Skocz do zawartości


Zdjęcie

prowizje za pośrednictwo w kosztach


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:25

Przedmiotem działalności Sp. z o.o. jest świadczenie usług leasingowych oraz udzielanie pożyczek. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera umowy leasingu maszyn i urządzeń na rzecz podmiotów gospodarczych. W celu pozyskania jak największej liczby klientów, Spółka podjęła współpracę z niezależnymi podmiotami gospodarczymi , działającymi w roli pośredników przy zawieraniu umów leasingu (brokerzy).

Czy koszty poniesione w wyniku wypłaty prowizji, na rzecz brokerów z tytułu świadczonych usług pośrednictwa przy zawieraniu przez Spółkę umów leasingu, Spółka powinna rozpoznawać jako koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami? Kiedy można ujmować te prowizje w kosztach podatkowych?

 #2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 01 grudzień 2013 - 04:21

Koszt prowizji wypłacanej Brokerom z tytułu świadczonych usług pośrednictwa przy zawieraniu przez Spółkę umów leasingu, Spółka powinna rozpoznawać jako koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, (podobnie ja koszt prowizji wypłacanej Brokerom z tytułu świadczonych usług pośrednictwa przy zawieraniu przez Spółkę umów pożyczki.

Koszty prowizji Brokerów zostają poniesione przez Spółkę w celu uzyskania nowych źródeł przychodu, którymi są usługi leasingu świadczone przez Spółkę. Tym samym, wydatek jest związany z przychodami Spółki, którymi są opłaty pobierane przez Spółkę od leasingobiorców z tytułu zawarcia umowy oraz przyszłe przychody z tytułu otrzymania rat leasingowych,

 

Koszty ww. prowizji powinny być - zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP - potrącalne w dacie ich poniesienia, rozumianej jako moment ujęcia kosztu w księgach rachunkowych.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych