Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy pracownikowi należy udzielić urlopu szkoleniowego

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516272 postów

Napisano 18 lipiec 2013 - 13:56

Pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy i zwolnienie od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach, jeśli to pracodawca skieruje go na szkolenie lub zgodzi się na podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracownika. Pracodawca decyduje o tym przez zawarcie umowy szkoleniowej z pracownikiem. Powrót do artykułu: Kiedy pracownikowi należy udzielić urlopu szkoleniowego

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2013 - 13:57

Kodeks pracy mówi, że na egzamin podnoszący kwalifikacje zawodowe można wziąć 6 dni urlopu szkoelniowego. A jeżeli mam 2 egzaminy w tym samym tygodniu to znaczy, że mogę wziąć 12 dni urlopu???

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 18 lipiec 2013 - 14:46

nie, to dotyczy całej sesji egzaminacyjne

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 Guest_peter333

Guest_peter333
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2013 - 21:01

U nas zapis o dodatkowym urlopie szkoleniowym (innym niż w Kodeksie Pracy) jest wpisany do wewnętrznego Regulaminu Pracy. "Lekarzowi odbywającemu specjalizację przysługuje urlop szkolny w wymiarze 30 dni kalendarzowych udzielany jednorazowo przed egzaminem specjalizacyjnym. Urlop przysługuje raz w trakcie specjalizacji". Po zakończeniu specjalizacji (umowa na czas określony) szpital nie zawarł nowej umowy o pracę i odmówił przyznania urlopu szkolnego. Czy zapis w Regulaminie Pracy obliguje pracodawcę do udzielenia urlopu, czy też mimo takiego zapisu to nadal tylko wolna wola pracodawcy?

#5 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 28 lipiec 2013 - 09:27

Witaj !

skoro nie jesteś już pracownikiem to w jaki sposób może udzielić Ci urlopu szkoleniowego - przecież już tam nie pracujesz. Napisz dokładniej o okolicznościach nieprzedłużenia umowy i o terminie jej zakończenia.

Zapis w regulaminie jest zgodny z prawem ponieważ jest korzystniejszy anieżeli przepisy prawa pracy a - ogólna zasada brzmi, że postanowienia aktów prawa zakładowego (takich jak np. regulamin) nie mogą być mniej korzystne niż przepisy prawa pracy - co nie oznacza przecież, że nie mogą być one korzystniejsze niż ww. przepisy. W tym względzie Kodeks stanowi iż w ramach urlopu szkoleniowego  pracownikowi przysługuje:

6 dni – jeśli przystępuje do egzaminów eksternistycznych,
6 dni – jeśli przystępuje do egzaminu maturalnego,
6 dni – jeśli przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
21 dni w ostatnim roku studiów – jeśli pisze pracę dyplomową oraz przygotowuje się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

u Was natomiast zapis jest korzystniejszy ponieważ przewiduj, że przed egzaminem na specjalizację pracownikowi należy się 30 dni urlopu szkoleniowego.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

Q <klik>

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2013 - 13:52

Witaj !

skoro nie jesteś już pracownikiem to w jaki sposób może udzielić Ci urlopu szkoleniowego - przecież już tam nie pracujesz. Napisz dokładniej o okolicznościach nieprzedłużenia umowy i o terminie jej zakończenia.

Witaj Dołączona grafika Wielkie dzięki za odpowiedź. Umowę o pracę miałem na czas określony do 22.07 (specjalizacja w trybie rezydentury). Dyrektor w ostatecznej rozmowie powiedział, że nie może przedłużyć umowy, bo szpital ma duże zadłużenie i nie może sobie pozwolić na dodatkowy płatny etat (rezydentura jest płatna z budżetu ministerstwa, a etat byłby płatny z własnych środków) i woli zatrudnić dwóch kolejnych rezydentów niż mnie. Ponadto dodał, że "mam pecha, że akurat kończy mi się teraz umowa, chociaż są gorsi lekarze na oddziale". (Inna sprawa, że kilka miesięcy wcześniej poprzedni dyrektor innym lekarzom na tym samym oddziale w takiej samej sytuacji umowę przedłużył). O urlop szkoleniowy wystąpiłem na 4 dni przed zakończeniem umowy i jeszcze przed jej zakończeniem dostałem ustną odpowiedź w kadrach, że dyrektor nie przyznaje mi tego urlopu. Poprosiłem, więc o pisemne uzasadnienie tej decyzji i na nie czekam. Dostałem świadectwo pracy. Kadrowa mówiła, że skoro taki korzystny urlop szkoleniowy jest wpisany do Regulaminu Pracy i nie wynika z Kodeksu, to decyzja należy tylko i wyłącznie do dyrekcji. Ja nie zgodziłem się z nią, bo przecież regulamin pracy obowiązuje również pracodawcę. Zastanawiam się, czy warto zwracać się w tej sprawie do Sądu Pracy? 

#7 heniekpro2

heniekpro2

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 lipiec 2013 - 19:29

"[color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;font-size:13px;]21 dni w ostatnim roku studiów – jeśli pisze pracę dyplomową oraz przygotowuje się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.[/color]" - a co jeśli mój pracodawca twierdzi że tak nie jest i oferuje mi tylko 6 dni urlopu ? 

#8 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 28 lipiec 2013 - 21:47

"[color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;font-size:13px;]21 dni w ostatnim roku studiów – jeśli pisze pracę dyplomową oraz przygotowuje się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.[/color]" - a co jeśli mój pracodawca twierdzi że tak nie jest i oferuje mi tylko 6 dni urlopu ? 

Uświadom go w takim przypadku, że tak stanowi art. 103 par 1 pkt. 4 Kodeksu Pracy i niezależnie od tego co on na ten temat myśli uprawnienie przysługuje Ci w wysokości 21 dni. Jak napisałem powyżej może dać Ci więcej ale nie miej niż wynika to z kodeksu. Jeśli problemem jest udowodnienie faktu egzaminu magisterskiego - przynieś odpowiednie zaświadczenie jeśli natomiast chce da Ci 6 dni - bo tak - to uświadom go że łamie prawo a to np. Państwowej Inspekcji Pracy się nie spodoba.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

Q <klik>

#9 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 28 lipiec 2013 - 22:27

Witaj Dołączona grafika Wielkie dzięki za odpowiedź. Umowę o pracę miałem na czas określony do 22.07 (specjalizacja w trybie rezydentury). Dyrektor w ostatecznej rozmowie powiedział, że nie może przedłużyć umowy, bo szpital ma duże zadłużenie i nie może sobie pozwolić na dodatkowy płatny etat (rezydentura jest płatna z budżetu ministerstwa, a etat byłby płatny z własnych środków) i woli zatrudnić dwóch kolejnych rezydentów niż mnie. Ponadto dodał, że "mam pecha, że akurat kończy mi się teraz umowa, chociaż są gorsi lekarze na oddziale". (Inna sprawa, że kilka miesięcy wcześniej poprzedni dyrektor innym lekarzom na tym samym oddziale w takiej samej sytuacji umowę przedłużył). O urlop szkoleniowy wystąpiłem na 4 dni przed zakończeniem umowy i jeszcze przed jej zakończeniem dostałem ustną odpowiedź w kadrach, że dyrektor nie przyznaje mi tego urlopu. Poprosiłem, więc o pisemne uzasadnienie tej decyzji i na nie czekam. Dostałem świadectwo pracy. Kadrowa mówiła, że skoro taki korzystny urlop szkoleniowy jest wpisany do Regulaminu Pracy i nie wynika z Kodeksu, to decyzja należy tylko i wyłącznie do dyrekcji. Ja nie zgodziłem się z nią, bo przecież regulamin pracy obowiązuje również pracodawcę. Zastanawiam się, czy warto zwracać się w tej sprawie do Sądu Pracy? 

przykro mi ale w mojej ocenie nie można już nic w tej sprawie osiągnąć. Nie jesteś już pracownikiem ZOZ i nie przysługują Ci żadne świadczenia w tym również urlop szkoleniowy w wymiarze 30 dni.

Q <klik>

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 lipiec 2013 - 22:34

Art.103.1Par.1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.Jeżeli takiej zgody nie ma nie przysługuje pracownikowi urlop w wysokości 21 dni.Jeżeli pracodawca oferuje 6 dni urlopu,należy z niego skorzystać.

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 lipiec 2013 - 22:40

Uświadom go w takim przypadku, że tak stanowi art. 103 par 1 pkt. 4 Kodeksu Pracy i niezależnie od tego co on na ten temat myśli uprawnienie przysługuje Ci w wysokości 21 dni. Jak napisałem powyżej może dać Ci więcej ale nie miej niż wynika to z kodeksu. Jeśli problemem jest udowodnienie faktu egzaminu magisterskiego - przynieś odpowiednie zaświadczenie jeśli natomiast chce da Ci 6 dni - bo tak - to uświadom go że łamie prawo a to np. Państwowej Inspekcji Pracy się nie spodoba.

Czy aby na pewno>Jeżeli nie ma zgody przełożonego lub podpisanej umowy szkoleniowej 21 dni urlopu nie przysługuje.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 23:37

przykro mi ale w mojej ocenie nie można już nic w tej sprawie osiągnąć. Nie jesteś już pracownikiem ZOZ i nie przysługują Ci żadne świadczenia w tym również urlop szkoleniowy w wymiarze 30 dni.

Szkoda niestety Dołączona grafika Ale i tak dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Pozdrawiam. 

#13 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2013 - 11:13

Witam,

pracując w kancelarii prawnej, osoba która ukończyła prawo chce podejść do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską. Rozumiem, że wówczas otrzymuje urlop szkoleniowy 30 dni? Musi jednak mieć na to zgodę pracodawcy. Myślę, że przez tę zgodę bardzo mało osób uzyskuje ten urlop. W kancelariach zwykle te same prace wykonują osoby zaraz po studiach, które chcą podejść do aplikacji, a wszyscy przecież nie dostaną urlopu w tym samym czasie.

Czy podnoszeniem kwalifikacji będzie także podejście do egzaminu wstępnego na aplikację w przypadku zatrudnienia w redakcji czasopisma prawniczego?

#14 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 20 sierpień 2013 - 13:32

wszelkie studia, kursy i inne formy dokształcania, związane z działalnością, branżą firmy - pracodawcy są akceptowane przez urzędy, jako podnoszenie kwalifikacji pracownika (traktowanie kosztów pod kątem podatków!). natomiast zgoda pracodawcy do podnoszenia kwalifikacji przez pracownika jest konieczna, jesli pracownik domaga się przywilejów z art. 103 kp (dofinansowania, dodatkowe dni wolne itd)

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2017 - 09:30

Pracownik rozpoczal nuke w 2015 r nie informujac pracodawcy w ostatnim Roku zwraca sie o urlop na obrone pracy czy nalezy udzielic urlopu?

#16 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 czerwiec 2017 - 10:13

nie udzielasz

#17 liwek

liwek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 03 sierpień 2017 - 09:26

Co w przypadku kiedy rozpoczęłam studia magisterskie przed rozpoczęciem obecnej pracy, czy jeśli mój obecny pracodawca wyrazi zgodę, to przysługuje mi 21 dni urlopu na obronę pracy dyplomowej? Czy należy zawrzeć to na piśmie?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2017 - 11:56

Co w przypadku kiedy rozpoczęłam studia magisterskie przed rozpoczęciem obecnej pracy, czy jeśli mój obecny pracodawca wyrazi zgodę, to przysługuje mi 21 dni urlopu na obronę pracy dyplomowej? Czy należy zawrzeć to na piśmie?

Tylko za zgodą pracodawcy.

#19 liwek

liwek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 04 sierpień 2017 - 10:18

Tylko za zgodą pracodawcy.

A czy taki urlop należy wykorzystać jednolicie? Czy te 21 dni można rozbić na czas trwania ostatniego roku studiów?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2017 - 10:50

A czy taki urlop należy wykorzystać jednolicie? Czy te 21 dni można rozbić na czas trwania ostatniego roku studiów?

Nie trzeba wykorzystywać pod rząd, można rozbić na kilka dni.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych