Skocz do zawartości


PIT i ulgi, problem!

pit ulgi

wróć do serwisu Moja Firma 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 20:55

Dzień dobry!

 

Mam pytanie związane z rozliczeniem PITU i ulgi. Otóż moja córka skończyła liceum i od października poszła do pracy, poza tym uczy się dalej w szkole wyższej. Jej zarobki nie wyniosły w sumie więcej niżeli kwotę ustaloną brutto czyli 3092(taka jest ta kwota). Dzięki temu mogę się za nią rozliczyć i przyjąć ulgę za dziecko uczące się. I tutaj pojawia się pytanie, co poza wypełnieniem PITU i ulgi na dziecko muszę jeszcze dostarczyć? Czy jest coś takiego czy wystarczy załącznik do PITU gdzie podaję dane dziecka? Jakim sposobem urząd skarbowy sprawdza czy córka fatycznie nie przekroczyła wyznaczonej kwoty brutto? Wiem, że córka rozlicza PITA samodzielnie, dlatego mam kilka niejasności. Wiem, że przy ewentualnym sprawdzaniu przez urząd skarbowy muszę mieć potwierdzenie, że dziecko faktycznie się uczy, czy coś jeszcze? Z góry dziękuję za odpowiedź!



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 21:11

Córka ze swoich dochodów rozlicza się na osobnym PIT-37. Jeśli jej dochód do opodatkowania jest niższy niż 3091 (a nie 3092) to możesz skorzystać z ulgi prorodzinnej i opcji rozliczeniaw sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci art. 6 ust. 4 pkt 3.

 

Wysokość zarobków urząd pozna chociażby z PIT Twojej córki, jak i danych przesyłanych przez jej pracodawcę.

 

Poza załącznikiem nic nie dołączasz. W razie ewentualnej kontroli wystarczy poświadczenie, ze córka uczyła się i nie ukończyła 25 lat.



#3 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 21:27

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie. Czy mogę się rozliczać, mimo że jest to szkoła o systemie zaocznym?



#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 styczeń 2014 - 22:16

[font="georgia, serif;"]rodzaj szkoły nie ma tu znaczenia[/font]



#5 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 22:45

art. 6 ust. 4, 4a,4b,8-13updof

Z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci może wystąpić podatnik, jeżeli w roku podatkowym samotnie wychowywał dzieci (art.6 ust.4 updof) do ukończenia 25 lat (również jeżeli ukończyły25 latw trakcie roku podatkowego),  uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach – Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświaty lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innych niż RP państwie (...)

 

ww. przepisy dotyczą również szkół zoacznych.

 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit, ulgi

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych