Skocz do zawartości


przejęcie spółki


wróć do serwisu Moja Firma 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Stach

Guest_Stach
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2013 - 08:59

Witam! Spółka, w której jestem zatrudniony ma zostać przejęta przez inną spółkę. Boję się, że zmienią się wynagrodzenia, umowy itp. Czy w ogóle nowy pracodawca będzie musiał zmieniać umowy nawet, jeżeli nie będzie chciał dokonywać żadnych zmian?



#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 02 wrzesień 2013 - 09:03

Art. 231 k.p., w razie przejścia zakładu pracy nowy pracodawca staje się automatycznie, z mocy samego prawa, stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nowy pracodawca i pracownicy nie muszą zawierać nowej umowy o pracę. 

Jeżeli cos sie zmieni wymienia to porozumienia lub wypowiedzenia zmieniajacego.



#3 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 17 październik 2013 - 20:14

[font="arial, sans-serif;"]Najpierw zastanowiłbym się co rozumiesz przez przejęcie spółki?[/font]

[font="arial, sans-serif;"]Nabycie 100% udziałów/akcji przez inną spółkę? W takiej sytuacji mamy różne opcje:[/font]


    [*][font="arial, sans-serif;"]Spółka jest 100% udziałowcem/akcjonariuszem drugiej spółki i dalej ją prowadzi – chodzi mi o sytuację, że zmiana następuje tylko w sferze własnościowej spółki, wtedy dla pracownika nie będzie żadnej różnicy,[/font]
    [*][font="arial, sans-serif;"]Spółki łączą się w trybie art. 492 KSH – tutaj następuje przejście zakładu pracy w rozumieniu 231 KP.[/font]
    [/list]

    [font="arial, sans-serif;"]Kodeks Spółek Handlowych[/font]

    [font="arial, sans-serif;"]Art. 492.[/font][font="arial, sans-serif;"] § 1. Połączenie może być dokonane:[/font]

    [font="arial, sans-serif;"]1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);[/font]

    [font="arial, sans-serif;"]2) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).[/font]

     

    [font="arial, sans-serif;"]Masz wątpliwości pytaj.[/font]



#4 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 17 październik 2013 - 20:15

Jeszcze przepis dot. zakładu pracy.

[font="arial, sans-serif;"]Przejście zakładu pracy reguluje Kodeks Pracy w:[/font]

[font="arial, sans-serif;"]Art. 231.[/font][font="arial, sans-serif;"] § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.[/font]

[font="arial, sans-serif;"]§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.[/font]

[font="arial, sans-serif;"]§ 3. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.[/font]

[font="arial, sans-serif;"]§ 4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.[/font]

[font="arial, sans-serif;"]§ 5. Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Przepis § 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.[/font]

[font="arial, sans-serif;"]§ 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.[/font]



#5 Guest_KonradWa

Guest_KonradWa
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2015 - 12:55

Czy ktoś z Was wie co zrobić w sytuacji kiedy moja spółka upada i chciałbym ją sprzedać? Znacie firmy zajmujące się kupnem takich spółek? 



#6 rekinek

rekinek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 06 kwiecień 2015 - 19:24

Czy ktoś z Was wie co zrobić w sytuacji kiedy moja spółka upada i chciałbym ją sprzedać? Znacie firmy zajmujące się kupnem takich spółek? 

 

Mafia paliwowa ją kupi ;) a tak na jeszcze bardziej serio firmy kupują upadające spółki tylko po to by optymalizować się podatkowo. Poszukaj w serwisach ogłoszeniowych - jest tego sporo.


Odkąd przeczytałem bloga Rekin Finansów moje życie finansowe stało się lepsze. Dziś jako wielki fan Rekina staram się pomóc innym.




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy