Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Darowizna na cele charytatywne


wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 10:57

Witam

Prosze o pomoc. Pierwszy raz mam taki przypadek

Podarowalismy nową  pralke, zmywarke na cel charytatywny

Jak powinnam to zaksiegowac, jak rozliczyć w księgach i czy trzeba zaplacic podatek ?

 

Z gory dziekuje za odpowiedz 



#2 blogusxd

blogusxd

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 11:58

Witam, z tego co znalazłam w przepisach:

 

Kodeks cywilny określa (art. 888 § 1), że:

przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W świetle prawa cywilnego darowizną jest więc każde bezpłatne świadczenie, które powoduje uszczuplenie majątku darczyńcy. Darowizna może wobec tego przyjąć postać pieniężną, rzeczową, dotyczyć praw majątkowych, ruchomości, nieruchomości, zwolnienia z długu, a także świadczenia bezpłatnych usług na rzecz obdarowanego.

Należy wskazać, że niektóre darowizny uczynione przez osobę fizyczną lub prawną są zakazane prawem. Przykładem takiej darowizny (tj. zakazanej prawem) jest np. przyjęcie wszelkich darowizn przez tzw. stowarzyszenie zwykłe, nawet jeśli wykonuje działalność pożytku publicznego (art. 42 ustawy Prawo o stowarzyszeniach)."
 

Darowizna zazwyczaj nie stanowi kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Oczywiście poza pewnymi wyjątkami, (najlepiej sprawdź dokładnie), bo w pytaniu nie napisałaś jakiej organizacji itp. to przekazaliście).



#3 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 12:22

dzięki  -  Przekazalismy  Fundacji na rzecz dzieci niepełnosprawnych 

 

ale co z podatkiem ? 

 



#4 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2013 - 09:40

??



#5 ilona.pawlicka

ilona.pawlicka

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 12 grudzień 2013 - 12:17

[color=rgb(34,34,34);font-family:'Helvetica Neue', Arial, Verdana, sans-serif;font-size:14px;]Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (czyt. osoby niespokrewnione i niespowinowacone).[/color]



#6 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:32

[font="georgia, serif;"]ale o jaki podatek pytasz ?[/font]

[font="georgia, serif;"]pytania powinny być konkretne[/font]



#7 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2013 - 11:26

Chodzi mi o to jaki mamy obowiązek wobec Panstwa -   my jako darczyńcy, przekazujemy sprzet o wartosci do 2 tys . I co dalej, czy w związku z tym musze dokonac jakiejs opłaty  ?



#8 maluszek

maluszek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano 20 grudzień 2013 - 12:05

nie ma podatku



#9 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 grudzień 2013 - 21:23

Od dochodu możemy odliczyć darowiznę przekazaną na cele:


    [*]

     określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,

    [/list]

    Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy