Skocz do zawartości

Zdjęcie

druga ciąża na urlopie macierzyńskim a L4

wróć do serwisu Księgowość 539 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:03

Witam, mam takie pytanie. W marcu urodziłam dziecko i obecnie jestem na urlopie macierzyńskim rocznym, mam umowę na czas nieokreślony. Dowiedziałam się właśnie, że w tym roku zamykają moje miejsce pracy, choć firma nadal pozostaje w Polsce więc pozostaję zatrudnioną. Pod koniec macierzyńskiego urlopu myśleliśmy o drugim dziecku, jak wtedy wygląda sytuacja? Czy mam prawo do świadczeń w trakcie drugiej ciąży, co muszę zrobić żeby mieć możliwość urlopu macierzyńskiego przy drugim dziecku?

Mam umowę na czas nieokreślony

#42 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:08

Aby mieć prawo do kolejnych świadczeń,stosunek pracy nie może zostać rozwiązany,nadal musisz być pracownikiem.Ale skoro firma nadal funkcjonuje nie ma obaw o rozwiązanie umowy o pracę - podlegasz ochronie przed zwolnieniem.

#43 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:19

Rozumiem, ale gdyby teraz np. w grudniu okazało się, że jestem w ciąży to co dalej? Co mam zrobić żeby przejść na L4 czy muszę wrócić do pracy?

#44 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:38

Do pracy nie trzeba wracać,aby mieć wypłacany zasiłek chorobowy.Rozumiem,że do marca 2015 roku trwa urlop rodzicielski.Aby w razie ciąży otrzymywać zasiłek chorobowy trzeba napisać wniosek o skrócenie aktualnie trwającego urlopu,ponieważ dwa świadczenia nie mogą być wypłacane.

#45 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 10:49

Rozumiem. Tak do marca 2015 trwa urlop macierzyński, czyli jeśli okazałoby się, że jestem w ciąży muszę wtedy przesłać wniosek o skrócenie urlopu i przedstawiam L4 z powodu ciązy tak?

#46 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2014 - 12:42

Rozumiem. Tak do marca 2015 trwa urlop macierzyński, czyli jeśli okazałoby się, że jestem w ciąży muszę wtedy przesłać wniosek o skrócenie urlopu i przedstawiam L4 z powodu ciązy tak?

I wtedy otrzymuję zasiłek, który jest w takiej wysokości jak przy pierwszej ciąży tak? Bo nie rozumiem właśnie na jakiej podstawie jest naliczany wtedy zasiłek chorobowy i urlop macierzyński

#47 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5295 postów

Napisano 07 lipiec 2014 - 12:52

Tak podstawa do zasiłku i do świadczeń rodzicielskich będzie taka sama

#48 Guest_Zuza

Guest_Zuza
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2014 - 13:53

Proszę o pomoc!

03.03.2015 kończy mi się urlop macierzyński. Czy jeżeli od 04.03.2015 przedstawię "L4" B to będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy 100%? Jeżeli nie to co muszę zrobić by znów przysługiwały mi wszystkie świadczenia:

1. czy będę musiała wrócić do pracy choćby na jeden dzień?

2. czy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy (ale na to pracodawca nie chce wyrazić zgody)? Jeżeli tak to ile dni minimum musiałabym wykorzystać?

Z góry dziękuję

Zuza

#49 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 lipiec 2014 - 15:53

Od  04.03.2015  należałoby przedłożyć zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego oraz L-4 wystawione na druku ZLA.Na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za rok 2015 pracodawca musiałby wyrazić zgodę.

#50 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2014 - 10:44

WItam, mam nietypową sytuację. Urodziłam dziecko w 2011 i przebywałam na urlopie wychowawczym aż do urodzenia się drugiego dziecka (nie wróciłam do pracy, nie byłam na L4, zakończyłam wychowawczy i od razu wzięłam macierzyński na rok (80%), czy w takiej sytuacji przysługuje mi jakiś urlop wypoczynkowy (w 2012 r wykorzystałam zaległy urlop po pierwszym urlopie macierzyńskim), czy za 2013 i 2014 rok miałam naliczany urlop wypoczynkowy skoro byłam na urlopie wychowawczym a potem macierzyńskim?

I drugie pytanie, czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (wrzesień 2014) mogę wziąć zwlonienie na dziecko? Czy muszę najpierw napisać podanie o powrót do pracy i od razu 1 dnia przynieść zwolnienie?

#51 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 lipiec 2014 - 10:56

Aby odpowiedzieć na pytanie o przysługujący urlop wypoczynkowy,w okresie przebywania na urlopie wychowawczym,trzeba by było znać daty przebywania na poszczególnych urlopach.Od tego zależy wysokość należnego urlopu wypoczynkowego.Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego ( nie korzystasz z rodzicielskiego ?)nie musisz pisać podania o powrót do pracy.

#52 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2014 - 11:08

We wrześniu kończy mi się rodzicielski właśnie. Wychowawczy po pierwszym dziecku trwał od sierpnia 2012 do końca września 2013, od 1.10 macierzyński+rodzicielski na drugie dziecko kończy się 29.09.2014. Czy po 29.09.2014 mogę iść na L4 na dziecko? A potem na urlop jeśli mi przysługuje?

#53 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 lipiec 2014 - 11:22

Urlop wypoczynkowy przysługuje w wysokości proporcjonalnej za rok 2013 czyli 3/12  z należnego wymiaru rocznego,oraz będzie przysługiwał po zakończeniu urlopu rodzicielskiego urlop wypoczynkowy proporcjonalny za rok 2014  wysokości 4/12 za rok 2014.Nie wiem jaki masz wymiar urlopu wypoczynkowego.Pamiętać należy,że zgodę na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego trzeba uzyskać od przełożonego, nie wystarczy napisać wniosek.Napisanie wniosku bez uzyskania zgody pracodawcy może zostać potraktowana jako nieobecność nieusprawiedliwiona i skutkować rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia.Tylko urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim nie wymaga zgody pracodawcy.

#54 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2014 - 11:29

Mam 26 dni i umowę na czas nieokreślony. Dlaeczego za 2014rok 4/12? Urlop naliczany jest za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

#55 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 lipiec 2014 - 11:37

Pomyliłam urlopy, potraktowałam rodzicielski tak jak wychowawczy.Przepraszam.Czyli za rok 2013-  7 dni ,za rok 2014 -  26 dni(nabyłaś prawo do 26 dni w dniu 1 stycznia 2014 r.). Podanie możesz w takim przypadku wysłać pocztą,nie wymaga wyrażenia zgody przez pracodawcę.

#56 Guest_agggga

Guest_agggga
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2014 - 10:21

Witam mam taki problem ponieważ jestem na urlopie wychowawczym do 30.04.2016 i jest to ostatni dzień mojej umowy o pracę i wiem,że pracodawca na pewno nie przedłuży mi umowy, teraz okazało sie,że jestem w drugiej ciązy i mam takie pytanie  co mam zrobic aby iśc na zwolnienie lekarskie płatnę czy muszę wrócic na jakiś czas do pracy, czy urlop wypoczynkowy wykorzystany pomiędzy macierzyńskim a wychowawczym daje uprawnienia na płatnę zwolnienie lekarskie czy nie, dodam,że pracodawczyni czeka na okazję,aby mnie zwolnic bo poniosła koszty za wypłacenie mi za urlop i ma mi to za złe gdyz według niej zrobiła mi przysługę, chociaz nie wiem jaka bo poprostu mi sie to należało.

#57 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8724 postów

Napisano 30 lipiec 2014 - 10:34

Witam mam taki problem ponieważ jestem na urlopie wychowawczym do 30.04.2016 i jest to ostatni dzień mojej umowy o pracę i wiem,że pracodawca na pewno nie przedłuży mi umowy, teraz okazało sie,że jestem w drugiej ciązy i mam takie pytanie  co mam zrobic aby iśc na zwolnienie lekarskie płatnę czy muszę wrócic na jakiś czas do pracy, czy urlop wypoczynkowy wykorzystany pomiędzy macierzyńskim a wychowawczym daje uprawnienia na płatnę zwolnienie lekarskie czy nie, dodam,że pracodawczyni czeka na okazję,aby mnie zwolnic bo poniosła koszty za wypłacenie mi za urlop i ma mi to za złe gdyz według niej zrobiła mi przysługę, chociaz nie wiem jaka bo poprostu mi sie to należało.

mozesz napisać pismo o rezygnacje z urlopu wychowawczego (w terminie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy)

i od pierwszego dnia podjęcia pracy przedstawić zus zla ( jesli oczywiście lekarz zaleci zwolnienie), nie musisz "fizycznie" stawić się do pracy;

Zwolnienie będzie płatne 100%; potem macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski oraz  urlop wypoczynkowy;

Poza tym pracodawca nie ma prawa rozwiązac umowy o pracę

#58 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2014 - 15:05

Mam problem typu takiego, iż przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy się 4/11/2014 roku. Pracuje w Firmie w której mam umowę o prace na czas określony do końca lutego 2015 roku. Moje pytanie brzmi Czy jeżeli jestem w tej chwili w drugiej ciąży a przebywam na urlopie macierzyńskim to, czy jeżeli zaniose L4 do pracodawcy to czy On je przyjmie czy może wręczyć mi wypowiedzenie ? i czy z dniem kiedy wygaśnie mi umowa Firma może mi jej nie przedłużyć ?

#59 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 sierpień 2014 - 15:16

Pracodawca nie może zwolnić pracownicy w trakcie trwania ciąży,umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.Zasiłek chorobowy może być wypłacany dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego,ponieważ nie można pobierać dwóch świadczeń w tym samym czasie.Pracodawcy należy dostarczyć zaświadczenie o drugiej ciąży (od lekarza prowadzącego).

#60 anna1234

anna1234

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 31 sierpień 2014 - 14:46

Zwolnienie lekarskie możesz mieć od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wypoczynkowego.Podstawa do zasiłku chorobowego się nie zmieni (mam nadzieję,że urlop zaległy i bieżący nie będzie trwał 3 miesięcy kalendarzowych smile.png ).

Witam ,

a jesli urlop zaległy bedzie trwał ponad 3 miesiace ? czy  sie zmieni podstawa ?

pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych