Skocz do zawartości

Zdjęcie

Raport kasowy w firmie ...Jak to ogarnąć ?

kasa raport raport kasowy gotówka rozliczenie

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 lena111

lena111

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 186 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 09:12

Witajcie,

prowadzę pełną księgowość. Mam małe dylematy co do kasy. Otrzymuje faktury gotówkowe od szefa, od osób robiących zakupy dla firmy. Nie bawie się w zaliczki. Kase zwykle rozliczam, tworząc księgowanie rozliczające tą fakturę. Zaczęłam tez prowadzić osobny segregator z raportami kasowymi. Do kazdego zapisu tworze KP lub KW i sie podpisuje pod nim. Inne osoby nie podpisują się. Robię tylko dlatego, abym miała dokument rozliczający transakcje. Wiem, że to jest nie do końca dobrze...

Powiedzcie mi, jak wy to robicie, czy jednak bawicie się i rozliczacie każdy wydatek z każdym i wypisujecie do każdej transakcji od razu dokument i dajecie osobie do pospisu ??

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 20:43

[font="georgia, serif;"]W raporcie kasowym gotówkowe faktury zakupowe są księgowane jako osobny dokument, nie tworzymy do nich kwitów KW, nie ma takiej potrzeby.[/font]

[font="georgia, serif;"]Jeśli ktoś wpłaca gotówkę za nasze faktury, to wystawia się kwit KP.[/font]

#3 Guest_luna

Guest_luna
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 13:03

Witam a ja mam do Was takie pytanie, księguję każdorazowo ruch gotówki z kasy tj. jak dostaję fv wystawiam KW i odrazu księguję , czyli pojedyńczo księguję KW i KP a raport kasowy robię na koniec miesiąca ale go nie księguję stanowi dla mnie formę pomocniczą przy ustaleniu kasy, proszę pomóżcie czy takie działanie jest poprawne

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 18:44

Raport kasowy jest zestawieniem obrotu gotówkowego. W jego zestaw wchodzą dokumenty KW i KP.  Księgujesz KP i KW jako operację gotówkową pod RK. W programach FK sa opcje do wybrania RK. Raporty kasowe muszą  być  chronologicznie sporządzane z saldem początkowym obrotami i saldem końcowym.  Saldo wersji papierowej musi się zgadzać z wersja elektroniczną.

#5 Guest_luna

Guest_luna
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 19:26

wszystko rozumię tylko nie bardzo wiem czy poprawne jest działanie - księgowania KW i KP w dniu w którym zostaje wystawione, a raport kasowy jest zrobiony na koniec miesiąca jako forma pomocnicza nie jest księgowany

#6 Guest_luna

Guest_luna
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 19:31

jeszcze jedno jeżeli zaksięguję wszystkie dokument związane z obrotem gotówkowym pod raportem kasowym to co z numeracją czy wszystkie dowody podpięte pod raport mają jeden(ten sam) sam numer,czy księguję je z datą zamknięcia raporu kasowego?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 21:12

wszystko rozumię tylko nie bardzo wiem czy poprawne jest działanie - księgowania KW i KP w dniu w którym zostaje wystawione, a raport kasowy jest zrobiony na koniec miesiąca jako forma pomocnicza nie jest księgowany

Raport kasowy obejmuje np. miesiąc, tydzień lub dzień. Możesz sporządzać w miesiącu kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt raportów kasowych. Jeżeli robisz dzienne raporty to dokumenty podpięte będą miały te sama datę. Jeżeli miesięczny to raport będzie od 1 do 30 lub 31, czyli stan na koniec miesiąca. Raporty kasowe mają zakres  od -do.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2013 - 21:29

jeszcze jedno jeżeli zaksięguję wszystkie dokument związane z obrotem gotówkowym pod raportem kasowym to co z numeracją czy wszystkie dowody podpięte pod raport mają jeden(ten sam) sam numer,czy księguję je z datą zamknięcia raporu kasowego?

Przykładowo masz raport kasowy nr 1/09/13 miesięczny.

Wystawiasz np. KW 3 w dniu 18.09.2013. Więc wprowadzasz go w pozycji pierwszej do raportu  identycznie jak KW jest wystawione. Jego nr , data kwota  itp.

Powiedzmy,że na drugi dzień wystawiasz np.KP6 i wprowadzasz je  do raportu kasowego w pozycję 2  z data 19.09. i td.

Na KW3 odręcznie wpisujesz RK1/09/13(1), a na KP6 nr RK1/09/13(2). Cyfry w nawiasach oznaczają pozycje w raporcie. Natomiast na samym raporcie powinna być odręczna numeracja RK 1/09/13(1-2).

Nadmieniam,że to jest jedna z opcji, która jest praktykowana. Ty możesz sobie sama ustalić jak Tobie wygodnie. 

#9 Guest_luna

Guest_luna
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2013 - 15:53

zgadzam się to wiem że tak się wpisuje do raporu i też tak robię ,tylko wiesz ja do raporu nie podłączam tych kw i kp ponieważ one są już zaksięgowane w dniach których zostały wystawione i mają nadane numery księgowe a raport kasowy to taka dla mnie informacja o stanie konta - czyli wyszczególnienie tego co już przez cały miesiąc księgowałam i nie wiem czy to jest zgodne

#10 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2016 - 11:59

Witam

Mam pytanie : jak skorygować złą numerację raportu kasowego / przy otwarciu następnego raportu kasowego wyskakuję mi okno z informacją '' istnieje raport kasowy o tym samym numerze ''/ więc poprawiam ręcznie, nadmieniam że prowadzę kasa Optimum.

Bardzo proszę o pomoc..dziękuję i pozdrawiam

#11 Guest_age

Guest_age
  • Goście

Napisano 14 listopad 2016 - 22:49

Cześć kilka pytań odnośnie rozliczeń gotówkowych w firmie:

- czy fizyczne dokumenty KW są potrzebne do każdej transakcji (np. wypłata zaliczki pracownikowi, płatność gotówkowa za fakturę, zwrot pracownikami)

- czy fizyczne dokumenty KP są potrzebne do każdej transakcji (np. zwrot niewykorzystanej częśći zaliczki przez pracownika)

- w drugą stronę, czy zwracając pracownikomi gotówkę za opłaconą fakturę musimy stworzyć jakiś dokument rozliczający, w którym pracownik wnioskuje o zwrot czy wystarczy tylko KW a może wystarczy adnotacja na fakturze, że zapłacono gotówką?

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 listopad 2016 - 23:04

Zaliczkę wypłacasz na druku "wniosek o zaliczkę", niewykorzystane pieniądze z zaliczki lub zwrot nadwyżki ponad zaliczkę można przyjąć/wypłacić za pomocą druku "rozliczenie zaliczki".

W raporcie kasowym można nie tworzyć dowodów KW na zapłatę gotówką za obcą fakturę.

Co do kwitów KP i KW ważne są zapisy w polityce rachunkowości  danej jednostki.

#13 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2020 - 12:35

ja też księguję KW i KP w dacie wystawienia a raport miesieczny kontrolnie tylko trzymam w dokumentacji, jednak nic z nim nie robię. Nie widzę odpowiedzi na Twoje pytanie. Moja logika jest taka jak Twoja, zgodność z przepisami zachowana, a to nie kasa fiskalna więc uważam że jak najbardziej ok 

#14 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2020 - 12:35

ja też księguję KW i KP w dacie wystawienia a raport miesieczny kontrolnie tylko trzymam w dokumentacji, jednak nic z nim nie robię. Nie widzę odpowiedzi na Twoje pytanie. Moja logika jest taka jak Twoja, zgodność z przepisami zachowana, a to nie kasa fiskalna więc uważam że jak najbardziej ok 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kasa, raport, raport kasowy, gotówka, rozliczenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych