Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Pytania początkującego. Spółka z o.o.

wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 05 styczeń 2014 - 15:56

Witam! 

Jako że pod koniec roku planuję ruszyć spółkę z o.o. a na temat księgowania nie mam za dużo pojęcia to mam kilka podstawowych pytań : 

1. Kiedy rozliczamy się z U.S. Coś zasłyszałem że można kwartalnie wysyłać rozliczenie na dokumencie CIT-2 a roczne rozliczenie na CIT8A lub CIT 8B. Czy to prawda?

2. Doczytałem się że spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowośćna księgach rachunkowych. Czym są te księgi i na czym dokumentujemy operacje? 

3. Jeżeli ktoś wie czy są jakieś materiały lub kursy na których mógłbym nauczyć się podstaw księgowania Spółek kapitałowych?

Z góry dzięki za każdą przydatną radę.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 styczeń 2014 - 17:15

[font="georgia, serif;"]W trakcie roku nie składa się żadnych deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych, typu CIT-2.[/font]

[font="georgia, serif;"]Jeśli od dochodu spółki wychodzi podatek to wpłaca się miesięczne zaliczki.[/font]

[font="georgia, serif;"]Do końca marca 2014 r. wysyła się zeznanie roczne CIT-8 za 2013.[/font]

[font="georgia, serif;"]"pod koniec roku planuję ruszyć spółkę z o.o." czyli który rok masz na myśli, bo już mamy nowy rok i co tu oznacza ruszyć ?[/font]

[font="georgia, serif;"]Wg mnie jeśli nie znasz się na księgowaniu ksiąg rachunkowych /handlowych, czyli KH/, to raczej trudno ci będzie tak szybko się tego nauczyć, nawet gdybyś poszedł na kurs.[/font]

[font="georgia, serif;"]Proponuję na początek podjąć współpracę z jakimś biurem rachunkowym, lub z doświadczoną księgową.[/font]

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 styczeń 2014 - 18:11

Zdecydowanie udaj się do biura rachunkowego. Pełna księgowość to wyższa szkoła jazdy. Kurs bez rzetelnej praktyki nic nie da. Owszem kursy są bardzo przydatne wręcz konieczne, niemniej bez praktyki nie mają większego sensu. Zwyczajanie nie poradzisz sobie.

Jako osoba prawna możesz wybrać rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy (po dopełnieniu pewnych formalności) - art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Może o to Ci chodzi w tym stwierdzeniu, ze planujesz ruszyć spółkę z o.o...?

#4 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 05 styczeń 2014 - 19:11

Tak jak koleżanka napisała, jeżeli chcesz się nauczyć księgowania na księgach rachunkowych to zatrudnij dobrą księgową i pod jej okiem i nadzorem wiele się nauczysz bo sam kurs nie wystarczy, jeżeli natomiast nie masz zamiaru zdobywać wiedzy praktycznej to oddaj do biura rachunkowego.

#5 DoPoliczenia

DoPoliczenia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 styczeń 2014 - 22:59

Tak jak koleżanka napisała, jeżeli chcesz się nauczyć księgowania na księgach rachunkowych to zatrudnij dobrą księgową i pod jej okiem i nadzorem wiele się nauczysz bo sam kurs nie wystarczy, jeżeli natomiast nie masz zamiaru zdobywać wiedzy praktycznej to oddaj do biura rachunkowego.

W przypadku podatku dochodowegoa akurat można samodzielnie wyliczyć wykupując np. dostęp tygodniowy do systemu http://24easyaudit.pl lub korztystając z werji demo, na początek wyjdzie taniej niż księgowa lub biuro rachunkowe, ale  wyliczanie podatku CIT jest proste przy użyciu tego narzędzia. Poszukaj różnych opcji, nawet zatrudniając ksiegową warto wiedzieć co robi.

#6 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 14:29

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Dołączona grafika

Jeżeli chodzi o KH to rzeczywiście ostatnio czytałem że to niezbyt prosta sprawa. Moja firma będzie robiła jedną operację miesięcznie pewnie tak przez jakieś 2 lata aż się rozwinie więc nie będzie tego dużo. Do tego nie zatrudniam pracowników. Chcę samemu coś "liznąć" tak jak napisałeś bo warto wiedzieć co księgowa wykonuje a dla mnie jest też ważna kwestia optymalizacji podatkowej bo jakoś nie wyobrażam sobie żeby płacić 19% podatku i 19% podatku od dywidend.

Czy jest opcja zlecania prac księgowej co 3 miesiące gdybym wybrał formę rozliczania się kwartalnie? Chodzi mi, co tu dużo ukrywać, o oszczędność bo jako początkująca firma nie będę miał aż tak dużego kapitału obrotowego. 

Teraz bardzo ważne pytanie : Czy jeżeli w danym kwartale (przy formie rozliczania kwartalnego oczywiście) spółka nie odnotowała żadnego dochodu i nie zrobiła żadnej operacji to czy też muszę, ja czy to księgowa - coś wysyłać do U.S.? Jakiś formularz?

Firma będzie zajmowała się pożyczkami dla osób prywatnych.

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:22

[font="georgia, serif;"]wyżej już pisałam - w trakcie roku nie wysyła się do US żadnych deklaracji na podatek dochodowy[/font]

#8 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 19:34

[font="georgia, serif;"]wyżej już pisałam - w trakcie roku nie wysyła się do US żadnych deklaracji na podatek dochodowy[/font]

Rzeczywiście, wybacz i dziękuję za radę. To bardzo ułatwia sprawę bo narazie moja firma nie przynosi dochodów. Były zrobione 4 tranzakcje ale dłużnicy nie spłacają. 

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 styczeń 2014 - 23:31

[font="georgia, serif;"]Dodam jeszcze, że można księgowej zlecać wykonanie czynności księgowych w miarę pojawiających się potrzeb spółki.[/font]

[font="georgia, serif;"]Nie wiem co masz na myśli pisząc o optymalizacji podatkowej. [/font]

[font="georgia, serif;"]Bo od podwójnego opodatkowania tu nie ma odejścia, o ile oczywiście spółka będzie miała zamiar wypłacać dywidendę z wypracowanego zysku.[/font] [font="georgia, serif;"]Jeśli tak, to obowiązkowo będzie musiała pobrać 19 % podatku od kwoty dywidendy. A poza tym od swojego dochodu w trakcie roku będzie płacić zaliczki na pdop, też w wysokości 19 % kwoty dochodu.[/font]

#10 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 13 styczeń 2014 - 12:04

Dzięki, to bardzo pomocne co piszesz. 

Z tą optymalizacją już rozumiem. Czyli zawsze jest obowiązek zapłacenia 19% podatku od wypłacanych dywidend, W zasadzie to zawsze będzie potrzeba wypłacenia dywidendy bo przecież spółka nie będzie kumulowała w nieskończoność kapitału. W końcu będę chciał sobie te pieniądze wypłacić bo po to się prowadzi firmę aby na niej zarabiać Dołączona grafika

Kolejne rzeczy o które chciałbym zapytać :

1. Co w przypadku gdy moja spółka posiada wirtualną siedzibę w innym mieście niż moje miejsce zamieszkania i miejsce wykonywania działalności, a Urząd Skarbowy chciałby zrobić rutynową kontrole?  

2. Czy aby wrzucać w przysłowiowe "koszta" firmy, trzeba być Vat-owcem?

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 styczeń 2014 - 22:58

[font="georgia, serif;"]Aby spółka miała koszty nie musi być vatowcem. Jeśli nie będzie vatowcem to koszty księguje w kwotach brutto, bo nie odlicza podatku VAT.[/font]

[font="georgia, serif;"]Spółka będzie musiała zarejestrować się w US wg adresu siedziby, adres udziałowca nie ma tu żadnego znaczenia. Z kontrolą może więc być jakiś problem, bo ktoś /np. prezes/ będzie musiał pojechać do innego miasta.  [/font]

#12 marcinkurtyka

marcinkurtyka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 24 styczeń 2014 - 20:04

Wtedy dokumenty z biura w bagażnik i do US, który jest do Ciebie przypisany wg miejsca zamieszkania (tak jak powidziała @koleżanka)

Testy online twoim sposobem na to, by być ekologicznym

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych