Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Sprzedaż materiałów z rozbiórki

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 20:38

Co sądzicie o tym: firma ma na środkach trwałych budynek, który w chwili obecnej jest rozbudowywany, w sumie to nie jest remont a inwestycja. W trakcie rozbiórek jest sprzedawany gruz bądź stal. W związku z tym wystawiana jest faktura sprzedaży. Czy może dokonywać tej sprzedaży ? z uszczupleniem dla środka trwałego to nie jest, bo są to normalne prace związane z jego inwestycją/ulepszeniem. Dokumentować to jakimś Protokołem ?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2013 - 22:09

[font="'courier new', courier, monospace;"]Firma może dokonywać takiej sprzedaży. [/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]Wg mnie wystarczy faktura, ale zależy jak się praktykuje w danej firmie.[/font]

#3 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 22:39

dziękuję :) zastanawiałam się tylko, czy to jakiś "uszczerbek " dla środka trwałego. Ale uważam, że nie, bo przecież, ani to część składowa która spowoduje naruszenie środka, bo w w sumie jest w etapie modernizacji - inwestycji, więc różne rzeczy niepotrzebne się z niego wyjmuje ;)

dziękuję :)

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2013 - 22:47

[font="'courier new', courier, monospace;"]żadnego uszczerbku tu nie będzie :)[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]Zastanawiałam się jeszcze jak należy zaksięgować taką fakturę za gruzy czy złom, czy przypadkiem nie powinno się kwoty netto dać na konto ŚT w budowie, zamiast na przychody ze sprzedaży. Bo w sumie to ten przychód zmniejsza koszty budowy ŚT.[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]Co o tym myślisz Anodo ?[/font]

#5 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2013 - 22:56

W kpir - konto 8.

W KH - konto pozostałe przychody.

Dlaczego Koleżanko chcesz fakturę sprzedaży księgować po stronie MA konta środki trwałe w budowie? (080). To jest przychód ze sprzedaży, za który (przychód) możemy zainwestować w tą modernizowaną inwestycję :)

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2013 - 23:01

[font="'courier new', courier, monospace;"]Na razie się zastanawiam jak ją zaksięgować :)[/font]

#7 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 23:36

dziękuję Wam bardzo. czyli co ?

KH - Pozostałe przychody operacyjne ?

u mnie wygląda tak, że nowa inwestycja jest budowana na bazie starego budynku. W czasie prac coś niepotrzebnego się odzyskuje, co można sprzedać. I myślę, że przychód trzeba zaksięgować.

ale jak pomniejszych wartość rozbudowywanego środka trwałego ?

Wn 20x

Ma PPO

Vat

a gdzie tu miejsce na 080 ?

A może powinnam ustalić njpierw, że wszystkie koszty na 080 to będzie podwyższenie wartości obecnego środka trwałego ? No tak, skoro jakiś koszt sfinansowałam sprzedana stalą, to w sumie trzeba by było teraz zmniejszyć na koncie 080 o sprzedaną wartość /

#8 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 05:59

To nie  tak funkcjonuje.Konta 080 nie zmniejszamy żadnymi przychodami .Piszesz jednak , że nowa inwestycja budowana jest  to koszty  realizacji inwestycji powiekszą wartość budynku .

#9 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 21:50

hmm, ale ja zdejmuję coś z budynku który jest modernizowany  i rozbudowywany i to sprzedaję, w  tym przypadku nie ponoszę kosztów

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 czerwiec 2013 - 22:39

[font="'courier new', courier, monospace;"]hej Anodo, przecież już masz to wyjaśnione[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]:)[/font]

#11 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 22:59

wiem, wiem, Basia zasiała wątpliwość ;) i w ogóle to jakieś nowe dla mnie....

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 20:12

[font="'courier new', courier, monospace;"]ale Basia napisała o kosztach, a tu masz przychody[/font] [font="'courier new', courier, monospace;"]/może nie doczytała/[/font]

#13 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 28 czerwiec 2013 - 21:07

ale w pierwszym zdaniu trochę tak ;)

masz chyba jednak rację.

#14 Anoda

Anoda

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 18:50

wrócę do tematu. chodziło o sprzedaż stali podczas rozbiórki - związanego z budową środka trwałego. Nie mogłam zbytnio tego zrozumieć. ja sobie nawet pomyślałam, że powinnam tak zaksięgować:1) przyjęcie na magazyn:320/080 - 5000zł2) sprzedaż (pomijam vat)201/731 7000zł3) rozchód materiałów z magazynu i zxaliczenie w koszty zużycia materiałów732/320 5000zł.Przchody 7000koszty 5000czylki dochód na tej sprzedaży 2000zł i to powinno być opodatkowane.dzwoniłam do KIP, a kobieta długo szukała, jednak mówi, że ma odpowiedź MF dla nich, że to po prostu jest przychodem, bez pomniejszania środka trwałego w budowie. Oczywiście pismo nieoficjalne, nic nie może przekazać. O kosztach nic pani nie była w stanie mi powiedzieć. Nie wiem więc co robić... Może wspomożecie ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy