Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie po wygaśnięciu umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 399 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2013 - 20:37

Bardzo dziękuję.

Przeczytalam posty wyżej i widzę, że "koleżanka" napisala, że kopi świadectwa nie trzeba ponieważ w druku Z3 pracodawca informuje kiedy ustal stosunek pracy..Jak już dotrę do oddziału ZUSu na  Ochocie, to gdzie dokłanie powinnam złożyć dokumenty? W jakimś biurze interesanta? Przepraszam może za idiotyczne pytanie, ale w życiu nie byłam w takiej sytuacji. Z góry dziękuję.

#42 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 październik 2013 - 20:45

Dokumenty składamy na sali obsługi interesanta - stanowisko zasiłki .Koleżanka napisała,że kopii świadectwa pracy nie trzeba składać,jednak większość wydziałów zasiłków chce wraz z innymi dokumentami kopię świadectwa pracy na dowód ustania stosunku pracy.Więc,żeby nie czekać zbyt długo na wypłatę świadczenia trzeba zabrać ten dokument ze sobą,aby potem nie uzupełniać dokumentów.

#43 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2013 - 21:09

Bardzo dziękuję.

Proszę mi tylko jeszcze powiedzieć czy powinnam sama się do ZUSu zgłosić, aby złożyć te dokumenty czy lepiej poczekać na informację z ZUSu? Czy dokumenty może złożyć ktoś inny. Jestem na zwolnieniu i kiepsko się poruszam, więc byłoby to dla mnie poważnym ułatwieniem.

Dokumenty składamy na sali obsługi interesanta - stanowisko zasiłki .Koleżanka napisała,że kopii świadectwa pracy nie trzeba składać,jednak większość wydziałów zasiłków chce wraz z innymi dokumentami kopię świadectwa pracy na dowód ustania stosunku pracy.Więc,żeby nie czekać zbyt długo na wypłatę świadczenia trzeba zabrać ten dokument ze sobą,aby potem nie uzupełniać dokumentów.

Dokumenty składamy na sali obsługi interesanta - stanowisko zasiłki .Koleżanka napisała,że kopii świadectwa pracy nie trzeba składać,jednak większość wydziałów zasiłków chce wraz z innymi dokumentami kopię świadectwa pracy na dowód ustania stosunku pracy.Więc,ż

#44 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2013 - 21:12

Bardzo dziękuję.

Proszę mi tylko jeszcze powiedzieć czy powinnam sama się do ZUSu zgłosić, aby złożyć te dokumenty czy lepiej poczekać na informację z ZUSu? Czy dokumenty może złożyć ktoś inny. Jestem na zwolnieniu i kiepsko się poruszam, więc byłoby to dla mnie poważnym ułatwieniem

#45 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 październik 2013 - 21:23

Należy zadzwonić do pracodawcy i zapytać,czy wysłał już dokumenty do ZUS (upewnić się do którego oddziału). Jeżeli tak,nie należy zwlekać z dostarczeniem dokumentów,ponieważ ZUS nalicza zasiłek chorobowy do 30 dni po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.Czekanie na wezwanie do złożenia brakujących dokumentów przedłuży termin wypłaty zasiłku chorobowego.

#46 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2013 - 21:36

Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź.

Szczerze mówiąc, wolałabym uniknąć dzwonienia do byłego pracodawcy, ale rozumiem, że mógł dokumenty wysłać do innego oddziału niż przypisany mi z racji zamieszkania? człowiek całe życie się czegoś uczy...

#47 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 październik 2013 - 21:54

[font="georgia, serif;"]Wg mnie twoje dokumenty może donieść do ZUS ktoś z rodziny /czy domowników/, nie musisz osobiście tego robić. Albo można wysłać pocztą listem poleconym, upewniwszy się  telefonicznie, że masz dobrze wypełnione to co miałaś wypełnić.[/font]

#48 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 07 październik 2013 - 22:05

dziękuję Bogusława. Dziękiję "Koleżanko" Dołączona grafika

#49 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 17 październik 2013 - 07:45

Zasiłek chorobowy,który przedłuża się  poza okres zatrudnienia jest wypłacana przez ZUS w postaci zasiłku chorobowego.Chorować można 182 dni (taki jest okres zasiłkowy,chyba,że choroba jest w trakcie ciąży lub z powodu chorób zakaźnych to wtedy 270 dni).W tym celu należy dostarczyć do ZUS kserokopie świadectwa pracy i druk Z-10.Pracodawca wypełnia druk Z-3 -zaświadczenie płatnika składek.

Zasiłek chorobowy,który przedłuża się  poza okres zatrudnienia jest wypłacana przez ZUS w postaci zasiłku chorobowego.Chorować można 182 dni (taki jest okres zasiłkowy,chyba,że choroba jest w trakcie ciąży lub z powodu chorób zakaźnych to wtedy 270 dni).W tym celu należy dostarczyć do ZUS kserokopie świadectwa pracy i druk Z-10.Pracodawca wypełnia druk Z-3 -zaświadczenie płatnika składek.

Czy po zwolnieniu lekarskim na czas ciąży ZUS wypłaci zasiłek macierzyński?

#50 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 17 październik 2013 - 07:45

tak

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#51 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 17 październik 2013 - 07:57

tzn. że po rozwiązaniu umowy o pracę mogę do końca ciąży pobierać zaiłek chorobowy z Zus a potem dostanę zasiłek macierzyńki z ZUS, dobrze rozumiem?

#52 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 00:05

czekam na decyzję ZUSu o przyznaniu zasiłku chorobowego. ZUS ma czas do 30 dni  od złożenia wszystkich dokumentów. Mój stosunek pracy ustał 30 września. Ustawowo czas mojego ubezpieczenia kończy się 30 dni po ustaniu stosunku. A co jeśli decyzja o przyznaniu zasiłku zostanie podjęta później niż 30 dni po ustaniu stosunku pracy, a wciąż będę na zwolnieniu? Jestem pozbawiona ubezpieczenia w tym czasie? Zarejestrować się w Urzędzie Pracy też nie mogę ponieważ jestem na zwolnieniu. Jestem chora i potrzebuję pomocy służby zdrowia, Bardzo proszę o pomoc.

#53 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 22 październik 2013 - 07:31

niestety, to co opisujesz, to problemy biurokracji, a na to forum nie pomoże. Najwyżej możesz w swoim ZUSie interweniować w sprawie przyspieszenia wypłaty zasiłku chorobowego

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#54 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 09:18

raczej luki w przepisach niż biurokracji. luki ze szkodą dla chorego oczywiście Dołączona grafika

dzękuję

#55 Guest_Michalina

Guest_Michalina
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 11:20

A ja mam taki przypadek... Pracowałam do 18.10. w poprzedniej firmie. Od 16.10 mam umowę zlecenia z inną firmą, gdzie nie mam opłacanej składki chorobowej.

Dzisiaj złamałam palec. Czy mogę wziąć zwolnienie na poprzedniego pracodawcę czy ze zleceniem się tak nie da ?

#56 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 22 październik 2013 - 11:24