Kategorie
Skocz do zawartości

ZWOLNIENIE Z PODATKU - SOCJALNE


Gość satim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam , że "wcinam" się ze swoim pytaniem, ale mam nadzieje, ze mi pomożesz. Zgodnie z naszym regulaminem wczasy pod gruszą przyznane jednemu z pracowników wynoszą 1270,00. Zgodnie z Ustawą o ZFŚS świadczenie urlopowe nie może wynosić więcej niż odpis na jednego pracownika, w tym roku jest to kwota 1000,04. Czy wczasy pod gruszą powinnam tak samo traktować jak świadczenie urlopowe i nie wypłacać więcej niż 1000,04 (chociaż zgodnie z regulaminem wczasy pod gruszą wynoszą 1270,00).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. U. Nr 125 poz. 1037 pkt 67 otrzymuje brzmienie: "wartość otrzymanych przez pracownika w związku z dofinansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są tzw. wczasy pod gruszą wypłacane zgodnie z regulaminem naszego zakładu, gdzie jest zapis, iż pracownik otrzymuje wynagrodzenie w kwocie, jeżeli np dochód brutto na osobę w rodzinie w % najniższego wynagrodzenia wynosi do 100% to dopłata do wczasów pod gruszą wynosi 20 zł x ilość dni x ilość osób. I zgodnie z tym zapisem jednemu z naszych pracowników dopłata do wczasów pod gruszą wyniosła 1 270,00.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie małopolski KIP informuje, że do kwoty "380" wlicza sie kwoty (oczywiscie te które mozna do 380 zakwalifikować rodzajowo)od 01.01.2009 to znaczy, ze jeżeli zakład wypłacił pracownikowi w lipcu 2009 "wczasy do gruszą" w wys brutto 400 zł (opodatkowane), a póżniej we wrzesniu 2009 zapomogę w wys.350 zł brutto (ze wzgl. na trudną sytację materialna) - to też zapomoge nalezy opodatkować. Na ostatnim szkoleniu podatkowym wykładowczyni mówiła to samo.PIT za 2009 należy pomniejszyć o 380. No i co Wy na to ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasabi własnie taka sytuacja wystąpi w mojej szkole do końca roku nie będzie już żadnych wypłat pieniężnych tylko bony. Mam taką samą informację odnośnie zmniejszenia przychodów uzyskanych za rok 2009 o kwotę 380,00 a podtak pozostaje bez zmian. I tak będziemy musieli postąić by nie narazić się na uszczuplenie dochodów pracownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna sie zastanawiać co zrobić. Obecnie KIP i wykładowcy powołując się na ostatnią wykładnię Ministerstw Finansów informują tak jak opisałam wczęniej. Nigdzie nie znalazłam tego na pismie.Wczesniej na szoleniach podawano nam zupełnie inaczej. Moze tak byc, że za jkieś poł roku Urząd Skarbowy przychodząc na kontrolę uda że cały czas tak było i powoła sie na brzmienie przepisu - tzn "przychody zlicza sie od początku roku" to wszystko jest kwestią interpretacji. Niestety w naszym Państwie tak jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...