Kategorie
Skocz do zawartości

zakładanie spółki w Rosji


Gość antoni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
Gość Damian Wróbel

Witam, chciałbym założyć spółkę w Rosji w najbliższym czasie i zastanawiam się jak wygląda procedura założeniowa? Czy tak samo jak w Polsce? Jakie przepisy to regulują?

Witaj Antoni,

 

na początku powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie o rodzaj spółki, jaką chciałbyś założyć na terenie Federacji Rosyjskiej. Przepisy w Rosji oczywiście różnią się od tych w Polsce, choć na pewno można znaleźć pewne analogie. Również typy spółek, które występują w prawie handlowym Rosji są zbliżone do tych, które znamy z przepisów polskich (choć przestrzegam przed stawianiem znaku równości między np. polską spółką z o. o. a rosyjską OOO etc., to są zawsze spółki założone i prowadzone na podstawie innych przepisów i można najwyżej mówić o analogiach między nimi).

Rosyjskie przepisy przewidują oczywiście istnienie spółek osobowych oraz kapitałowych prawa handlowego. Wśród spółek osobowych wyróżnia się spółkę jawną (полное товарищество) oraz spółkę komandytową (товарищество на вере), wśród kapitałowych zaś spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO, общество с ограниченной ответственностью), spółkę akcyjną (AO, акционерное общество) oraz tzw. spółkę z "dodatkową" odpowiedzialnością (forma nieznana i nieporównywalna do instytucji w polskim prawie, OдO, общество с дополнительной ответственностью).

Polecam artykuł opublikowany przez Polską Agencję Instytucji Zagranicznych dotyczącą inwestowania w Rosji, gdzie opisano te poszczególne rodzaje osób prawnych: http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=15278

 

Zwracam jeszcze uwagę na pewne dodatkowe informacje praktyczne, które nie zostały ujęte w tym poradniku: Zgodnie z federalną ustawą o rejestracji państwowych osób prawnych z 13 lipca 2001 r., opłata sądowa za rejestrację osoby prawnej to 4000 rubli (ok. 400 zł). Od niedawna też istnieje możliwość założenia indywidualnej działalności gospodarczej przez internet (podobnie jak CEiDG), a niedługo powinna działać możliwość założenia tą drogą spółki (poprzez stronę https://service.nalog.ru/zgreg/).

 

Pozdrawiam

Damian Wróbel

Prawnik w "Koksztys Kancelaria Prawa Gospodarczego" Sp. k.

http://koksztys.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witaj, nie wydaje mi się żeby autor w dalszym ciągu czekał na odpowiedź, jednak trafiłam już tutaj, a mam pewne doświadczenie w tym temacie ;)

Zakładanie spółek za granicą różni się zdecydowanie od tych, które zakładamy w Polsce. Udało mi się założyć firmę fotograficzną w Niemczech. Jednak nie zrobiłabym tego sama, z racji tego, że nie miałam pojęcia jak się za to zabrać ani jak funkcjonuje ich prawo. Dlatego w tej sytuacji, wydaje mi się, że bardzo dobrze, że akurat taką możliwość wybrałam - pójść np do kancelarii, gdzie pracują specjaliści w tej dziedzinie i są w stanie pomóc nam rozwiązać ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 lata później...

Jeśli masz pomysł i opłacalny plan, skonsultuj się z nim https://jkr.co/ -Sam z nimi pracuję. Jeśli jesteś zainteresowany, informacje na stronie. Przynajmniej mają sprawdzone projekty, które są opłacalne przez nie pierwszy rok. Dlatego tylko jeśli masz bardzo opłacalny pomysł i plan jego realizacji, skonsultuj się z nimi. Najważniejsze w niezawodności biznesowej jest zatem konieczne, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko i współpracować tylko ze sprawdzonymi firmami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...