Skocz do zawartości


kto jest pracownikiem samorządowym?


wróć do serwisu Sektor Publiczny 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anetta

Guest_Anetta
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2013 - 13:32

Kto jest pracownikiem samorządowym? Czy osoba zatrudniona w publicznej szkole podstawowej jako sekretarka jest pracownikiem samorządowym? Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wskazuje, że pracownikiem samorządowym jest m. in. pracownik samorządowy zatrudniony w jednostkach pomocniczych gmin. Dziękuję za odpowiedź.

Anetta



#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 19 lipiec 2013 - 07:42

Witaj !

 

Jak podałaś art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych określa, iż przepisy mają zastosowanie do pracowników samorządowych zatrudnionych w:

"1) urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych;

2) starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych;

3) urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych;

4) biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki;

5) biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego."

 

- skoro szkoła podstawowa jest gminną jednostką budżetową to sekretarka w niej pracująca powinna być uznana za pracownika samorządowego.

W tym miejscu przytoczyć stanowisko doktryny w tym temacie które jest jednoznaczne i wedle niego:

 

pracownikiem samorządowym zostaje się poprzez fakt zatrudnienia w jednostkach określonych w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych przy czym nie istotny jest fakt jakie dana osoba zajmuje stanowisko czy pełni funkcję. nieistotny jest także rodzaj łączącego strony stosunku pracy (powołanie,mianowanie,wybór, umowa o pracę w każdej z jej odmian). W kontekście powyższego pamiętać jednak należy, że zasady tej nie stosuje się wobec takich grup zawodowych których status określają odrębne przepisu o randze ustawowej (skoro jesteśmy w szkole to doskonałym przykładem będą nauczyciele, którzy podlegają pod Kartę Nauczyciela) - tak art. 3 omawianej ustawy.


Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#3 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 09:37

Dzień dobry. Czy osoba zatrudniona w Urzęzie Gminy jako kierowca samochodu ciężarowegopracująca na pełnym etacie w Ochotniczej Straży Pożarnej jest pracownikiem samorządowym czy też urzędniczym? I jak wygląda nabór na takie stanowisko? Czy musi ono być ogłoszone w BIP? Dziękuje za pomoc





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych