Skocz do zawartości

Wynagrodzenie/zasiłek w czasie l4 w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 822 odpowiedzi w tym temacie

#61 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12942 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 wrzesień 2013 - 20:48

[font="georgia, serif;"]w takim razie nie powinny być wliczane do podstawy chorobowego[/font]

#62 Guest_fred

Guest_fred
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2013 - 22:23

umowa o pracę od lutego 2013 na 3 mc, przedłuzona - kolejna umowa na 2 lata - po 2 miesiącach ciąza...

jak obliczać poziom zasilku na zwolnieniu w takim przypadku? 80 czy 100%

przez 2 mc zwolnienia było to 100% pensji a obecnie 3 miesiąc zwolnienia i jest 80% 

o co chodzi

#63 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 wrzesień 2013 - 22:53

Powodów może być kilka.Należy sprawdzić,czy na zwolnieniach lekarskich była wpisana liter B (oznacza ciążę) lub nastąpiła pomyłka w naliczeniu zasiłku chorobowego.najlepiej wyjaśnić tą sprawę u pracodawcy jeżeli to pracodawca wypłaca te świadczenia lub w ZUS -ie jeżeli ZUS je wypłaca.W razie braku litery B,trzeba zwolnienia lekarskie poprawić,aby zasiłek mógł być wyrównany.

#64 Guest_fred

Guest_fred
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 13:33

sprawdzone bo robiłem zdjęcia aby pamietać od kiedy do kiedy były wystawione - na wszystkich jest litera "B" a pierwsze zwolnienie było dostarczone z informacją o ciązy na oddzielnym druku.

2 miesiące było ok 100% - 3ci miesiąc i 80% równiutko 

#65 Guest_fred

Guest_fred
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 13:34

aha - świadczenia są wypłacane przez zakład pracy

#66 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2013 - 14:04

aha - świadczenia są wypłacane przez zakład pracy

Jeżeli kwota wypłacanego zasiłku chorobowego jest znacznie niższa (przy wynagrodzeniu chorobowym kwota wypłacana przez pracodawcę jest nieco wyższa ponieważ stosuje się koszty uzyskania przychodu,czego nie stosuje się przy wyliczaniu zasiłku chorobowego)należy wyjaśnić tą sprawę z osobą w zakładzie pracy,która jest odpowiedzialna za wyliczanie zasiłków chorobowych.

#67 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 15:20

dzien dobry,

jeżeli ktoś mi odpowie i pomoze bede przeogromnie wdzięczna!

jestem w 9tym m-cu ciązy, pracowalam do 31 lipca na umowe o prace na czas nieokreślony. pensja brutto 5300, w tym czasie byl jedna premia roczna w wysokosci dodatkowej pensji, czyli przez ostatnie 12 m-cy przed zwolnieniem zarobiłam srednio 5300*13 = 68900/12 = 5741.

poza tym miałam z moim pracodawcą podpisane dwie umowy zlecenie ( razem na 6000 netto) na dodatkową pracę, od których też odprowadzałam składki ZUS

moja pensja za pierwszy m-c zwolnienia przyszła w identycznym wymiarze jak przed zwolnieniem, a za drugi m-c zwolnienia wyższa o kilkadziesiąt złotych. czy na pewno nie powinna byc wyższa? choćby przez fakt premii, która powinna wejsc w srednią z ostatnich 12 m-cy? nie wiem jak traktować te umowy zlecenie, czy tez powinny sie liczyć do podstawy.

Firma zatrudnia kilkaset osób.

z góry dziękuje za pomoc.

Kasia

#68 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2013 - 15:48

W budżetówce nie ma wątpliwości na pewno dodatkowe roczne wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru zasiłku, gdy wypłacane jest pracownikom sfery budżetowej.Osoby zatrudnione poza budżetówką mogą dostawać trzynastkę, gdy tak wynika z wewnętrznych przepisów płacowych firmy. Nie jest to  obligatoryjny składnik wynagrodzenia. Jeśli jednak pracodawca prywatny zdecydował się na wypłatę dodatkowej pensji, powinien określić zasady jej przyznawania i wypłaty oraz wysokość. Takie uregulowania ułatwiają potem proces wliczania (bądź nie) dodatkowej nagrody m.in. do podstawy wymiaru zasiłków czy wynagrodzenia chorobowego.Z racji tego nie potrafię jednoznacznie napisać,czy premia wchodzi do podstawy zasiłku chorobowego.Umowy zlecenia,które wykonywałaś się nie wlicza.

#69 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12942 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2013 - 16:09

[font="georgia, serif;"]Za zwolnienie nie dostałaś pensji, lecz zapewne wynagrodzenie chorobowe. [/font]

[font="georgia, serif;"]Nie napisałaś nic na temat zwolnienia, od kiedy chorujesz, kiedy miałaś wypłatę.[/font]

[font="georgia, serif;"]Twoja "pensja" za pierwszy miesiąc zwolnienia nie mogła być taka sama jak normalne wynagrodzenie.[/font]

[font="georgia, serif;"]Premia roczna niekoniecznie jest wliczana do podstawy chorobowego, zależy to od zasad jej wypłacania /czy jest zmniejszana za chorobę/.[/font]

#70 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 18:46

[font="georgia, serif;"]Za zwolnienie nie dostałaś pensji, lecz zapewne wynagrodzenie chorobowe. [/font]

[font="georgia, serif;"]Nie napisałaś nic na temat zwolnienia, od kiedy chorujesz, kiedy miałaś wypłatę.[/font]

[font="georgia, serif;"]Twoja "pensja" za pierwszy miesiąc zwolnienia nie mogła być taka sama jak normalne wynagrodzenie.[/font]

[font="georgia, serif;"]Premia roczna niekoniecznie jest wliczana do podstawy chorobowego, zależy to od zasad jej wypłacania /czy jest zmniejszana za chorobę/.[/font]

dziekuje za odpowiedzi, tak jak napisalam, na zwolnienie poszłam od 1 sierpnia ( czyli od 7 m-ca ciązy), wynagrodzenie jakie przyszło za sierpień bylo ideantyczne z tym jakie dostalam za lipiec kiedy caly m-c pracowalam, za wrzesien wynagrodzenie jest wyższe o ok 40 zł.

słyszałam tez ze na zwolnieniu trwającym dłuzej niz 32 dni nie jest potrącana składka chorobowa. premia roczna, w przypadku osoby która byla zwolnieniu jest zminiejszana, w moim wypadku  była w pełnej wysokości bo nie bylam wczesniej na zwolnieniu.

pozdrawiam,

K

#71 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2013 - 19:35

Zasiłki chorobowe są wypłacane za każdy dzień choroby.W jednym miesiącu za 30 dni w innym za 31 dni,w takim przypadku wiadomo,że za 31 dni będzie więcej.Ponadto od wynagrodzenia chorobowego,czyli za 33 dni pracodawca nalicza koszty uzyskania przychodu,czego nie robi wyliczając zasiłek chorobowy,więc zawsze otrzymując wynagrodzenie chorobowe jest trochę większe.

#72 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2013 - 20:22

Zasiłki chorobowe są wypłacane za każdy dzień choroby.W jednym miesiącu za 30 dni w innym za 31 dni,w takim przypadku wiadomo,że za 31 dni będzie więcej.Ponadto od wynagrodzenia chorobowego,czyli za 33 dni pracodawca nalicza koszty uzyskania przychodu,czego nie robi wyliczając zasiłek chorobowy,więc zawsze otrzymując wynagrodzenie chorobowe jest trochę większe.

no właśnie liczyłam na to ze bedzie wyższe o kilkaset złoty a nie kilkadziesiąt...

#73 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2013 - 21:34

Nie znając regulaminu wynagradza nie mogę jednoznacznie napisać,że premię należy wziąć do podstawy zasiłku chorobowego.Trzeba niestety znać regulamin wynagradzania i zapis odnośnie tej premii.Proponuję poprosić dział płac o podstawę wyliczenia wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego.Tam też znajduje się zapewne regulamin wynagradzania.

#74 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12942 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 wrzesień 2013 - 21:53

no właśnie liczyłam na to ze bedzie wyższe o kilkaset złoty a nie kilkadziesiąt...

A [font="georgia, serif;"]skąd miałoby się wziąć te kilkaset złotych ???[/font]

#75 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2013 - 16:28

A [font="georgia, serif;"]skąd miałoby się wziąć te kilkaset złotych ???[/font]

sądziłam ze wszystko od czego odprowadzany jest ZUS wejdzie w podstawe od której bedzie liczone wynagrodzenie, plus po 32 dniach zwolnienia - to co słyszałam, ze nie jest potrącana składka zdrowotna. moja znajoma, która pracuje w budzetówce po kilku m-cach zwolnienia ma naliczone wynagrodzenie wyższe o prawie tysiąc złotych.

#76 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8168 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 wrzesień 2013 - 19:58

Nigdy zasiłek chorobowy nie jest wyższy od wynagrodzenia otrzymywanego za czas pracy,naliczanie składki zdrowotnej nie ma tutaj najmniejszego znaczenia ponieważ o naliczana składkę zdrowotną pomniejszany jest podatek dochodowy i o taką kwotę pomniejszany.Przy zasiłku chorobowym naliczamy i odprowadzamy podatek dochodowy w całości.Nie wszystkie składniki wynagrodzenia od których naliczane są składki na ubezpieczenia społeczne wchodzą do podstawy zasiłku chorobowego.Tak jak napisałam wyżej należy sprawdzić w regulaminie wynagradzania.

#77 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12942 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 wrzesień 2013 - 21:06

"moja znajoma, która pracuje w budzetówce po kilku m-cach zwolnienia ma naliczone wynagrodzenie wyższe o prawie tysiąc złotych." - [font="georgia, serif;"]to zastanawiające, bo ja nie znam sposobu aby tak wyliczyć.[/font]

[font="georgia, serif;"]Nie może mieć wyższego zasiłku /dlaczego piszesz o wynagrodzeniu ?/, bo przecież cały czas jest on wyliczany z tej samej podstawy.[/font]

#78 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 14:40

dziekuje za pomoc i odpowiedzi, wygląda na to ze musze dowiedziec sie dokładnie jak to jest naliczane w mojej firmie. sadziłam ze niezaleznie od firmy zasady sa takie same.

pozdrawiam

#79 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 14:41

witam,

Jaką kwotę będę miała wypłaconą za l4 w przypadku całego miesiąca gdzie kwota brutto wynagrodzenia wynosi 3000.?

#80 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 14:42

dodam ze chodzi o L4 w ciąży

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych