Skocz do zawartości

Opieka nad chorym dorosłym członkiem rodziny

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 11:11

Proszę mi powiedzieć, jak daleko się sięga do członków rodziny, wypełniając druk Z-15 ? No i w ogóle, kto może mieć "opiekę" nad chorym dorosłym ?

Tzn. czy rodzeństwo może po kolei brać po 2 tygodnie na schorowaną matkę, czy tylko jednemu z nich przysługuje, a reszta to będzie ten inny członek, który już wykoszystał. A wnuki ? Jeżeli dzieci chorej miały "opiekę" na nią, to wnuki też mogą, czy również są tym innym członkiem rodziny ?

Teoretycznie, można zaznaczyć, że nikt nie korzystał i pracodawca się nie dowie, ale czy to nie wyjdzie gdzieś w ZUS ? Przecież i na L4 i na Z-15 podaje się dane podopiecznego.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2013 - 11:25

Na opiekę na dorosłego członka rodziny przysługuje 14 dni opieki na jednego chorego dla wszystkich członków rodziny.Do zasiłku opiekuńczego wypełniamy druk Z-15 więc ZUS jest zorientowany za ile dni opieki wypłacił na chorego w danym roku kalendarzowym.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 11:34

Czyli te 14 dni jest jakby przypisane do konkretnego chorego ? I ma on prawo do opieki ze strony dzieci i wnuków tylko przez 14 dni ?

Bo dokopałam się do podobnego wątku, tutaj: http://forum.infor.p...i-nad-rodzicem/  i tam piszecie, że każde z dzieci ma prawo do 14 dni nad tą samą chorą matką.

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2013 - 11:51

Jeżeli przeczytałaś cały wątek to nic innego nie wynika niż to,co napisano powyżej.Opieka nad osobą dorosłą przysługuje 14 dni w roku dla wszystkich członków rodziny w stosunku do jednego chorego.Nic innego nie znajdziesz w całej ustawie.

#5 Guest_alicja

Guest_alicja
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 12:15

a ja się nie zgadzam

jeszcze nie słyszałam o tym aby te 14 dni były przypisane do chorego,

przecież to nielogiczne. 14 dni przysługuje pracownikowi, może od np 4 dni opiekować się matką i 10 dni opiekować się ojcem-w roku. Jest duże miasto, np Warszawa, skąd lekarz w przychodni A będzie wiedział, że w przychodni B wypisane już zwolnienie na opiekę dla drugiego dziecka. Przecież zwolnienie wypisuje lekarz pracownika a nie lekarz chorej mamy. u mnie w pracy był taki przypadek i dokładnie dowiedzieliśmy się - każdemu pracownikowi przysługuje 14 dni w roku, z tej puli może opiekowac ojcem matką, bratem itp.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 listopad 2013 - 12:40

To akurat, czy lekarz wie, czy nie o innych "opiekach" nie ma takiego znaczenia, bo wypisuje się jeszcze oświadczenie Z-15 i tam się deklaruje, czy ktoś korzystał z opieki, czy nie.

Ale też mnie taka interpretacja nie przekonuje (pisałam o tym tu: http://forum.infor.p...i-nad-rodzicem/), bo albo ja mam prawo do 14 dni opieki w sumie nad jakimkolwiek dorosłym, albo do 14 dni na każdego dorosłego.

#7 Guest_Mirosława

Guest_Mirosława
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2021 - 14:25

Jeżdżę z mamą do lekarza specjalisty i ten dzień muszę wziąć urlop wypoczynkowy ,gdyż lekarz nie chce wystawić opieki nad chorym członkiem rodziny.Czy jego obowiązkiem jest wystawienie opieki czy lekarza rodzinnego ?

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21306 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 styczeń 2021 - 14:34

Obowiązku żaden nie ma.
Może, ale nie musi.

#9 Guest_Beciaaaa

Guest_Beciaaaa
  • Goście

Napisano 21 luty 2021 - 21:19

Własnie tak to jest, te przepisy to można intrepretować różnie. Sama jeszcze niedawno stałam przed takim dylematem i się głowiłam. W końcu jednak zdecydowaliśmy się na godzinną opiekę z Pol-Ar Serwis dla naszej mamy bo nie mogliśmy sobie pozwolić na ciągłe urlopy, opieki itp.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21306 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 luty 2021 - 21:33

Po cho....lerę ta reklama?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych