Skocz do zawartości


Zdjęcie

odpisy aktualizujące wartość wierzytelności


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 08:54

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, sans-serif;font-size:13px;font-style:normal;font-weight:normal;text-align:justify;background-color:rgb(255,255,255);]Czy i ew. kiedy utworzone przez spółkę odpisy aktualizujące wartość wierzytelności , w odniesieniu do których spełnione zostały przesłanki uprawdopodobnienia nieściągalności określone w art. 16 ust. 2a pkt 3 ustawy, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów?[/color]

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 30 listopad 2013 - 06:19

odpisy aktualizujące należności zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w dacie łącznego spełnienia 2 warunków:


    [*]musi być rachunkowo dokonany odpis aktualizujący wartość należności, oraz
    [*]nieściągalność wierzytelności powinna być uprawdopodobniona.
    [/list]

    Gdy warunki te zostaną spełnione w różnych latach podatkowych, zaliczenie odpisu do kosztów uzyskania przychodów będzie możliwe w roku podatkowym, w którym spełniony zostanie drugi z warunków.

    Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że termin do zaliczenia nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów ograniczony jest przepisem art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisane jako przedawnione.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych