Skocz do zawartości


Zdjęcie

pożyczka dla brata a PCC

pcc

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Fiona Maphona

Fiona Maphona

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 10:08

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, sans-serif;font-size:13px;font-style:normal;font-weight:normal;text-align:justify;background-color:rgb(255,255,255);]Czy umowa pożyczki pieniężnej zawarta między braćmi korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit B) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy ma tu znaczenie, że pieniądze tytułem pożyczki zostały przelane ze wspólnego konta małżeńskiego a nie z osobistego rachunku brata?[/color]

 



#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 21 grudzień 2013 - 16:57

Zgodnie z art.1 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2010 r. Nr 101 poz. 649 ze zm.) umowy pożyczki lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W sytuacji, gdy umowa pożyczki była zawarta pomiędzy braćmi istnieje mozliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego i nie płacić podatku PCC. Aby móc skorzystać z tego zwolnienia konieczne jest złożenie przez pożyczkobiorcę deklaracji podatkowej w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki i udokumentowanie otrzymania pożyczki przez pożyczkodawcę. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. akt. I SA/Bk 549/2010 (LexPolonica nr 2474063), "(...) udokumentowanie faktu przekazania pieniędzy na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, umożliwia jednoznaczne stwierdzenie, że pożyczka miała w rzeczywistości miejsce. Cel ten jest osiągnięty nie tylko poprzez przekazanie pożyczki na rachunek bankowy prowadzony na imię i nazwisko pożyczkobiorcy, ale także na każdy inny wskazany przez niego rachunek bankowy. Nie musi to być konto, które bank prowadzi na rzecz pożyczkobiorcy (...)"


Pozdrawiam,

Agnieszka




Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pcc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych