Skocz do zawartości

Problem z dokumentacją księgową i PIT36

PIT36

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_peter704

Guest_peter704
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2013 - 11:37

[color=rgb(51,51,51);font-family:'Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;background-color:rgb(225,235,242);]Witam[/color]
[color=rgb(51,51,51);font-family:'Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;background-color:rgb(225,235,242);]Z powodu nieobecności w kraju mam następujący problem:[/color]
[color=rgb(51,51,51);font-family:'Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;background-color:rgb(225,235,242);]Prowadziłem nietrafioną działalności w ubiegłym roku na umowie agencyjnej jako agent ubezpieczeniowy w TU,zamknąłem ją z końcem września ubiegłlego roku, po czym wyjechałem w poszukiwaniu biznesu za granicą. Oczywiście po powrocie okazało się że dostaje wezwania do złożenia deklaracji PIT-36 za rok 2012, o czym naturalnie zapomniałem i nie zrobiłem w terminie przewidzianym na to. Największym problemem jest fakt że z przyczyn losowych, zagubienie, nie posiadam dokumentacji księgowej, jakiegokolwiek dokumentu do którego mógłbym się odwołać w deklaracji. [/color]
[color=rgb(51,51,51);font-family:'Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;background-color:rgb(225,235,242);]Co mógłbym w tej sprawie zrobić? Musze iść do US ale nie wiem od czego zacząć i co powiedzieć żeby sprawa nie została potraktowana drastycznie przez US. Wiem że sprawa wygląda kiepsko i właśnie dlatego potrzebuje profesjonalnej opinii i rady.[/color]
[color=rgb(51,51,51);font-family:'Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;background-color:rgb(225,235,242);]Pozdrawiam[/color]

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 wrzesień 2013 - 12:52

Trudno coś konkretnego radzić. Raczej mogę wskazać co Cię może czekać...

Jeżeli nie będziesz miał dokumentacji księgowej- organ będzie zmuszony przeprowadzić szerokie postępowanie podatkowe, w tym np. kontrole krzyżowe u Twoich kontrahentów (oni posiadają dokuemntację związaną z transakcjami przeprowadzonymi z Tobą), czyli przychody będą dla organu raczej łatwe do ustalenia.

Gorzej z kosztami - tutaj ciężar dowodzenia spoczywa na Tobie, organ sam z siebie nie będzie szukał dowodów potwierdzających poniesione przez Ciebie wydatki.

Zapłacony ZUS też można ustalić.

Lepiej poszukaj dokumentów, tyle ile się da.....

#3 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 11 wrzesień 2013 - 19:37

Zacznij od tego ile zarobiłeś na tej działalności - jaki miałeś przychód i jakie będziesz miał odliczenia (np. opłacony zus). Jak zarobiłeś mało zrób pita z samych przychodów i odlicz opłacone składki, jeżeli podatek będzie mały, lub zerowy (pisałeś, że była to nie trafiona działalność) zapłać i złóż pita i zamknij ten rozdział. Jeżeli masz jakiekolwiek faktury, rachunki wystawione na Twoją działalność z tamtego okresu to możesz oczywiście je odliczyć. Najważniejszy jest w tym momencie przychód no i oczywiście złożenie pita, a jeżeli odnajdziesz dokumenty kosztowe to lepiej dla Ciebie

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PIT36

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych