Skocz do zawartości

Zdjęcie

druga ciąża na urlopie macierzyńskim a L4

wróć do serwisu Księgowość 547 odpowiedzi w tym temacie

#61 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2014 - 16:48

tak, zostanie ponownie przeliczona

#62 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2014 - 19:33

Zaszłam w ciążę w czasie trwania umowy o pracę na czas określony, która została przedłużona do dnia porodu, po urodzeniu pracodawca rozwiązał ze mną umowę a macierzyński do 22.04.2015 w wysokości 80 % wypłaca mi ZUS. Co w przypadku gdy zajdę w drugą ciążę w trakcie jego trwania, czy przysługuje mi jakieś świadczenie?

#63 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 wrzesień 2014 - 23:00

W przypadku drugiej ciąży nie przysługuje świadczenie,nie jesteś zatrudniona i nie podlegasz pod ubezpieczenie chorobowe.Przysługuje tylko obecne świadczenie,które nabyłaś,ponieważ w dniu porodu byłaś zatrudniona.

#64 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2014 - 15:56

Witam,

obecnie przebywan na rocznym urlope macierzyńskim, który kończy mi się 18.09.2014. Umowę o pracę mam do końca roku. Jestem w drugiej ciąży. 19.09.2014 idę do lekarza i dostanę zwolnienie L4 (ze względu na ciążę zagrożoną). Czy w takim wypadku pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Pozdrawiam

#65 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 17:21

Po dostarczeniu zaświadczenia pracodawcy o zaawansowaniu drugiej ciąży umowa zostanie przedłużona z mocy samego prawa do dnia kolejnego porodu.W dniu porodu się zakończy,a zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

#66 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2014 - 18:30

bardzo dziękuję. Zaświadczenie już dzisiaj wysłałam. Czyli nie muszę wracać na 1 dzień do pracy? Pozdrawiam serdecznie 

#67 Guest_Gox

Guest_Gox
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2014 - 11:29

Do pracy nie trzeba wracać,aby mieć wypłacany zasiłek chorobowy.Rozumiem,że do marca 2015 roku trwa urlop rodzicielski.Aby w razie ciąży otrzymywać zasiłek chorobowy trzeba napisać wniosek o skrócenie aktualnie trwającego urlopu,ponieważ dwa świadczenia nie mogą być wypłacane.

A czy zasiłek chorobowy od razu się należy w takiej sytuacji, czy lekarz od pierwszych tygodni ciąży wystawi L4 (jeżeli ciąża nie jest zagrożona), gdy zostało zlikwidowane miejsce pracy, ale firma istnieje i jest się nadal zatrudnionym? Ale na dobrą sprawę nie można wrócić do pracy... 

#68 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13966 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 wrzesień 2014 - 20:45

Jeżeli nie występuje zagrożenie ciąży ani żadna choroba to na jakiej podstawie lekarz miałby wystawić zwolnienie ?

#69 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2014 - 12:28

Witam, mam pytanie, mianowicie jestem na końcu rocznego urlopu macierzyńskiego. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w drugiej ciąży. Czy muszę wrócić na jeden dzień do pracy, aby mieć możliwość ponownie iść po urodzeniu dziecka na roczny urlop maierzyński? Doszły mnie informacje, że jeśli nie wrócę przynajmniej na jeden dzień do pracy, ten urlop zostanie skrócony o ileś tygodnii. A jeżeli to prawda, to czy zamiast fizycznie stawić się w miejscu pracy, mogę iść na urlop wypoczynkowy, a później na zwolnienie, w związku z zagrożoną ciążą i będzie mi przysługiwał po urodzeniu drugiego dziecka, pełny roczny urlop macierzyński?

#70 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 14:02

Zasiłek macierzyński może przysługiwać matce w pełnym lub obniżonym wymiarze. W sytuacji, gdy urodzi ona kolejne dziecko w trakcie trwania urlopu wychowawczego i pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w granicach tego urlopu, wówczas zasiłek macierzyński przysługuje,ale w obniżonej wysokości.   
Natomiast, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego nie mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego, wówczas przysługuje matce, od dnia porodu, zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze.Możesz napisać wniosek o powrót do pracy.Wniosek taki składa się do pracodawcy na 30 dni przed planowanym powrotem.Wtedy będzie przysługiwał urlop macierzyński,a nie zasiłek macierzyński.

#71 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 05 październik 2014 - 17:45

Witam,

Moja sytuacja jest dość zagmatwana...

28 listopada kończy mi się urlop macierzyński czyli tym samym powinnam wrócić do pracy. Mam sporo urlopu do wykorzystania ( zaległy jakieś 44 dni + bieżący który zostanie naliczony po nowym roku). Trochę poczytałam i czy to prawda, że pracodawca może mnie zwolnić jak będę na urlopie wypoczynkowym? jest tego urlopu w sporo a wyczytałam również we wcześniejszych wpisach, że średnia przy drugiej ciąży będzie liczona już inaczej. Inaczej czyli jak ?

Będziemy się starać z mężem o drugie dziecko i nie wiem którą drogą mam pójść. Czy mogę skorzystać z zaległego urlopu? ale co jeśli mnie zwolnią, bo ponoć maja takie prawo ( likwidacja stanowiska). 

Czy może mogę wrócić do pracy na 7/8 etatu by być chronioną przez okres 12 miesięcy i od razu zawnioskować o wykorzystanie zaległego urlopu ? chciałabym jak najdłużej pobyć z dzieckiem a nie chcę zrobić kuchy.

#72 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 05 październik 2014 - 18:20

Po urlopie macierzyńskim nie jest wymagana zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego.Trzeba złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.Podczas urlopu wypoczynkowego pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia,ani zmienić warunków pracy i płacy.Wniosek o obniżenie wymiaru etatu podczas urlopu wychowawczego także składasz pracodawcy na 14 dni przed przystąpieniem do pracy.W trakcie 12 miesięcy pracodawca nie może Cię zwolnić.Natomiast w razie kolejnej ciąży urlop macierzyński będzie liczony od nowego wymiaru etatu(zmniejszonego).

#73 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 05 październik 2014 - 18:43

czyli wychodzi na to, ze mogę spokojnie wykorzystać zaległy urlop i nie muszę składać wniosku o obniżenie etatu by nie zostać zwolnioną?

wniosek o obniżenie etatu mogę złożyć dopiero po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego ?- 14 dni przed koncem.

#74 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 05 październik 2014 - 19:57

czyli wychodzi na to, ze mogę spokojnie wykorzystać zaległy urlop i nie muszę składać wniosku o obniżenie etatu by nie zostać zwolnioną?

wniosek o obniżenie etatu mogę złożyć dopiero po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego ?- 14 dni przed koncem.

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu możesz złożyć w dowolnym czasie, u pracodawcy musi pojawić się najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem pracy.

#75 Guest_bas

Guest_bas
  • Goście

Napisano 09 październik 2014 - 18:41

Witam, ja natomiast mam trochę inne pytanie.

W dniu 08.08.2013 urodziłam dziecko. 03.09.2014 skończył mi się rodzicielski i musiałam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Od 07.10. jestem na wychowawczym do 06.02.2015. Z mężem myślimy o drugim dziecku. 

Moje pytanie jest następujące:

Zakładając, że na poprzednim L-4 dostawałam 2500 zł na rękę (pensja + premia) a na umowie jest 2000zł brutto. Jak będzie wyglądało moje wynagrodzenie na rękę na L4 na drugą ciążę? Bardzo proszę o podanie kwoty. Czy to będzie 2500, 2000 czy ~1500 zł (netto wynikające z umowy)?

#76 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 09 październik 2014 - 20:13

Podstawą do zasiłku chorobowego,przy którym podstawa będzie przeliczona ponownie od wynagrodzenia zasadniczego,czyli od 2000 zł.(minus składki na ubezpieczenie społeczne 13,71%). Od tego trzeba także odliczyć 18% podatku dochodowego od osób fizycznych.Otrzymana kwota będzie kwotą zasiłku za 30 dni.

Na ciążę nie otrzymuje się zwolnienia,bo to nie jest choroba.

#77 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13966 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 październik 2014 - 21:02

A jak wrócisz do pracy po wychowawczym może dostaniesz podwyżkę, trochę  popracujesz i gdybyś zachorowała będąc już w tej ciąży, to wyliczenie chorobowego może być trochę inne.

#78 Guest_bas

Guest_bas
  • Goście

Napisano 09 październik 2014 - 21:17

Podstawą do zasiłku chorobowego,przy którym podstawa będzie przeliczona ponownie od wynagrodzenia zasadniczego,czyli od 2000 zł.(minus składki na ubezpieczenie społeczne 13,71%). Od tego trzeba także odliczyć 18% podatku dochodowego od osób fizycznych.Otrzymana kwota będzie kwotą zasiłku za 30 dni.

Na ciążę nie otrzymuje się zwolnienia,bo to nie jest choroba.

dziękuję za tak szybką odpowiedź smile.png

wiem, że ciąża to nie choroba ale mam taką pracę, że będę musiała iść na L-4. Czyli wyliczając wszystko to wychodzi, że na rękę dostawałabym niecałe 1500zł :/

A jak wrócisz do pracy po wychowawczym może dostaniesz podwyżkę, trochę  popracujesz i gdybyś zachorowała będąc już w tej ciąży, to wyliczenie chorobowego może być trochę inne.

a powrót do pracy zależy od wielu czynników. na dzień dzisiejszy nie mam takiej możliwości...

#79 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13966 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 październik 2014 - 21:20

no, ale w czasie urlopu wychowawczego nie masz prawa do zasiłku chorobowego

#80 Guest_bas

Guest_bas
  • Goście

Napisano 10 październik 2014 - 17:08

myślałam o tym aby ewentualnie przerwać wychowawczy i "rozpocząć pracę" a na 2gi dzień dać L4 bądź pójść na L4 jak skończy mi się wychowawczy - w lutym. Czy można tak zrobić w wersji pierwszej i drugiej? czy muszę przepracować cały miesiąc czy mogę tylko jeden dzień?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych