Skocz do zawartości


Obniżka zaliczek do US


wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Małorzata

Guest_Małorzata
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2014 - 16:05

Witam, czytając artykuł w internecie na temat PIT4 R doczytałam się informacji "Kwoty pobranych zaliczek podlegające wpłacie na rzecz urzędu skarbowego obniża się o wartość wynagrodzenia z tytułu terminowych wpłat zaliczek, która wynosi 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa."

Co to właściwie oznacza? Jeśli terminowo wpłacam zaliczki do US mogę sobie obniżyć ich wartość?



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 styczeń 2014 - 17:23

Zgadza się, a wynika to z art 28 ustawy Ordynacja Podatkowa gdzie w § 1. czytamy, że płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa.

 

Z kwoty zaliczek na podatek dochodowy pobranych za grudzień 2013 r. można potrącić należne wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego za wszystkie miesiące 2013 r. Potrącenie będzie dokonywane w grudniu, więc łączna kwota potrąceń powinna zostać wykazana w deklaracji PIT-4R w części C w rubryce 12 w poz. 156, tj. poz. dotyczącej miesiąca grudnia.



#3 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 16:12

tylko chyba też trzeba tą kwotę wykazać w picie rocznym jako przychód, ja w każdym bądź razie tego nie potrącam, nie jest to duża kwota



#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:19

[font="georgia, serif;"]oczywiście to wynagrodzenie jest przychodem pracodawcy/płatnika[/font]



#5 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2014 - 12:59

a co w przypadku gdy płatnik wpłacając do US zaliczki nie pomniejszał ich sobie o wartość wynagrodzenia z tytułu terminowych wpłat zaliczek? Teraz po rozliczeniu PIT-4R wychodzą mu w każdym miesiącu nadpłaty np. 5-6 zł. Urząd zwraca je płatnikowi? Jaka jest procedura?

 

 



#6 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2014 - 14:04

[font="georgia, serif;"]Wg mnie o kwotę tej nadpłaty można pomniejszyć bieżący przelew zaliczek na pdof, o ile w PIT-4R wykazano wynagrodzenie dla płatnika.[/font]





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych