Skocz do zawartości

art.30 & 1 pkt 3 Kodeksu Pracy

zwolnienie kodeks pracy

wróć do serwisu Kadry 42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 17:33

Dzień dobry! Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony- umowę miałam od 1 marca.2013 do 28 lutego 2014. Dostałam wypowiedzenie 15.06.2013 roku z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Przysłali mi do domu świadectwo pracy gdzie "stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę art. 30 & 1 pkt 3 KP". Wydaję mi się że coś jest nie tak, gdyż na początku mnie chwalili było OK, i tak z dnia na dzień szefowała stała się bardzo nie miła. Dając mi wypowiedzenie powiedziałam że miło było panią poznań a ona do mnie że "mi też było ale do momentu". W sumie nawet nie mam za co zostałam zwolniona. Jak sądzicie czy wszystko jest OK ? Czy coś jest tutaj nie tak? 

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2013 - 17:43

W świadectwie pracy wpisano złą podstawę prawną zamiast art.30 par.1 pkt 3 K.p powinno być art.30 par.1 pkt 2 K.p za wypowiedzeniem przez pracodawcę .Punkt 3,który masz wpisany w świadectwie oznacza rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia .Napisz do pracodawcy prośbę o sprostowanie świadectwa pracy w tym punkcie .

#3 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 17:51

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony nie wymaga podania przyczyny, więc tego nie możesz żądać. Ale sprostowania świadectwa w punkcie podstawy prawnej jak najbardziej.

#4 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 18:06

Ale mogę napisać do nich o podanie przyczyny zwolnienia? 

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2013 - 19:03

Napisać możesz ,ale pracodawca nie musi uzasadniać przyczyny wypowiedzenia,jeżeli wypowiedzenie nie dotyczy likwidacji stanowiska pracy lub przyczyn ekonomicznych .

#6 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 24 lipiec 2013 - 19:18

§ 1
Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykon ania była zawarta.
§ 2
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
§ 2
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się
odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
§ 3
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie,
§ 4
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
§ 5
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być
zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Po prostu wskazali omyłkową złą podstawę prawną. Można to oczywiście sprostować, natomiast wypowiadając umowę nie muszą jej uzasadniać.

#7 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 22:46

A mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak napisać sprostownie ? 

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2013 - 22:59

Prosisz o sprostowanie świadectwa pracy wydanego dnia ...... w punkcie 3 tego świadectwa, polegające na tym,że umowę rozwiązano na podstawie art.30 par.1 pkt 2  za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

W podaniu należy napisać standardowe nagłówki.Pismo trzeba wysłać listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

#9 Guest_Moniaa

Guest_Moniaa
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:07

Witam jeżeli zostałem zwolniony z pracy 13.01.2014 czy należy mi się urlop za rok 2014? Zostalem zwolniony z art.30 par.1 pkt.3 związany z art.53 par.1 pkt ab z przyczyn niezawinionych przez pracownika

#10 Guest_Moniaa

Guest_Moniaa
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:10

Witam jeżeli zostałem zwolniony z pracy 13.01.2014 czy należy mi się [color=#0033cc;font-weight:bold;margin:0;]urlop[/color] za rok 2014 po wypadku ? Zostalem zwolniony z art.30 par.1 pkt.3 związany z art.53 par.1 pkt .1b z przyczyn niezawinionych przez pracownika .

#11 zołza

zołza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 09:59

Tak, za rok 2014 przysługuje urlop proporcjonalny czyli 1/12 z twojego wymiaru urlopu. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym urlop też przysługuje.

CARPE DIEM!

#12 Guest_Moniaa

Guest_Moniaa
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 12:23

Miałem wypadek w pracy po zwolnieniu lekarskim oraz świadczenie rehabilitacyjne obecnie mam rentę z tytułu wypadku w pracy .Zakład z tego tytułu zwolnił mnie 24.12.2013r odebrałem 02.01.2014 r.  i ponownie zwolnił mnie 13.01.2014r. z art.30 par.1 pkt.3 związany z art.53 par.1 pkt .1b.

z tego paragrafu zostałem zwolniony 2 razy.Czy to jest możliwe? Czy przysługuje mi się urlop za rok 2014?Pracowałem w firmie 30 lat.

Nadmieniam że mam przepracowane 42 lata pracy.

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 styczeń 2014 - 12:31

Tak jak napisała Zołza przysługuje za rok 2014 urlop proporcjonalny w wysokości 1/12 wymiaru rocznego, czyli w tym przypadku 3 dni.Oprócz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy przysługuje także odprawa rentowa,którą pracodawca powinien naliczyć i wypłacić.Ilość dni urlopu wypoczynkowego za rok 2014 jest zapewne wpisana do świadectwa pracy.Pracodawca zapewne w grudniu popełnił błąd i dał ponownie rozwiązanie umowy w styczniu.

#14 Guest_Moniaa

Guest_Moniaa
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 13:13

Czy należy mi się za rok 2014 ekwiwalent za wczasy pod gruszą oraz częściowy ekwiwalent -Jubileuszów ka  która przypada w roku 2015 za 30 lat pracy który jest wypłacany co 5lat .

#15 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 luty 2014 - 14:48

Ekwiwalent za urlop tak, wczasy pod gruszą nie, jubileusz nie wiem co mówią wasze przepisy wewnętrzne.

#16 Guest_ryszard

Guest_ryszard
  • Goście

Napisano 01 marzec 2014 - 11:26

Witam miałem wypadek w pracy jaka jest podstawa do obliczenia  zwolnienia lekarskiego?miałem182sni.Z czego sie nalicza świadczenie rehabilitacyjne

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 01 marzec 2014 - 16:22

podstawa świadczenia rehabilitacyjnego taka jak chorobowego 100%

#18 Guest_mariusz

Guest_mariusz
  • Goście

Napisano 18 maj 2014 - 10:21

Witam potrzebna pomoc dostałam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumienie stron z dniem ostatniego maj w klauzuli do umowy miałem zaznaczone że muszę przepracować rok aby nie oddać pracodawcy kwoty 1500 za egzamin który był n ie zbędny do w/w pracy czy teraz przy takim rozwiązaniu muszę zwrócić pieniądze nie chcę podpisać kolejnej umowy taką dostałem ale firma pod inną nazwą

#19 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 18 maj 2014 - 10:30

jeśli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę, nie powinien pracodawca obciążyć Cię kwotą za egzamin;

rozwiązanie umowy następuje nie z Twojej winy;

zwróć uwagę na to czy masz wypowiedzenie czy rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron, bo to dwa różne tryby rozwiązania umowy o pracę

#20 Guest_Mariusz Krzysiek

Guest_Mariusz Krzysiek
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2014 - 13:14

witam mam pytanie napisałem wypowiedzenie umowy o prace przez oswiadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (za porozumieniem stron ) tak pisze na swiadectwie i art.30 par.1 pkt.3 i tle czy musz mam napisac jakies sprostowanie do pracodawcy ??

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie, kodeks pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych