Skocz do zawartości

Wkład własny do spółki jawnej

spółka jawna wkład własny

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2013 - 11:21

Co może być wkładem własnym do spółki jawnej?

Nie mam środków finansowych na wkład własny do spółki jawnej. Czy w takim przypadku moim wkładem do kapitału zakładowego nowo powstającej spółki jawnej może być wkład niepieniężny w postaci prowadzenia księgowości spółki?,

Prowadzenie księgowości było by wycenione na pewną kwotę? Czy mogę wnieść taki wkład własny do spółki jawnej?

#2 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 05 luty 2014 - 22:47

[font="sylfaen, serif;"]Kwestię wkładów w spółce jawnej regulują następujące przepisy KSH:[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Art. 48.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 2. Wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Art. 49.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 1. Jeżeli wspólnik zobowiązał się wnieść tytułem wkładu do spółki rzeczy inne niż pieniądze na własność lub do używania, wówczas do jego obowiązku świadczenia i ryzyka przypadkowej utraty przedmiotu świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży lub o najmie.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Z powyższych przepisów można wywnioskować bardzo dużą swobodę do tego co może stanowić wkład do spółki. Przyjąć więc możemy, że wkładem do spółki osobowej mogą być prawa, usługi, świadczenie pracy, które z punktu widzenia wspólników są przydatne dla spółki.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Uważam, że nie ma żadnego problemu aby w ten sposób uregulować Twój wkład do spółki – powiedzmy niech to będzie wiedza jak prowadzić księgowość spółki + praca z tym związana.[/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spółka jawna, wkład własny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych