Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyzakładowa szkoła zawodowa a staż pracy

staż pracy

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 cuercus

cuercus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 lipiec 2013 - 21:48

[font="calibri;"]Witam Państwa serdecznie![/font]

[font="calibri;"]Mam do Państwa pytanie odnośnie wliczania przyzakładowej szkoły zawodowej do stażu pracy, oczywiście oprócz stażu urlopowego. W latach 1993-1996 koleżanka uczęszczała do takiej szkoły działającej przy zakładzie pracy, w którym odbywały się praktyki. Po ukończeniu szkoły nie podjęła pracy w tym zakładzie, a jedynym dokumentem, jaki posiada, jest świadectwo ukończenia tej szkoły, która zresztą już nie istnieje, jak i sam zakład.[/font]

[font="calibri;"]Mam zatem pytanie, czy w opisanej sytuacji ma ona szanse na wliczenie okresu nauki do stażu pracy i jakie dokumenty są jej ewentualnie do tego potrzebne.[/font]

[font="calibri;"]Z wyrazami szacunku, [/font]

[font="calibri, sans-serif;"]Adam[/font]

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2013 - 22:22

Ustawa z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU nr 104, poz. 450, z późn. zm.) wyjaśnia jednoznacznie sytuację w tym zakresie.

Od dnia 15 listopada 1991 r.,tj. od daty wejścia w życie tej ustawy, do okresu, od którego zależy prawo do emerytury lub renty oraz wysokość tych świadczeń, zalicza się, jako okresy składkowe:

- okresy zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia, wykonywane na obszarze państwa polskiego w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tym czasie pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy,

A zatem za okresy składowe ustawa uznaje tylko takie okresy uczęszczania do szkół, w których uczniowie oprócz wykonywania obowiązku nauki teoretycznej pozostawali, jeżeli chodzi o zajęcia praktyczne, w stosunku pracy młodocianego pracownika. Wykonywanie natomiast zajęć praktycznych w ramach tzw. praktyki warsztatowej, wynikającej z procesu kształcenia uczniów zawodu objętych jedynie administracyjno-prawnym stosunkiem ucznia a szkołą, nie były i nie są okresami wliczanymi do stażu ubezpieczeniowego.

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 lipiec 2013 - 22:39

Pracownik powinien udokumentować okres nauki zawodu świadectwem pracy. W świetle obowiązującego stanu prawnego tylko ten  dokument daje uprawnienia emerytalno-rentowe. Stosunek ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia powstaje bowiem wyłącznie z chwilą zawarcia stosunku pracy.

Z formalnego punktu widzenia praktyki zawodowe (praktyczna nauka zawodu) były zatem objęte obowiązkiem uczniowskim, wynikającym z realizowanego programu nauczania, a nie obowiązkiem pracowniczym realizowanym w ramach stosunku pracy.Więc ważny jest fakt ,czy koleżanka miała podpisaną umowę o pracę podczas tej nauki.

#4 Guest_tomasz

Guest_tomasz
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2016 - 03:23

h*j wam w dupe sk***ysyny j**ane tyle napisze po to zapierdalalłęm na jakiś warsztatach dla szkoły ze starymi chlorai po 3 dni.

#5 Guest_anna46

Guest_anna46
  • Goście

Napisano 16 marzec 2016 - 09:32

Pracownik powinien udokumentować okres nauki zawodu świadectwem pracy. W świetle obowiązującego stanu prawnego tylko ten  dokument daje uprawnienia emerytalno-rentowe. Stosunek ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia powstaje bowiem wyłącznie z chwilą zawarcia stosunku pracy.

Z formalnego punktu widzenia praktyki zawodowe (praktyczna nauka zawodu) były zatem objęte obowiązkiem uczniowskim, wynikającym z realizowanego programu nauczania, a nie obowiązkiem pracowniczym realizowanym w ramach stosunku pracy.Więc ważny jest fakt ,czy koleżanka miała podpisaną umowę o pracę podczas tej nauki.

ja  jestem w podobnej sytuacji  w 1983 przez 1 rok uczęszczałam do szkoly przyzakladowej  otrzymywalam wynagrodzenie  miesieczne wiec przypuszczam  ze skladki byly odprowadzane , szkoly nie ukończylam , nie posiadam swiadectwa , czy okres praktyk zaliczy mi sie do emerytury?  cz jest szansa odszukać swiadectwa w archiwach?

#6 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 25 listopad 2019 - 17:08

Witam mam podobny problem, ja ukończyłem szkole przyzakładową mam świadectwo pracy ale jako zajmowane stanowisko mam wpisane "uczeń" w moim zakładzie nie doliczono mi tych lat do stażu pracy chociaż przez dwa lata miałem praktyki 2 dni na tydzień w trzeciej klasie 3 dni w tygodniu i miesiąc w wakacje. Uważam że zostałem oszukany. Może ktoś ma taką sytuację i wie jak wywalczyć swoje. Pozdrawiam

#7 Guest_Mietek

Guest_Mietek
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2019 - 10:09

Sprawę do sądu pracy 2świadkow i zalatwione

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: staż pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy