Skocz do zawartości


Założenie spółki komandytowej

spółka komandytowa

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Bolek

Guest_Bolek
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2013 - 07:54

Przeczytałem, że spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisania do rejestru sądowego. Oznacza to, iż kluczowym momentem stanowiącym o istnieniu spółki nie jest samo zawarcie umowy spółki. W momencie uzyskania wpisu spółka komandytowa staje się podmiotem prawa oraz przedsiębiorcą. Należy jednakże pamiętać, iż spółka osobowa jest jedynie podmiotem prawa, ale nie uzyskuje osobowości prawnej. Wniosek o wpis do rejestru składa się w terminie 7 dni o zajścia stosownych zdarzeń uzasadniających dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS). Moment wpisu do rejestru jest niezwykle istotny ze względu na ponoszoną przez wspólników odpowiedzialność. Przed jego dokonaniem komplementariusze i komandytariusze odpowiadają solidarnie między sobą za zobowiązania spółki. Jest to odpowiedzialność osobista, nieograniczona i pierwszorzędna. Natomiast w momencie wpisania do rejestru zmienia się status odpowiedzialności pierwszorzędnej komplementariusza na odpowiedzialność subsydiarną, która nie dotyczy wcześniejszych zobowiązań. W stosunku do komandytariusza również dochodzi do zmiany na odpowiedzialność subsydiarną, natomiast wobec niego odpowiedzialność nieograniczona zmienia się w ograniczoną do wysokości sumy komandytowej.

Czytaj więcej na Infor.pl: http://mojafirma.inf...l#ixzz2YiXU2mIA

 

Czy przed momentem powstania spółki przyszli wspólnicy mogą prowadzić działalność, która byłaby zaliczona do działalności powstałej spółki?#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 14 lipiec 2013 - 11:05

Tak.

W tej kwestii przepis KSH stanowi, że za zobowiązania zaciągnięte po zawiązaniu a przed rejestracją podmiotu odpowiadają solidarnie osoby działające w jej imieniu (art. 109 § 2 KSH).

 

Wspólnicy mogą dokonać w umowie spółki uregulowania kwestii dotyczących okresu poprzedzającego zarejestrowanie spółki. Postanowienia umowne, wówczas mogą określać zakres praw i obowiązków obu rodzajów wspólników.

Postanowienia te będą skuteczne jedynie w stosunkach wewnętrznych. Wobec osób trzecich odpowiedzialność osób działających będzie się kształtować na zasadach ogólnych.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spółka komandytowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych