Skocz do zawartości

urlopy zaległe i bieżące po macieżynskim

urlopy

wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 17:52

wiem ze musze wnioskować bezpośrednio po macieżynskim ale czy zdażyło sie wam ze pracodawca odmówił wam udzielenia urlopu biezacego?w pełnym wymiarze...

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 styczeń 2014 - 19:47

Pełny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w pierwszym dniu roku.Pracownica ma prawo na swój wniosek (złożony na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu) wykorzystać urlop wypoczynkowy zaległy jak i bieżący.

SN z dnia 20 sierpnia 2001 r. , I PKN 590/00 (OSNP 2003, nr 14, poz. 336 ): „Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która(...) chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim”

#3 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 12:36

wiem ze musze wnioskować bezpośrednio po macieżynskim ale czy zdażyło sie wam ze pracodawca odmówił wam udzielenia urlopu biezacego?w pełnym wymiarze...

czy wnioskować najpierw bezpośrednio po macieżyńskim o bieżący czy najpierw o zaległy urlop

boję sie ze pracodawca powie mi że mi sie nie należy urlop bieżący najpierw bezpośrednio po macieżynskim zawnioskuję o zaległy urlop 17 dni z 2012 potem bezpośrednio po nim 26 dni z 2013 i bezpośrednio po nim zamierzam zawnioskować o bieżący 26 i wiem ze pracodawca może mi odmówić co wyedy robić////proszę op poradę dlatego zastanawiam sieczy może najpierw zawnioskować o bieżący którego nie będzi mógł odmówić gdyż będzie zaraz po macieżynskim a potem odrazu o zaległe jak sądzicie?

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 styczeń 2014 - 13:00

Nie widzę problemu,aby wnioskować łącznie o wszystkie dni urlopu zarówno o urlop zaległy jak i bieżący w jednym wniosku.Pracodawca ma obowiązek udzielenia ich na podstawie art.163 par. 3. na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Po prostu napisz :proszę o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2012 w ilości 17 dni,zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2013 w ilości 26 dni oraz bieżącego urlopu za rok 2014 w ilości 26 dni począwszy od dnia ....... .(łącznie 69 dni urlopu wypoczynkowego).

#5 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:31

zamieżam również zawnioskować o dwa dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem zaraz po urlopie bieżącym....a następnie zawnioskuję w innym wniosku o urlop wychowawczy czy wnioskować odrazu na 2 lata bo tak zamierzam czy lepiej na rok i po roku jak moja sytuacja sie nie zmieni zawnoiskować o kolejny rok ponieważ nie wiem czy w drugim roku nie zawnioskuje o powrót do pracy na obniżony etat jake obniżenie bedzie minimalnie niższe od całego etatu -chciałabym być chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy ale obniżyć minimalnie caly etat to 7/8 etatu czy tak ?

#6 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:35

zamieżam również zawnioskować o dwa dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem zaraz po urlopie bieżącym....a następnie zawnioskuję w innym wniosku o urlop wychowawczy czy wnioskować odrazu na 2 lata bo tak zamierzam czy lepiej na rok i po roku jak moja sytuacja sie nie zmieni zawnoiskować o kolejny rok ponieważ nie wiem czy w drugim roku nie zawnioskuje o powrót do pracy na obniżony etat jake obniżenie bedzie minimalnie niższe od całego etatu -chciałabym być chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy ale obniżyć minimalnie caly etat to 7/8 etatu czy tak ?  jeszcze jedno urlop zaległy z 2012 kończy mi sie w piątek czy wnoskując bezpośrednio po nim o urlop bieżący za 2013 r wnioskować od soboty nastepnego dnia czy od poniedziałku dodam ze pracuje w kawiarni  czynnej 7 dni w tygodniu wiec weekendy sa normalnie pracujące

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:54

To,że weekendy są pracujące,nie oznacza,że urlop wypoczynkowy będziesz liczyła na każdy dzień tygodnia ponieważ tydzień pracy zgodnie z kodeksem pracy jest 5 dniowy i 40 godzinny i tak trzeba liczyć

wykorzystywanie tego urlopu wypoczynkowego.69 dni urlopu to 13 pełnych tygodni od poniedziałku do piątku i 4 dni.

#8 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 16:54

a co ze świętami 21 kwiecień 1 maj19 czerwiec czy te dni pomijam....

kończe urlop macieżynski roczny 13 kwietnia zamieżam złożyc następujący wniosek

wnioskuję o udzielenie mi zlaegłego urlopu oraz bieżącego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio p zakończeniu urlopu macieżyńskiego w celu kontynuowania opieki nad dzieckiem tu imie i nazwisko...urodzonym dnia...

zatem od 14 kwietnia do 8 maja 2014 roku wnioskuję o wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2012.tj 17 dni roboczych, a następnie od 9 maja do 13 czerwca wnioskuję o wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2013 tj. 26 dni roboczych a następnie wnioskuję o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za rok bieżący 2014 w pelnym wymiarze  tj 26 dni roboczych tj od 14  ????czerwca soboty czy 16 poniedzialek wpisaC?????do 18 lipca czy jezeli od poniedzialku zaczne do 22 lipca????

odliczyłam świeta w-w czy tak bedzie dobrze to czy od soboty ten bieżacy urlop czy od poniedz.?chce zachować ciągłość i co ze świętami

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 styczeń 2014 - 17:14

Urlop wypoczynkowy w ilości 69 dni zaczynający się 14 kwietnia 2014 roku zakończy się 22 lipca 2014 roku.Urlop liczymy tylko w dni "pracujące"nie wpisujemy urlopu w soboty, niedzielę i święta.Proponuję w podaniu wystąpić o udzielenie urlopu wypoczynkowego za rok 2012 w ilości 17 dni,za rok 2013 26 dni oraz urlopu bieżącego za rok 2014 w ilości 26 dni (Razem 69 dni począwszy os 14 kwietnia 2014 do 22 lipca 2014.Nie rozpisywać tego na poszczególne daty.Pozdrawiam.

#10 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 17:37

Urlop wypoczynkowy w ilości 69 dni zaczynający się 14 kwietnia 2014 roku zakończy się 22 lipca 2014 roku.Urlop liczymy tylko w dni "pracujące"nie wpisujemy urlopu w soboty, niedzielę i święta.Proponuję w podaniu wystąpić o udzielenie urlopu wypoczynkowego za rok 2012 w ilości 17 dni,za rok 2013 26 dni oraz urlopu bieżącego za rok 2014 w ilości 26 dni (Razem 69 dni począwszy os 14 kwietnia 2014 do 22 lipca 2014.Nie rozpisywać tego na poszczególne daty.Pozdrawiam.

bardzo dziekuję

czy dwa tygodnie przed zakończeniem macieżynskiego wystarczy wysłać wniosek?

a jezeli zdecyduje sie na urlop wychowawczy na 2 tyg przed rozpoczeciem wystarczy zawnioskować?

mam umowe do 30 maja 2016 czy urlop wychowawczy należy mi sie tylko do końca umowy i czy w czasie pobytu na wychowawczym liczy mi sie urlop? jeśli tak to co sie z nim stanie czy pracodawca mi za niego wypłaci ?a jeżeli wróce po roku wychowawczego to czy nalezy mi sie urlop w 2015 roku?

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 styczeń 2014 - 17:55

Wniosek o urlop wypoczynkowy powinien pracodawca otrzymać jak już pisałam na 7 dni przed rozpoczęciem wykorzystywania tego urlopu.Urlop wypoczynkowy za rok w którym korzysta się z urlopu wychowawczego przysługuje tylko wtedy,gdy np.w styczniu nasz urlop rodzicielski,od lutego urlop wychowawczy i wracasz do pracy w tym samym roku kalendarzowym.Jeżeli wniosek złożysz od lipca 2014 roku do czerwca 2016 roku urlop wypoczynkowy nie będzie już przysługiwał.

#12 Guest_jupa

Guest_jupa
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 11:54

zamieżam jeszcze 23 lipca i 24 zawnnioskowac o 2 dni opieki czyli wychowawczy zaczynam 25 tj.piątek zeby zachować ciągłość w urlopach?na rok chce iść na wychowawczy czyli od 25 lipca 2014 do 25 lipca 2015 czy tak jak sie liczy rok wychowawczy?

#13 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:02

Nie, w prawie pracy terminy liczy się inaczej niż w prawie cywilnym, jeśli coś rozpoczyna się 25.07.2014 to rok upływa w dniu 24.07.2015

CARPE DIEM!

#14 Guest_jupa

Guest_jupa
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:10

zamieżam jeszcze 23 lipca i 24 zawnnioskowac o 2 dni opieki czyli wychowawczy zaczynam 25 tj.piątek zeby zachować ciągłość w urlopach?na rok chce iść na wychowawczy czyli od 25 lipca 2014 do 25 lipca 2015 czy tak jak sie liczy rok wychowawczy?

pózniej byłoby dla mnie korzystnie wrócić na obniżony czas pracy z zachowaniem prawa do niemożliwośći zwolnienia mnie przez okres 12 mies tj do końca umowy potem pracodawca moze przedluzy mi umowe po 30 maja 2016 mam pytanie jak można najmnie skrócić czas pracy z calego etatu 3/4 czy wiecej

#15 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:14

Maksymalnie do 1/2 etatu.

CARPE DIEM!

#16 Guest_jupa

Guest_jupa
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:23

Maksymalnie do 1/2 etatu.

1/2 to połowa a ja chce pracować więcej mogłabym wrócic na caly etat ale boje sie zwolnienia wiec chce tylko minimalnie zminejszyć etat zeby wrócić ale prze 12 mies byc chroniona od zwolnienia ile minimalnie zmniejszyć mogę

#17 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:27

możesz wrócić np na 7/8 etatu

#18 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 12:27

"[color=rgb(102,102,102);font-family:Arial, Tahoma, Verdana, Georgia, sans-serif;font-size:13px;]Wniosek podwładnego może zostać nieuwzględniony także wtedy, gdy jego działanie w sposób oczywisty prowadzi do nadużycia prawa. Taka sytuacja będzie miała miejsce, np. gdy pracownik wystąpi o obniżenie wymiaru czasu pracy w wymiarze 1/100 etatu lub gdy złoży wniosek z dużym, np. 6-miesięcznym, wyprzedzeniem. Niewątpliwie jedynym celem pracownika jest uzyskanie dodatkowej ochrony przed zwolnieniem."[/color]

CARPE DIEM!

#19 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2014 - 14:49

cały etat to 168 godzin średnio 42 godziny tygodniowo

7/8 etatu to ile godzin miesięcznie

bardzo dziekuje za odpowiedzi...

#20 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 20 styczeń 2014 - 18:16

Wymiar czasu pracy ulega obniżeniu proporcjonalnie do liczby godzin na pełnym etacie. W styczniu wynosić będzie 147 h

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlopy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych