Skocz do zawartości


Zdjęcie

pcc od ustanowienia służebności

służebność PCC

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 23:17

W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku PCC - w momencie zawarcia z właścicielem nieruchomości w formie pisemnej umowy, w której zobowiązuje się złożyć oświadczenie o ustanowieniu służebności w formie aktu notarialnego, czy w momencie złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności w formie aktu notarialnego (data sporządzenia aktu notarialnego)?

Czy jeżeli służebność powstaje w dacie podpisania aktu notarialnego podatnik ma obowiązek złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację na podatek od czynności cywilnoprawnych (w terminie 14 dni od daty podpisania w/w umowy) czy też zawsze w takim wypadku płatnikiem PCC jest notariusz?

 



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 czerwiec 2013 - 22:23

IPPB2/436-600/12-2/AF z 04.02.2013 DIS

 

Ad. 1

Z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 3 ust. 1 pkt 1) wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (14 dni). Ponieważ służebność przesyłu - oświadczenie właściciela nieruchomości - musi być złożone w formie aktu notarialnego datą powstania obowiązku podatkowego jest data sporządzenia aktu notarialnego.

 

Ad. 2

 

Ponieważ niezachowanie formy aktu notarialnego dla oświadczenia właściciela nieruchomości o ustanowieniu służebności powoduje nieważność umowy (art. 73 § 2 k.c.), zdaniem Spółki do ustanowienia służebności dochodzi dopiero w dacie sporządzenia aktu notarialnego. Z tą datą zatem powstaje obowiązek podatkowy w zakresie PCC i to notariusz zobowiązany jest pobrać ten podatek przy sporządzaniu aktu notarialnego, Spółka w takiej sytuacji nie jest zobowiązana do składania deklaracji PCC.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: służebność, PCC

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych