Skocz do zawartości

sposób wyliczenia zasiłku macierzyńskiego

ZUS i Płace

wróć do serwisu Kadry 501 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2015 - 12:55

Super, dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :) czyli rozumiem że wg wzoru podanego wcześniej powinnam liczyć 3600 - 13,71%, to podzielić na 30, czyli wyjdzie dniówka 103.55, i od tego wyniku odjąć 18%, czyli wyjdzie 84.91 dziennie. Czy dobrze to wyliczyłam?

#42 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 11:03

niezupełnie, podatek wylicza się od sumy zasiłku za cały miesiąc, a nie od pojedynczej "dniówki", ale w przybliżeniu będzie tak jak wyliczyłaś

#43 Guest_Karola

Guest_Karola
  • Goście

Napisano 26 maj 2015 - 10:33

Cześć! Ja mam bardziej skomplikowne pytanie:

W w luty i w marcu 2015r byłam na zwolnieniu L4 na dziecko (w lutym 7 dni, a w marcu 13 dni - zatem zarówno luty jak i marzec będzie brany do policzenia podstawy zasiłku macierzyńskiego bo przepracowałam ponad poł miesiąca). W marcu dostałam 13-stkę,która liczy mi się do podstawy. w lipcu minie pełne trzy miesiące od odstatniego zolnienia lekarskiego, zatem można mi naliczyc nową podstawę (zawierającą trzynastkę). Jak liczy sie zatem te miesiące w których byłam na zwolnieniu? nie umiem tego wyliczyć bo u nas pensja jest dawana z góry i dni ze zwolnienia są mi policzone w pensji kwietniowej (skumulowane). Wiem że do podstawy liczy sie dni kalendarzowo, czyli : za luty dostanę 18 dni z pensji a 7 dni ze zwolnienia, za marzec 13 dni ze zwolnienia a resztę z pensji... ale jak to się liczy????

Cały czas się zastanawiam czy faktycznie czekac te trzy miesiące (do końca czerwca) żeby mi naliczyli nową podstawę, ale czy jest sens. Jeśli podstawa będzie pomiejszona bo byłam na zwolnieniu i powiększona o trzynastkę... to może być tak że wyjdzie na zero (czyli tak jak przed zwolnieniem) albo gorzej.... bo trzynastkę dostałam tylko za 8 miesięcy bo do kwietnia 2014r byłm na macierzyńskim.   

Czy ktoś się w tym łapie? próbowałam podpytac kadrową ale ona od razu z jęzorem do szefa ze chce iść na zwolnienie zamiast pracować.... a ja wcale nie chce ale czasem na dziecko (pierwsze) potrzebuje bo zdarza mu się zachorować...

Karola

#44 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 maj 2015 - 21:49

Miesiące, w których przepracowałaś co najmniej połowę dni roboczych wchodzą do podstawy po uzupełnieniu, czyli bierze się z nich kwotę całego wynagrodzenia /które wchodzi do podstawy zasiłku/.  

#45 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2015 - 16:01

Witajcie!

od sierpnia 2014 pracuję na umowę o pracę najniższa krajowa,

od sierpnia będę miała nową umowę i 2500netto - byłam już na rozmowie o przedłużenie

w ciąży jestem od niecałego misiąca i lekarz chce mnie wysłać na zwolnienie ze względu na pracę, ale ja nie chcę (ile dam radę, spróbuję też zmianić obecny zakres obowiązków na inny)

jeśli nie poszłabym na zwolnienie w najbiższym czasie to mój zasiłek macieżyński będzie liczony od nowej umowy,czy również wchodzi w skład najniższa krajowa?

co w przypadku - jaki zasiłek macieżyński, kiedy jednak będę musiała pójść na zwolnienie o wiele szybciej niż bym chciała, np. od września?

#46 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8739 postów

Napisano 26 czerwiec 2015 - 17:41

Witajcie!

od sierpnia 2014 pracuję na umowę o pracę najniższa krajowa,

od sierpnia będę miała nową umowę i 2500netto - byłam już na rozmowie o przedłużenie

w ciąży jestem od niecałego misiąca i lekarz chce mnie wysłać na zwolnienie ze względu na pracę, ale ja nie chcę (ile dam radę, spróbuję też zmianić obecny zakres obowiązków na inny)

jeśli nie poszłabym na zwolnienie w najbiższym czasie to mój zasiłek macieżyński będzie liczony od nowej umowy,czy również wchodzi w skład najniższa krajowa?

co w przypadku - jaki zasiłek macieżyński, kiedy jednak będę musiała pójść na zwolnienie o wiele szybciej niż bym chciała, np. od września?

podstawa chorobowego lub zasiłku z 12 m-cy przed zachorowaniem czy zasiłkiem, więc im dłużej pracujesz za 2500 netto , tym wyższy otrzymasz zasiłek

#47 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2015 - 13:19

Witajcie!

Do 31.05.2014r. pracowałam na czas nieokreślony na umowie o pracę. W związku z przeprowadzką do innego miasta, musiałam poszukać nowej pracy. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Wynagrodzenie wynosiło 2400zł brutto.

Od 01.06.2014r. do 31.08.2014r. pacowałam na umowie o pracę na tzw. okres próbny 3 m-cy z wynagrodzeniem 2051zł brutto, od 01.09.2014r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony z wynagrodzeniem 2481 zł brutto.

Od 09.04.2015r. jestem na L4 ciążowym, data rozwiązania przewidziana jest na 21.08.2015r.

Czy obliczając średnia z 12 m-cy mogę brać pod uwagę 2 m-ce przepracowane w poprzednim zakładzie? Jest to możliwe skoro została zachowana ciągłość?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje za udzieloną informację

#48 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 lipiec 2015 - 16:24

nie bierze się tu pod uwagę wynagrodzenia z poprzedniego zakładu pracy

#49 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2015 - 22:43

Witam,

Zupełnie nie rozumiem tych wyliczeń, czy ktoś może mi pomóc w wyliczeniu.

5 miesięcy zatrudnienie na 1750 brutto następne 7 miesięcy 4000 brutto ile wyniesie netto zasiłek macierzyński.

Bez żadnych zwolnień L4 i umowa o pracę.

Z góry dziękuje

#50 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 lipiec 2015 - 22:57

(5 x 1750 + 7 x 4000)  : 12 to jest średnia

i teraz odejmuje się składki społeczne, czyli 13,71 %

z tego co wyjdzie 1/30 to jest stawka brutto zasiłku za 1 dzień /100 %/

od zasiłku jest pobierana tylko zaliczka na podatek 18 %

#51 Guest_edyta

Guest_edyta
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2015 - 05:09

Witam mam pytanie jestem na macierzyńskim na rok czyli 80procent dochodu...przez 12miesiexy średnia wychodzi mi 1589 netto czyli 80procent to 1270 z gorszami . Urodziłam 19 mają czyli już za czerwiec miałam mieć wypłatę jak na macierzyńskim i dostałam 1330 przelewu a za lipiec dostałam 900 zł i nie rozumiem ..

#52 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 lipiec 2015 - 18:10

Zasiłek macierzyński to nie jest 80 % dochodu ani tego co netto otrzymywałaś za pracę.

Podstawę zasiłku wylicza się z wynagrodzeń brutto, a nie netto i odejmuje sie składki społeczne.

Z tego co tu napisałaś niewiele da się wyliczyć.

#53 Guest_doris

Guest_doris
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2015 - 18:28

Witam,

Mam taką sytuację, że u obecnego pracodawcy pracuję od 14 lutego b.r. Od 14 maja jestem na zwolnieniu (ciaza), teraz mam zwolnienie do 11 sierpnia. Podstawa do zasiłku chorobowego była brana za miesiąc marzec i kwiecień. Rozwiązanie mam 10 października. Czy jeśli teraz po zwolnieniu wrócę do pracy i przepracuję pełny wrzesień to podstawą do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie nadal marzec i kwiecień czy kwiecień i wrzesień? Proszę o pomoc.

#54 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 lipiec 2015 - 18:33

Podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie taka sama jak teraz, czyli średnia z okresu marzec-kwiecień.

#55 Guest_doris

Guest_doris
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2015 - 21:26

Rozumiem. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

#56 Guest_MartaM

Guest_MartaM
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2015 - 14:57

Witam, proszę o pomoc w obliczeniu wysokości należnego mi zasiłku.

Sytuacja wygląda tak:

od kwietnia 2014 r. do 15 maja 2015 r. pracowałam na umowę o pracę na zastępstwo - wynagrodzenie brutto 2000 zł, od 18 maja 2015 pracuję na umowę zlecenia - wynagrodzenie 1800 zł brutto - u tego samego pracodawcy. Od 12 czerwca do dnia porodu (5 lipca) byłam na L4. Ile w takim razie powinien wynosić zasiłek macierzyński, bo coś mi się wydaje, że wypłacili mi za mało? sad.png

#57 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8739 postów

Napisano 08 sierpień 2015 - 15:51

podstawa będzie liczona z umowy zlecenia, od 1800 minus składki zus

#58 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 sierpień 2015 - 15:55

napisz ile pieniędzy dostałaś i za ile dni, bo może to był zasiłek chorobowy, a nie macierzyński 

#59 Guest_MartaM

Guest_MartaM
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2015 - 17:57

dostałam 614 zł. Nie wiem za ile dni, bo nie ma tego w tytule przelewu. Chyba będę musiała odwiedzić księgowość, żeby się dowiedzieć skąd taka kwota...

#60 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 sierpień 2015 - 19:41

Nie domyślam się za co dostałaś 614 zł.

Bo jeśli już, to zasiłek macierzyński powinien być za dni od 5 do 31 lipca. A od 1 do 4 lipca powinien być zasiłek chorobowy.

Nie napisałaś czy ze zlecenia podlegasz dobrowolnym składkom chorobowym, ale chyba tak, skoro piszesz o L4 i zasiłku macierzyńskim.

A jaką kwotę dostałaś za czerwiec ? Bo tam już od 12-go miałaś zwolnienie lekarskie.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS i Płace

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych