Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zmniejszenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

spółka z o.o. kapitał zakładowy zmniejszenie kapitału

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Grzesiu

Guest_Grzesiu
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2013 - 11:28

Jak zmniejszyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mam pytanie dotyczące zmniejszenia kapitału zakładowego.

Czy można zmniejszyć kapitał założycielski spółki z o.o. bez konieczności jej likwidacji? Jeżeli jest to możliwe, to w jaki sposób to zrobić?

#2 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 09 lipiec 2013 - 12:42

Witaj !

Ogólnie rzecz ujmując zmniejszenie kapitału zakładowego jest możliwe bez jak to napisałeś likwidacji spółki.

Granicą do której można obniżyć kapitał jest minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki z o.o., która wynika z KSH czyli 5000 zł oraz wartość jednego udziału który w tym wypadku nie może być niższy niż 50 zł .

Kolejne kroki jakie należy podjąć przy obniżeniu kapitału zakładowego w spółce z o.o. :

1. podjęcie przez wspólników uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego (zazwyczaj większością 2/3 głosów jednak umowa może przewidywać inną surowszą większość

2. przeprowadzenie tzw. postępowania konwokacyjnego przez zarząd (chyba, że spełnione są warunki z art. 264 § 2 i postępowanie takie nie jest wymagane)

3. zgłoszenie do KRS przy właściwym sadzie rejestrowym i dokonanie stosownego wpisu o obniżenie

Obniżenie kapitału zakładowego stanie się skuteczne dopiero z chwilą dokonania wpisu do KRS

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w poniższych linkach:

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

Q <klik>

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spółka z o.o., kapitał zakładowy, zmniejszenie kapitału

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy