Skocz do zawartości

Działalność - propozycja etatu przez klienta, a dalsze wystawianie faktur

faktur faktury etat działalność pracodawca pracodawcy wystawianie umowa o pracę

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_DCman

Guest_DCman
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 06:29

Witam

Prowadzę działalność gospodarczą i mój klient zaproponował mi etat na część obecnej kwoty jaką do tej pory mieliśmy ustaloną za moje usługi, plus możliwość dalszego wystawiania faktur na jej resztę.

Z informacji do których dotarłem istnieje taka możliwość, jeśli zakres obowiązków określony w umowie o pracę i zakres usług za które wystawia się fakturę nie pokrywają się.

Mam prośbę o potwierdzenie/zaprzeczenie, że tak jest faktycznie i na jakiej podstawie prawnej to się opiera?

Pozdrawiam

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 24 październik 2013 - 07:47

Sąd Najwyższych w wyroku z 21 maja 2010 r., sygn. akt I UK 43/10, stwierdził, że podleganie ubezpieczeniom społecznym wynika z prawdziwego zatrudnienia, a nie z samego faktu zawarcia stosownej umowy, dokument w postaci umowy nie jest niepodważalnym dowodem na to, że osoby podpisujące go, jako strony, faktycznie złożyły niewadliwe oświadczenie woli o treści zapisanej w tym dokumencie.

Ponadto Sąd Najwyższy wskazał, że umowa o pracę jest zawarta dla pozoru, a przez to nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie, jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a podmiot wskazany, jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy, czyli strony z góry zakładają, iż nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść stosunku pracy.

Z kolei w wyroku z 19 stycznia 2010 r., sygn. akt I UK 261/09, Sąd Najwyższy orzekł, że gdy umowa jest przez strony wykonywana, nie może być mowy o pozorności, co jednak nie wyklucza możliwości badania, czy zawarcie umowy nie zmierzało do obejścia prawa.

Zatem nalezy pilnować, żeby zawarta przez przedsiębiorcę umowa o pracę była faktycznie wykonywana, a jej przedmiot był inny niż przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej.

#3 Guest_DCman

Guest_DCman
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 09:42

Dziękuję za informację.

Może nie opisałem tego jasno – klient po kilku latach współpracy na zasadach świadczenia dla niego usług, chce ze mną podpisać umowę o pracę. Pracę tę będę świadczyć w siedzibie klienta, który chce mi powierzyć pewne nowe obowiązki wymagające jego zdaniem umowy o pracę, a ja chcę dalej świadczyć mu usługi w innym, dotychczasowym zakresie.

Nie chcę unikać płacenia żadnych zobowiązań wobec państwa, bo będę wnosił większe składki społecznem, a zdrowotne przecież będę opłacał z obu tych form, więc ZUS tu nic nie traci. Zastanawiam się tylko nad zgodnością z prawem pracowania "na etacie", wykonując jeden zakres obowiązków i świadczenia usług temu samemu podmiotowi. Zakres tych usług nie pokrywa się z obowiązkami jako pracownika i zamierzam je rozliczać na podstawie faktur. Po prostu nie chcę tracić możliwości zdobywania części dochodów z obecnej działalności, ale chcę uniknąć problemów podatkowych.

#4 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 24 październik 2013 - 11:00

ogólnie nie ma przeszkód

Z etatu będziesz miał odprowadzane składki ZUS, z działalności będziesz tez płacił składki + podatki.

Poza tym jak sam pisałeś na umowie o pracę bedziesz miał inny zakres obowiązków a z działalności będziesz świadczył inne usługi. Umowa o pracę zobliguje Cię do przepracowania określonej ilości godzin, a działalnośc do wykonania usługi.

Przesyłam interpretacje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponadto art. 15 ust. 3 pkt. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług określa czynności których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Są to czynności wykonywane przez osoby fizyczne będące pracownikami za których w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Zatem podatnikami są jedynie przedsiębiorcy działający bez stosunku podporządkowania wykonujący samodzielnie (niezależnie) w dowolnym miejscu działalność gospodarczą. Wyłączenie to nie ma zastosowania w stosunku do tej sfery aktywności gospodarczej pracownika, którą realizuje on poza stosunkiem zatrudnienia jako pracownik. Reasumując pracownik zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku kierowcy może wykonywać usługi akwizycyjne na rzecz Państwa firmy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Może również wystawiać fakturę VAT za wykonaną usługę pod warunkiem, że jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i posiada numer identyfikacji podatkowej zgodnie z §11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zatem stanowisko podatnika jest prawidłowe.

#5 Guest_DCman

Guest_DCman
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 22:49

Bardzo dziękuję za tę wyczerpującą odpowiedź.

I pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: faktur, faktury, etat, działalność, pracodawca, pracodawcy, wystawianie, umowa o pracę

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych