2014, gdzie wykażesz ten przychód i zapłacisz podatek od przychodu (termin 31 stycznia 2014) w wysokości 126 zł. Odliczyć od podatku możesz składkę zdrowotną (pewnie taką tylko opłacasz), ale zapłaconą w 2013 roku. Tu podejrzewam, że składkę opłaciłeś już w 2014 roku, jeśli tak to podatek masz do wpłaty do US-go.



#3 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:44

Odliczyć od podatku możesz składkę zdrowotną (pewnie taką tylko opłacasz), ale zapłaconą w 2013 roku. Tu podejrzewam, że składkę opłaciłeś już w 2014 roku, jeśli tak to podatek masz do wpłaty do US-go.

Z czego to wynika? Bo czytałem na różnych forach różne wypowiedzi i jedni piszą, że jeśli składka jest za grudzień, to podlega odliczeniu od podatku za grudzień i nic się nie płaci, a drudzy piszą tak jak ty.

PS. Złożyłem PIT-28 wykazując w nim składkę za grudzień, ale teraz się zastanawiam czy nie złożyć korekty...



#4 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 styczeń 2014 - 23:25

Jeśli składkę za grudzień opłaciłeś w styczniu ( mogłeś również opłacić grudzień w grudniu) to nie możesz jej wykazać w PIT-28. Podatek za grudzień pomniejsza kwota składki zdrowotnej do odliczenia od podatku(w 2013 - 225,38 zł, zapłacona 261,73 zł). Składkę zapłaconą w styczniu odliczysz w styczniu 2014 roku.

 

Odliczenie zgodnie z art 13 ust 1. - Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego.

 

Art. 27b. 1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:


    [*]1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027, z późn. zm.):

      [*]a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
      [/list][/list]

#5 ilakowalska

ilakowalska

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 luty 2014 - 08:20

 

Jeśli składkę za grudzień opłaciłeś w styczniu ( mogłeś również opłacić grudzień w grudniu) to nie możesz jej wykazać w PIT-28. Podatek za grudzień pomniejsza kwota składki zdrowotnej do odliczenia od podatku(w 2013 - 225,38 zł, zapłacona 261,73 zł). Składkę zapłaconą w styczniu odliczysz w styczniu 2014 roku.

 

Odliczenie zgodnie z art 13 ust 1. - Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego.

 

Art. 27b. 1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:


    [*]1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027, z późn. zm.):

      [*]a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
      [/list][/list]

       

bardzo dobra odpowied


Quality underwater cleaning

 




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych