Skocz do zawartości

Zdjęcie

zakładanie firmy

wróć do serwisu Moja Firma 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Beti12345

Beti12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:21

Witam,musze załozyc działalnosc [budowlanka,kamieniarstwo ]produkcja,handel,usługi.Prosze mi doradzic co mam zrobic przejsc na vat czy na ryczałt?

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:31

VAT i ryczałt to dwa różne podatki. Ryczałt to podatek od przychodu, na zasadach ogólnych (18%) podatek od dochodu od których nie uciekniesz, a z VAT masz wybór, albo będziesz wystawiać faktury - korzystne gdy Twoimi odbiorcami są firmy, mniej gdy w większości odbiorcą jest osoba fizyczna.

Przy tylu rodzajach działalności będzie Cię obowiązywać kilka rodzajów stawek ryczałtu: - handel (3%), produkcja (5,5%), usługi (8,5%). Musisz przeliczyć koszty, zakupy, czy aby nie będzie korzystniej być na książce przychodów i rozchodów, czyli zasady ogólne. 

Musisz sprawdzić jak z kasą fiskalną.

#3 Beti12345

Beti12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:41

VAT i ryczałt to dwa różne podatki. Ryczałt to podatek od przychodu, na zasadach ogólnych (18%) podatek od dochodu od których nie uciekniesz, a z VAT masz wybór, albo będziesz wystawiać faktury - korzystne gdy Twoimi odbiorcami są firmy, mniej gdy w większości odbiorcą jest osoba fizyczna.

Przy tylu rodzajach działalności będzie Cię obowiązywać kilka rodzajów stawek ryczałtu: - handel (3%), produkcja (5,5%), usługi (8,5%). Musisz przeliczyć koszty, zakupy, czy aby nie będzie korzystniej być na książce przychodów i rozchodów, czyli zasady ogólne. 

Musisz sprawdzić jak z kasą fiskalną.

czyli bedą vatowcem moge odliczyc koszty zakupu,paliwa itp a bedac na ryczaucie nie moge?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14066 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:44

[font="georgia, serif;"]mylisz te dwa podatki[/font]

[font="georgia, serif;"]Vatowcem można być płacąc podatek dochodowy wg skali /na KPiR/ i jako ryczałt ewidencjonowany.[/font]

[font="georgia, serif;"]W ryczałcie nie ustalasz kup, ale możesz odliczać VAT naliczony od zakupów towarów, materiałów, usług od podatku VAT naleznego od twojej sprzedaży.[/font]

#5 Beti12345

Beti12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:45

mam jeszcze jedno pytanie,mamy samochód ,którego włascicielem jest zona bo tylko ona ma prawojazdy ...czy to auto moze słuzyc firmie?Jak to jest?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14066 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:48

[font="georgia, serif;"]a co ma posiadanie prawa jazdy do własności samochodu ?[/font]

[font="georgia, serif;"]przecież to nie ma żadnego związku[/font]

#7 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 22:51

Podejrzewam, że samochód osobowy? Możesz go wykorzystywać w działalności gospodarczej rozliczając koszty jego użytkowania za pomocą tzw kilometrówki (ewidencja przebiegu pojazdu) lub wprowadzić do firmy do ewidencji środków trwałych i amortyzować - wtedy kilometrówki nie prowadzisz. Jednak sprzedaż auta "firmowego" przed okresem 6 lat trzeba będzie opodatkować, auto używane na podstawie kilometrówki nie będzie samochodem "firmowym". Masz wybór.

#8 Beti12345

Beti12345

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 23:01

tak ale firma jest na mnie a zona bedzie mnie wozic i jak wtedy odliczyc paliwo

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14066 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 23:07

[font="georgia, serif;"]poszukaj w internecie materiałów na temat ewidencji przebiegu pojazdu /w skrócie EPP/ i poczytaj, a wszystkiego się dowiesz[/font]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych