Skocz do zawartości

Zdjęcie

zawieszona działalność i korekta vat naliczonego

vat zawieszenie działalności

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 aniabg83

aniabg83

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 31 grudzień 2013 - 13:37

Witam

proszę o pomoc. Mam zawieszoną działalność od 12.10.2013.

W grudniu złożyłam deklarację vat za 11/2013, ponieważ musiałam skorygować vat od niezapłaconych faktur po 150 dniach od terminu ich płatności. 150 dni po terminie płatności minęło w listopadzie więc złożyłam deklarację za listopad. Otrzymałam telefon z Urzędu Skarbowego, że system im nie przyjmuje deklaracji vat jeśli mam zawieszoną działalność.  Muszę skorygować vat od niezapłaconych faktur w okresie w którym przypadł 150 dzień od terminu płatności, więc to zrobiłam poprawnie. Jednak ze względu na to że system im nie przyjmuje deklaracji jak mam zawieszoną działalność - to każą mi odwiesić działalność gospodarczą w listopadzie i zawiesić ponownie.

Po 1 - wiem że nie można odwiesić działalności wstecz -ale Pani z Urzędu Skarbowego mówi że postara się to załatwić, napisze do Urzędu Miasta pismo itp.

Po 2 - nawet jeśli w Urzędzie Miasta się zgodzą i odwieszą mi działalność wstecz, to przecież muszę zapłacić zus za listopad!!! - a z jakiej racji skoro nie prowadzę działalności tylko koryguję vat naliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, w których nie ma mowy o tym że aby złożyć deklarację muszę mieć odwieszoną działalność. Przecież w trakcie zawieszenia działalności można składać deklaracje Vat. Tłumaczę to Pani z US ale ona tylko mówi że jej system nie przyjmuje. Ale co ja mam zrobić? Nie chcę płacić ZUSu tylko dlatego że system w Urzędzie Skarbowym nie przyjmuje deklaracji od podmiotów które mają zawieszoną działalność.

(art. 99 - Ustawy o VAT - 7a - w przypadku zawieszenia działalności nie ma obowiązku składania deklaracji.

7b pkt 5 - Zwolnienie od składania deklaracji nie dotyczy okresów rozliczeniowych za które podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego)

Proszę mi coś doradzić.

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 grudzień 2013 - 22:22

Art. 99 ust 7a ustawy o VAT 

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Art 99 ust 7b pkt 5) ustawy o VAT

okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Wydaje mi się, że Pani w Urzędzie próbuje "naciągnąć" przepisy. Jeśli masz zawieszoną działalność ma prawo składać deklarację VAT. Może wyślij ją w formie papierowej?

Jest tu mowa w ust 7b pkt 5 o konieczności składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia, a nie odwieszeniu działalności.

#3 aniabg83

aniabg83

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 01 styczeń 2014 - 16:48

właśnie o to mi chodzi - wiem że nie muszę odwieszać działalności żeby składać deklarację, ale Pani z US mówi że to jedyne wyjście żeby system mógł przyjąć deklarację. Myślałam o tym aby wysłać deklarację w formie papierowej, tylko wtedy byłaby ona złożona po terminie. No ale mogłabym wyjaśnieniu napisać że powodem złożenia deklaracji vat po terminie jest fakt, że system odrzuca deklarację którą wysłałam elektronicznie i załączę UPO. Zobaczę co jutro powie mi Pani ze skarbówki. Może czegoś się dowie i będzie ok. Mam taką nadzieję, bo przecież teraz jak wpłaciłam w grudniu część za zaległe faktury, to znów muszę złożyć deklarację VAT. Poczekam do jutra. Dziękuję za odpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych