Skocz do zawartości

powitanie w e-mailu

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 09:47

Witam wszystkich,

od miesiąca pracuję w redakcji internetowej i w związku z tym wysyłam mnóstwo służbowych e-maili. Zaczęłam się zastanawiać czy zwrot, którym zwracam się do odbiorców e-maili jest poprawny. Zwykle na powitanie w e-mailu piszę WITAM. Kolega powiedział mi, że słyszał, że nie powinno się używać tego słowa. On używa dzień dobry, a moim zdaniem dzień dobry jest nie na miejscu, bo nigdy nie wiemy, kiedy odbiorca przeczyta tę wiadomość, może wieczorem? Jak najlepiej zwracać się w takich e-mailach do odbiorców wiadomości?

Jestem ciekawa Państwa opinii.

Dziękuję.

#2 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 październik 2013 - 09:51

ja w oficjalnych mailach używam WITAM, chyba  że wiem do kogo wysyłam to SZANOWNY PANIE/SZANOWNA PANI.

Dzień dobry głupio brzmi w oficjalnych mailach - moim zdaniem.

#3 Guest_Martha

Guest_Martha
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 09:59

ciekawy temat Dołączona grafika

też słyszałam że "witam" brzmi obcesowa.

Ja często używam dzień dobry plus imię lub nazwisko osoby

#4 Guest_Tobiasz

Guest_Tobiasz
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 10:07

podobno jedno i drugie jest źle - dzien dobry nie pasuje do specyfiki e-maila - nie wiadomo kiedy dotrze, a witam sugeruje ze stawiasz sie ponad osoba do ktorej piszesz

#5 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 09 październik 2013 - 12:25

Marek Sierocki w Tele-ekspresie codziennie rozpoczyna swoje spotkanie od Witam i jakoś się go nikt nie czepia. Skoro innego lepszego nie ma to ja tak też piszę.

#6 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 18 październik 2013 - 12:43

całkiem niedawno czytałam artykuł na ten temat...

http://poradnia.pwn....sta.php?id=9799

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

#7 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 18 październik 2013 - 12:48

i jeszcze jedno...

http://www.instytut2...osci_e_mail.pdf

#8 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 18 październik 2013 - 12:58

Mnie też "Witam" przyprawia o dreszcze. Często piszę: Pani Anko, Szanowny Panie, czasem Dzień dobry (mi ta forma akurat odpowiada, i mówię to o służbowej skrzynce - pracuję od 8 do 16 więc zakładam, że moi odbiorcy również, zatem "Dzień dobry" jest tu uzasadnione.)

Cytat z powyższego linku: "Nie piszemy e‐mail po naciśnięciu przycisku: „Odpowiedz nadawcy”. Będzie to nieeleganckie i może zostać odebrane jako lekceważące. Ostatecznie możemy zrobić tak, że po naciśnięciu tego przycisku zaczerniajmy i następnie wykasujmy treść listu, który otrzymaliśmy."

Moim zdaniem warto załączyc terść listu, na który się odpowiada - inaczej odbiorca może nie wiedzieć/nie pamiętać o czym do nas pisał. Przynajmniej ja wolę jeśli odpowiadają mi załączając treść mojego listu. Przy takiej ilości korespondencji nie widzę innej opcji. :)

#9 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 18 październik 2013 - 13:15

Mnie też "Witam" przyprawia o dreszcze. Często piszę: Pani Anko, Szanowny Panie, czasem Dzień dobry (mi ta forma akurat odpowiada, i mówię to o służbowej skrzynce - pracuję od 8 do 16 więc zakładam, że moi odbiorcy również, zatem "Dzień dobry" jest tu uzasadnione.)

Cytat z powyższego linku: "Nie piszemy e‐mail po naciśnięciu przycisku: „Odpowiedz nadawcy”. Będzie to nieeleganckie i może zostać odebrane jako lekceważące. Ostatecznie możemy zrobić tak, że po naciśnięciu tego przycisku zaczerniajmy i następnie wykasujmy treść listu, który otrzymaliśmy."

Moim zdaniem warto załączyc terść listu, na który się odpowiada - inaczej odbiorca może nie wiedzieć/nie pamiętać o czym do nas pisał. Przynajmniej ja wolę jeśli odpowiadają mi załączając treść mojego listu. Przy takiej ilości korespondencji nie widzę innej opcji. Dołączona grafika

Cześć Sua:-), Poradnik z PW w niektórych fragmentach dla mnie także brzmi archaicznie;-), bardziej chodziło mi o popracie tezy, że witam nie jest jedyną słuszną formą;-).

Ja osobiście nie mam jednej formy powitania, ale zmieniam w zależności od adresta.  I oczywiście bardzo często odpowiadam na e-mail poprzez "odpowiedz".

Zresztą ta wiadomość w tej samej formie:-).

#10 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 18 październik 2013 - 13:23

O rety , widze,że już piątek ,bo problemy macie  naprawdę z kosmosu Dołączona grafika . Przeciez  chyba najważniejsza jest treśc maila , a nie  jak się go  rozpoczyna. Szczerze mówiąc , to ja na początek nie zwracam najmniejszej uwagi odbierając  pocztę, a sama piszę "dzień dobry"  , a skoro wg. Tobiasza jedna i druga forma są złe może zacznę dla odmiany pisać Priviet  ewentualnie Dobroje Utro , moge tez  tak z anglosaska zaczynać Hej lub Hi .

#11 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 30 październik 2013 - 14:29

Ja piszę zawsze dzien dobry, chyba, że pora dnia jest już póxna to piszę dobry wieczór.

jak tego samego dnia dostanę odpowiedź i musze na nią odpowiedzieć to piszę witam ponownie (według mnie dziwnie wygląda meil bez przywitania).

Jeżeli zaś koresponduje z osobą z którą mam troszkę bliższe relacje to zwracam się Np. Panie Adamie...

#12 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 12:23

a co powiecie na "Szanowny Panie Adamie" w kontaktach służbowych? często dostaję takie maile, wydają mi się zbyt podniosłe te słowa, ale nigdy nie wiem co odpisać takiej osobie i również piszę Szanowna Pani Anno...

najczesciej używanym przeze mnie zwrotem jest zdecydowanie witam - nie mam pojęcia skąd wzięło się kojarzenie go ze stawianiem się ponad osobą do której piszemy. Wedlug mnie jest najbardziej neutralne i jak najbardziej na miejscu.

#13 biznesowa

biznesowa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKielce

Napisano 08 maj 2014 - 15:28

Dobra, uznacie pewnie, że się czepiam szczegółów ale ja po prostu muszę o to zapytać: czy po "witam" lub "dzień dobry" dajemy przecinek? A jeśli dajemy/nie dajemy, to czy kolejny akapit z właściwą treścią maila zaczynamy z dużej czy małej litery?

#14 Dominika1988

Dominika1988

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 czerwiec 2020 - 14:54

W firmowych mailach pisze się Szanowny Panie/ Pani :D

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy