Skocz do zawartości

sposób wyliczenia zasiłku macierzyńskiego

ZUS i Płace

wróć do serwisu Kadry 501 odpowiedzi w tym temacie

#21 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 03 luty 2015 - 20:11

Hey! czy ktoś pomoże?
cały ubiegły rok 2014 pracowałam w firmie na 1/8 etatu, umowa o pracę ledwie co 400zł, a dorabiałam umowami o dzieło - wiem, że nie wlicza się umów o dzieło do zasiłku macierzyńskiego. Firma w której mam umowę o pracę na 1/8 dostała dofinansowanie i zatrudnili mnie na pełen etat teraz od stycznia 2015 ok.2700zł netto, bardzo się cieszę, jakbym Pana Boga złapała za nogi, ale zastanawiam się, jak teraz będzie liczony zasiłek /termin porodu planowany na kwiecień/
znajduję informacje, że podstawa zasiłku macierzyńskiego jest wyliczana jako średnia z 12 miesięcy
ale musi być płaca minimalna?? (na 1/8 etatu nie miałam najniższej krajowej)

i co kiedy ewentualnie byłabym na L4 bo już wcześniej lekarz chciał mnie wysłać, ale nie chciałam, jednak ostatnio faktycznie myślę czy nie przemyśleć tej opcji jeszcze raz, zostały nam 3 miesiące

od stycznia 2015 pracujesz na pełnym etacie, więc podstawa macierzyńskiego czy choroby będzie liczona od wynagrodzenia po zmianie etatu

#22 Guest_Natalia Wro

Guest_Natalia Wro
  • Goście

Napisano 03 luty 2015 - 21:44

od stycznia 2015 pracujesz na pełnym etacie, więc podstawa macierzyńskiego czy choroby będzie liczona od wynagrodzenia po zmianie etatu

Tak? nawet jakby umowa na pełen etat nastąpiłaby w lutym, czy marcu? a poród planowany na kwiecień?

termin wyznaczyli mi na około 25.04 to ZUS od tej daty będzie liczyć do mojej nowej umowy ze stycznia tego samego roku i na tej podstawie wylicza zasiłek?, a nie patrzy na to co było wcześniej?

czy mogę sama wstępnie oszacować ile wyniesie zasiłek? (nie wiem jak to się liczy - będę wdzięczna za pomoc)

#23 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 luty 2015 - 22:29

potwierdzam to co napisała Witch, bo tu ważna jest zmiana wymiaru etatu

można wyliczyć ile wyniesie zasiłek, ale musisz pdoać kwotę brutto, a  nie netto

a liczy się tak: kwota brutto - 13,71 % (składki społeczne) : 30 i to jest stawka brutto za 1 dzień zasiłku

od tego ZUS odejmie zaliczkę na podatek w wysokości 18 % od kwoty brutto

#24 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 04 luty 2015 - 00:56

Podstawa urlopu macierzyńskiego będzie liczona od pełnego etatu,czyli od kwoty 2700 zł.Przy zmianie wymiaru czasu pracy podstawa jest liczona od nowego wymiaru.

#25 Guest_Natalia Wro

Guest_Natalia Wro
  • Goście

Napisano 04 luty 2015 - 12:34

Jeśli chodzi o kwotę brutto to 3780zł - rozumiem, że od dnia porodu "cofają się" jedynie do mojej nowej umowy na pełen etat i nie ma znaczenia, że jest z tą samą firmą? przy wyliczaniu nie są brane kwoty z 1/8 etatu?

próbuję znaleść jakieś informacje na stronie ZUS-u ale jakoś mi to nie wychodzi - będę wdzięczna, to nie będę zadawać dziwnych pytań

dziś dostałam też nową umowę i data zawarcia jest od 2.02.2015 nie wiem dlaczego, szef wstępnie tłumaczy że nie mogą się cofnąć do stycznia 2015, bo coś tam dofinansowanie i wychodzi, że do stycznia 2015 miałam 1/8, a od teraz lutego pełen etat - czy to koliduje? 

za styczeń dostanę już nową stawkę, ale umowa od lutego

#26 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 04 luty 2015 - 13:18

coś tu nie bardzo gra, umowa na cały etat (poprzednia została rozwiązana i dostałaś nową umowę czy jest to aneks?) od lutego, a nowe wynagrodzenie od stycznia? Na jakiej zatem podstawie dostaniesz wyższe wynagrodzenie za styczeń?

#27 Guest_Natalia Wro

Guest_Natalia Wro
  • Goście

Napisano 05 luty 2015 - 13:50

coś tu nie bardzo gra, umowa na cały etat (poprzednia została rozwiązana i dostałaś nową umowę czy jest to aneks?) od lutego, a nowe wynagrodzenie od stycznia? Na jakiej zatem podstawie dostaniesz wyższe wynagrodzenie za styczeń?

Tak dostane wynagrodzenie już nowe w styczniu, ale umowa od lutego wiem dziwnie, ale chodzi o te dofinansowanie, ja im w papiery nie zaglądam, najważniejsze aby wszystko było ok,

poprzednia umowa nie została roziwązana, tylko aneks - czy to jest jakaś różnica?

#28 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 luty 2015 - 22:25

To naprawdę dość dziwne, bo piszesz "dostane wynagrodzenie już nowe w styczniu" - a przecież już mamy luty. Dostałaś pensję za styczeń czy nie ? Moim zdaniem nie mogą ci wypłacić większego wynagrodzenia skoro w styczniu miałaś 1/8 etatu.

#29 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 06 luty 2015 - 13:11

ja im w papiery nie zaglądam, najważniejsze aby wszystko było ok

tylko że w takiej sytuacji nie jest ok. Jeśli etat i wynagrodzenie zmieniono od lutego to nie ma podstaw do wypłaty wyższego wynagrodzenia za styczeń. Brakuje dokumentu, który zezwalałby na wyższą pensję za styczeń

#30 Guest_Natalia Wro

Guest_Natalia Wro
  • Goście

Napisano 06 luty 2015 - 16:57

tylko że w takiej sytuacji nie jest ok. Jeśli etat i wynagrodzenie zmieniono od lutego to nie ma podstaw do wypłaty wyższego wynagrodzenia za styczeń. Brakuje dokumentu, który zezwalałby na wyższą pensję za styczeń

Dostanę 10.02 do ręki, nie pytałam się dlaczego, kolejna normalnie na konto

a to coś koliduje w zasiłku macieżyńskim?

#31 Guest_przyszla mama

Guest_przyszla mama
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2015 - 18:02

Hej czy moglby mi ktos pomoc wyliczyc zasilek macierzynski, od 1.09.2014 r pracowalam na umowie 1/4 od 01.01.2015 r jestem juz na calym etacie, termin porodu mam na 07.09.br i z dniem rozwiazania konczy mi sie umowa.

#32 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 kwiecień 2015 - 11:21

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

#33 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5333 postów

Napisano 03 kwiecień 2015 - 11:29

Edzia, zmienił się etat, więc tylko z obecnego etatu

#34 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 kwiecień 2015 - 15:38

a wyliczyć zasiłku tu nie ma jak, bo przyszła mama nie napisała jakie ma wynagrodzenie

#35 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2015 - 22:54

Hej mam prośbę bo już się zgubiłam w obliczeniach . Pomóżcie wyliczyć kwotę za macierzyński miesięcznie . Bo coś mi się zdaje ze za mało mi wyplacili. Jestem na rocznym macierzyńskim 80% , średnie wynagrodzenie miesięcznie wynosi 1745 zł brutto . Pracuje już ponad rok na umowie o prace na czas nie określony .

#36 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 kwiecień 2015 - 17:30

ale podstawy zasiłku macierzyńskiego nie wylicza się ze średniego wynagrodzenia miesięcznego /nie wiadomo co w nie wchodzi/, lecz jako średnią z 12 miesięcy poprzedzających datę porodu

coś ci się zdaje, że za mało dostałaś, ale chyba nie wiesz jak się wylicza zasiłek macierzyński, więc dziwne są twoje wątpliwości

#37 Guest_K8

Guest_K8
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2015 - 12:22

Hej, proszę o pomoc, ponieważ nie jestem pewna czy dobrze interpretuję post Edzi. Jeśli pójdę na L4 przed ciążą w czerwcu, a w listopadzie byłam na L4 związanym z chorobą(80%), to do średniego wynagrodzenia wlicza się okres 12 miesięcy do czerwca czy tylko  5 miesięcy pomiędzy listopadem a czerwcem?

#38 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 kwiecień 2015 - 21:27

w takim przypadku do podstawy bierze się 12 miesięcy od czerwca 2014 do maja 2015, z wyłączeniem miesiąca, w którym nie przepracowałaś co najmniej połowy dni roboczych /o ile był taki miesiąc/

#39 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2015 - 12:14

Hej! Proszę o pomoc w wyliczeniu zasiłku macierzyńskiego. W firmie pracuję od połowy listopada 2013 roku. Do marca 2015 miałam 5/8 etatu. Od 1 marca przeszłam na cały etat. Dodatkowo w listopadzie 2014 oraz lutym I kwietniu przebywałam kilka dni na zwolnieniu. Czy zasiłek będzie wyliczany jako średnia z 12 miesięcy poprzedzających listopad (czyli miesiąc w którym byłam na pierwszym zwolnieniu) czy też w związku z tym że zmienił mi się wymiar czasu pracy będzie brana pod uwagę pensja z marca? Dodam że prawdopodobnie na zwolnienie pójdę od czerwca, przewidywany termin porodu to grudzień, a pensja z marca 3600 brutto. Bardzo proszę o odpowiedź! Dziękuję :)

#40 nuc

nuc

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 29 kwiecień 2015 - 12:33

Na zwolnieniu z kwietnia powinnaś już mieć dniówkę policzoną z pełnego etatu i z tej samej podstawy będzie liczony zasiłek macierzyński. Jeśli jest zmiana etatu to nie istotna jest dniówka ze zwolnienia za poprzednie miesiące. Po prostu liczy się od nowa i tylko bierze się pod uwagę kwotę ze zmienionego etatu. Czyli w Twoim przypadku będzie podstawą tylko marzec.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS i Płace

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych