Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odsetki za zwłokę od kwoty przy prawomocnym wyroku


wróć do serwisu Sektor Publiczny 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Andreas

Andreas

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 16:57

Witam ponownie z zapytaniem.

Czy od  zasądzonej kwoty w prawomocnym wyroku  Sądu powinno  naliczać się odsetki za zwłokę?

Jeśli tak to od jakiego okresu i do kiedy?

Czy pismo od dłużnika informujące stronę która ma prawo do zasądzonej kwoty z zapytaniem "o dogodny termin i formę zwrotu pieniędzy" wstrzymuje czas naliczania ustawowych odsetek do momentu zwrotu środków ( odpisania o formie i  dogodnym czasie) skoro dłużnik zna adres zamieszkania?

Bardzo proszę o wypowiedzi



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 19:10

Art. 359. § 1 k.c. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.

 

Zazwyczaj w wyroku sądowym nie ma wskazanego terminu do którego należy uiścić daną kwotę. Skoro nie ma terminu płatności, dłużnik sobie zwleka.

 

art. 455 k.c. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Należy wezwać dłużnika do zapłaty. Wskazując jednocześnie, kiedy upływa termin (np. 7 dni od otrzymania wezwanie), po upływie siódmego dnia - zaczynamy naliczać odsetki.

Jeżeli zgodnie rozłożycie płatność na raty - najlepiej na piśmie - i tu również dobrze jest uwzględnić, że brak spłaty w terminie powoduje naliczanie odsetek ustawowych.



#3 Guest_Andreas

Guest_Andreas
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 20:05

Niezbyt rozumiem te zawiłe sprawy Aniu.

Niemniej w rozprawie uczestniczył pełnomocnik oskarżonych i uczestniczył także w odczytaniu wyroku. Poza tym strona, że tak powiem wygrana otrzymała z Sądu Klauzulę wykonalności.

Wbrew oczekiwaniom na wypłatę zasądzonej kwoty dłużnik przysłał pismo z zapytaniem "o dogodny termin i formę zwrotu pieniędzy" (ponad miesiąc po wyroku Sądu) znając adres strony która proces wygrała. Odpowiedź nie została udzielona, poniewaz adres zamieszkania (gdzie dostarczono pismo za potwierdzeniem odbioru) dłużnikowi jest znany i mógł w każdej chwili zwrócić należność przekazem pocztowym ( kiedyś już tak robił). Jednakże mija już drugi miesiąc od otrzymania tego pisma i żaden zwrot nie nastąpił.

Z opinii osób którzy byli w podobnych sytuacjach wynika, że jeśli po wyroku niezwłocznie kwota nie została zwrócona to biegną ustawowe odsetki, a sprawę można nawet skierować do egzekucji komorniczej. 

Z drugiej strony takie dziwne pisma o dogodnej formie zapłaty są według mnie bez sensu w przypadku wiedzy o miejscu zamieszkania i wiedzy na temat wyroku. Dodam, że nie chodzi tutaj o wielką kwotę. Raczej wynika z tego, że dłużnikowi nie zależy na rozgłosie jakim byłoby dostarczenie długu przez listonosza.

Reasumując, czy biegną w tym przypadku odsetki ustawowe?  Niewypłacanie tych pieniadzy z takimi odsetkami w obecnej chwili stałoby się najlepszą lokatą.(dłużnik jest całkowicie wypłacalny Dołączona grafika ). Taka "kara" na pewno nauczyłaby go na przyszłość uczciwości.

Proszę o odpowiedź

Czytaj więcej na Infor.pl: http://forum.infor.p.../#ixzz2YTqWyesa

 



#4 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 20:23

Zgłaszając sprawę do sądu wnosiliście Państwo np. pozew o zapłatę wskazując dowody potwierdzające przysługujące Wam należności np. Faktury z konkretnymi kwotami, które nie zostały zapłacone przez dłużnika bądź umowę/umowy na podstawie których miał coś zapłacić.

W pozwie tym wskazywaliście upływ terminów, od których biegną odsetki DO DNIA ZAPŁATY.

Czyli tak jak Pan pisze - odsetki od zaległych kwot, należą się do dnia zapłaty. Cały czas są naliczane odsetki ustawowe.

 

Natomiast zasądzone ewentualne KOSZTY POSTĘPOWANIA (wygraliście sprawę więc sąd takowe zapewne dla was  zasądził) - do nich stosuje się zasady opisane poprzednio - tutaj nie ma żadnych faktur, ani terminów płatności- dopóki nie wezwiecie go do zapłaty tych kosztów, odsetki nie będą naliczane.

 

Można wysłać ostateczne wezwanie do zapłaty całej zasądzonej kwoty wraz z odsetkami liczonymi do dnia zapłaty plus koszty postępowania zasądzone wyrokiem z dnia ... sygn.... z zagrożeniem skierowania sprawy do egzekucji.

Bądź zwyczajnie odpowiedz na pismo dot. "dogodnego spłacania" - żądanie natychmiastowej spłaty zasądzonego zadłużenia z odsetkami do dnia zapłaty wraz  z kosztami postępowania z groźbą wszczęcia egzekucji,

 

Fakt znajomości adresu wierzyciela nie ma znaczenia -dłużnik zwleka, może po prostu nie ma kasy albo... wyzbywa się majątku i gra na zwłokę.



#5 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2015 - 10:35

Witam.

Dopisze sie do tematu bo nie chce zakladac innego niepotrzebnie.

Mam taka sprawe. w 2004r kupilem od osoby telefon. Pieniazki wplacilem jednak telefon nie dotarl do dzis wink.png

Oczywiscie zglosilem sprawe na policje. Wczoraj dostalem odpis prawomocnego wyroku sadu. Sąd delikwenta zobowiazuje do naprawienia szkody w ciagu 2miesiecy od daty uprawomocnienia wyroku. /przy czym te dwa miesiace minely 21.07.2015r./ Ma on naprawic szkode na ktore taka jaka zaplacilem za telefon w 2004r. Nigdzie nie ma mowy o odsetkach. Czy takie mi sie naleza? czy po 11 latach tylko ta kwota?? aaaa.. i jeszcze jedno. Czy jesli termin zaplaty minal to musze sie gdzies upomnniec? np. u adwokata tego Pana? Jestem calkowicie zielony w tych sprawach takze prosilbym o wyrozumialosc.

Pozdrawiam

Łukasz K.



#6 mariusz91

mariusz91

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 sierpień 2015 - 11:25

Miałem podobną sytuację i z chęcią przeczytam opinie kogoś kto się na tym zna


biznesowofinansowo.wordpress.com


#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2015 - 11:50

Witam.

Dopisze sie do tematu bo nie chce zakladac innego niepotrzebnie.

Mam taka sprawe. w 2004r kupilem od osoby telefon. Pieniazki wplacilem jednak telefon nie dotarl do dzis wink.png

Oczywiscie zglosilem sprawe na policje. Wczoraj dostalem odpis prawomocnego wyroku sadu. Sąd delikwenta zobowiazuje do naprawienia szkody w ciagu 2miesiecy od daty uprawomocnienia wyroku. /przy czym te dwa miesiace minely 21.07.2015r./ Ma on naprawic szkode na ktore taka jaka zaplacilem za telefon w 2004r. Nigdzie nie ma mowy o odsetkach. Czy takie mi sie naleza? czy po 11 latach tylko ta kwota?? aaaa.. i jeszcze jedno. Czy jesli termin zaplaty minal to musze sie gdzies upomnniec? np. u adwokata tego Pana? Jestem calkowicie zielony w tych sprawach takze prosilbym o wyrozumialosc.

Pozdrawiam

Łukasz K.

Termin zapłaty minął, występujesz do komornika o ściągnięcie zasądzonej kwoty. Jeśli gość niewypłacalny, to komornik też nic nie poradzi. O zaległe odsetki musisz sam wystąpić do sądu i dopiero z wyrokiem udać się do komornika. Na takich operacjach możesz więcej stracić, niż zyskać ( przed sprawą w sądzie musisz wpłacić 5 procent wartości sporu ), więc może lepiej odpuścić sobie, oczywiście jeśli to nie jest duża kwota. Chyba, że gość bogaty i wypłacalny, to prawuj się.



#8 Guest_Całusek

Guest_Całusek
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2016 - 11:51

Też się bujam z dłużnikiem o dość dużą kwotę :

1 musimy mieć wyrok sądu 

2 jak nie płaci to z wyrokiem do komornika ( w moim przypadku dłużnik się ukrywa więc więcej płace komornikowi niż on ściągnie sad.png  )

3 odsetki nalicza się od wyroku prawomocnego Sądu za każdy dzień w przybliżeniu 3zł/1d

4 jeżeli w sądzie polubownie zakończyliśmy czyli spłata w ratach to jest tak

a jeżeli nie płaci terminowo dalej liczymy odsetki od dnia wyroku Sądu 

b jeżeli płaci w terminie ale mniejsze kwoty od ustalonych w Sądzie dalej liczymy odsetki

c nie jestem pewien ale jeżeli nie płaci lub płaci w mniejszych kwotach odsetki naliczamy od dnia wyroku Sądowego aż spłaci cało kwotę.

 

Pozdrawiam Całusek

 



#9 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2018 - 19:00

Sąd wydał wyrok do zapłaty pewna kwotę plus odsetki.odsetki nalicza od momentu złożenia pozwu.pytanie moje czy mogę się odwołać i czy jest szansa by sąd zmienił decyzję odsetki od momentu zakończenia sprawy anie od momentu złożenia w sądzie.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych