Skocz do zawartości

Mieszkanie komunalne - śmierć głównego...

wróć do serwisu Sektor Publiczny 84 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_katarzyna

Guest_katarzyna
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2008 - 16:45

Co się dzieje, gdy umiera główny najemca mieszkania komunalnego, a jest tam zameldowana od wielu lat jeszcze jedna osoba? Mieszkanie nie zostało wykupione, ponieważ jest bałagan w kwestii gruntów.Czy miasto ma prawo odebrać to mieszkanie? Czy mamy obowiązek zgłaszać śmierć najemcy do UM? Teoretycznie miasto i tak będzie wiedziało (bo przecież jakaś baza danych wspólna jest, a był brany akt zgonu) ... Czy osoba zameldowana automatycznie staje się najemcą? Czy musi się o coś ubiegać?Z góry dziękuję za odpowiedzi.

#2 Guest_MŁODY

Guest_MŁODY
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2008 - 10:31

Czy Syn mieszkający i zameldowany ze mną,po mojej śmierci obligatoryjnie zostaje nowym najemcą mieszkania,czy musi pisać podania o bycie najemcą!

#3 Guest_kc

Guest_kc
  • Goście

Napisano 19 luty 2009 - 11:11

reguluje to przepis art 691 kodeksu cywilnego

#4 Guest_mad

Guest_mad
  • Goście

Napisano 07 maj 2009 - 01:55

chcialam sie spytac bo moze ja zle interpretuje ale wg tego paragrafu bo smierci najemncy najem przejmuja np dzieci. moj maz i ja mieszkalismy z tesciowa,ktora zmarla 2 mies temu.mieszkanie nie zostalo wykupionea glowny najemca byla moja tesciowa. bylismy w administracji i dowiedzielismy sie iz maz jesi chce byc najemnca glownym musi miec ustalone to sadownie. nastawilismy sie ze tak sie satenia kilka dni temu orzyalismy pismo iz w ciagu 30 ni musimy sie wyprowadzic. czy administracja ma prawo tak po prostu nas wyrzucic na prob? zwlaszcza ze moj maz mieszka tam od 43 lat i cale zycie byl tam zamelowany. bardzo prosze o pomoc bo nie wiem co robic.

#5 Guest_do mad

Guest_do mad
  • Goście

Napisano 10 maj 2009 - 01:28

nie wyprowadzajcie się z tego mieszkania,nie mogą was tak po prostu wyrzucić,mieszkajcie dalej normalnie płaćcie za czynsz,co prawda sprawa trafi do sądu o eksmisję ale nie ma eksmisji na bruk więc będą musieli przydzielić państwu lokal zastępczy w takim samym metrażu i podobnym standardzie wiem co piszę bo byłam w podobnej sytuacji grunt to nie dać się zastraszyć administracji...

#6 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2009 - 22:41

Mam pytanie na trochę inny temat.Główny najemca - kobieta rozwiodła się ze swoim mężem i wyprowadziła się. Po 2 latach - wymeldowała się. Ale nadal jest głównym najemcą.Jaka jest procedura zmiany głównego najemcy na byłego męża?Nadmienię,że urząd miasta nie ma ochoty na zmianę tego stanu.Jak dokonać to sądownie ewentualnieBardzo proszę o odp.Pozdrawiam

#7 Guest_baczu - do mad

Guest_baczu - do mad
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2009 - 12:59

Kodeks Cywilny - art 691 § 1 W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują:małzonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałzonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pozyciu z najemcą.ponadto § 2 Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jezeli stale "zamieszkiwały" z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.Zwracam uwage na słowo "zamieszkiwały" - nie oznacza ono wg polskiego prawa ze musi to byc meldunek - specjalna komisja ustala czy dana osoba zamieszkiwala w danym lokalu - a wiec czy stale w nim przebywala (czesto pyta sie nawet gdzie dana osoba trzyma bielizne czy tez szczoteczke do zebow, robi sie wywiad z sasiadami - jesli potwierdza ze osoba ta zamieszkiwala w danym lokalu - jak najbardzie ma prawa do zostania jego glownym najemcą)Bylbym spokojny - sprawa jest wygrana w kazdym sadzie - nie maja prawa odmowic mezowi podpisania nowej umowy najmu lokalu.

#8 Guest_lakulek

Guest_lakulek
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2010 - 14:46

WitamJa mam taki problem : zona i dziecko sa zameldowane w mieszkaniu (Miejskiego Zrzadu Bud.Mieszkalnych) swojego wujka ktory jest głownym najemca owego mieszkania.wykupic nie mozna. jaka jest szansa zeby zona byla głównym najemca tego mieszkania.zameldowana jest na pobyt stały ponad trzy lata.dziekuje za pomoc

#9 Guest_kiepska

Guest_kiepska
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 10:13

WitamMoim problemem jest taka sytuacja:matka(głowny najemca)zmarła 4lata temu,ja jako jej corka zostałam sama w mieszkaniu zostawila po sobie dług ale usilnie go starałam sie spłacic,od kiedy spłacilam administracja nie chce mi dac papierka ze jestem glównym najemca nadal traktuja mnie jako osobe tylko zameldowana.Oprocz tego czynsz wynosi 400zł i mam napisane cos takiego 750zł ZA NIE SŁUSZNE ZAJMOWANIE LOKALU czyli w sumie place ponad 1tys zl.co w tym wypadku powinnam zrobic

#10 Guest_myszaaaa

Guest_myszaaaa
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 19:37

WitamMam pytanie odnosnie mieszkania,otoz jestem zameldowany w mieszkaniu z mama , tata( glowny najemca , nie mago w Polsce ponad 15 lat i nie wiadomo gdzie jest) Mama chce mnie zrobicglownym najemca czy jest taka mozliwosc skoro taty nie ma wPolsce??prosze o jakikolwiek namiar pozdrawiam

#11 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 15:19

witam!2 tyg.temu zmarł mój tata który był głównym najemcą lokalu komunalnego.jest tam zameldowany mój brat od urodzenia który był zgłoszony przez tatę jako nie przebywający w lokalu w celu nie placenia za brata pod jego nieobecność(który odbywa właśnie karę w zakładzie karnym).Co powinnam zrobić żeby brat nie został pozbawiony dachu nad głową?czy poprostu dalej opłacać czynsz i czekać na wyjście brata z zakładu?co powinnam teraz zrobić?bardzo proszę o poradę bo zupełnie nie wiem co robić?z góry dziękuję!

#12 Guest_nina

Guest_nina
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2010 - 00:28

nie sadze zeby czlowiek pozostajacy w wiezieniu przestawal miec prawa np do bycia glownym najemca lokalu komunalnego, powinien nim zostac po smierci taty, dowiedz sie u prawnika co najlepeij zrobic, najlepiej u takiego co zna sie na odpowiednich przepisach, szukaj czasem sa darmow porady przy kosciolach w gazetach na jakichs innych forach internet. nie dawajcie sie w razie czego zastraszac biurwom z administracji, w razie czego jakis posel czy ktos taki moze sie przydac, ale miejmy nadzieje ze wszystko bedzie dobrze i zdolasz pomoc bratu powodzenia

#13 Guest_Paul

Guest_Paul
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2010 - 23:12

Jestem zameldowany od ponad roku w mieszkaniu komunalnym we Wrocławiu.Babcia zmarła w grudniu 2009 roku.W styczniu złożyłem wniosek do komunalki.Dostałem pismo w którym napisano iz mam płacić czynsz.Prtzez pół roku oczekiwałem na pismo o nioezaleganiu czynszu.Dziś powiuedziano mi,że mieszkanie zostanie mi zabrane pomimo wszystko.Jestem tam zameldowany wraz z moim synem noworodkiem.Żona nie posaiada zadnego meldunku.Czy gmina odbierze mi lokal i zopstaniemy na ulicy???????

#14 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 17:29

Witam, podobny problem o wszystkich, moj kuzyn wraz z jego mama byli zameldowani w mieszkaniu kwaterunkowym, głownym najemcą była jego mama która umarła parę miesięcy temu a kuzyn jest za granicą. Czy on traci te mieszkanie? czy sa jakies wyjścia z tej sytuacji by nie stracił tego mieszkania?

#15 Guest_asiula0806

Guest_asiula0806
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2010 - 17:11

witam,ja miałam podobną sytuację,tzn w kwietniu zmarł nasz tata a w mieszkaniu zameldowni jesteśmy razem z bratem ,który przebywa w zk i z gminy otrzymałam poprostu aneks do umowy,ponieważ osoby zameldowane z automatu stają sie nowymi najemcami z tą różnicą,że wcześniej był tylko tata najemcą a teraz jesteśmy obydwoje.

#16 Guest_Gosioa

Guest_Gosioa
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2010 - 14:03

mieszkam w prywatnej kamoenicy po śmierci mamy czy to ja jestem najemca bo łascicie podniósł czynsz i zawarł umowę na dwa lata??????

#17 Guest_Malgosia

Guest_Malgosia
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2010 - 14:52

jestem wnuczką zmarlego glównego najemcy mieszkania komunalnego. Do jego śmierci zamieszkiwalam z nim, będąc także zameldowaną od uzyskania pełnoletności , 7 lat do chwili śmierci najemcy. Czynsz jest regularnie opłacany. Jakie ruchy powinnam wykonać chcąc uzyskać tytuł prawny do lokalu?

#18 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2010 - 18:21

witam serdecznie

#19 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2010 - 18:24

Witam serdecznie mam pytanko do jakies inteligentej duszy.Juz probowalem pytac gdzie sie da i dalej leze w dolku.Problem tkwi w tym Jak zameldowac sie w mieszkaniu komunalnym ktore nie zostalo wykupione bo mieszkanie jest podzielone na 2 czesci z przejsciem przez korytarz,i nie ma ustawy ktora pozwala na wykupienie ow mieszkania.Dodam ze w mieszkaniu niema ani cieplej wody,ani ogrzewania,jest piec i mieszkanie niema naprawde warunkow rewelacyjnych.Ponadto mieszkam tu,mieszkalem....bo niedawno zmarla moja Babcia z ktora mieszkalem ponad 15 lat.Probowalem sie meldowac ale przyslali pismo ze moge sie zameldowac na okres tymczasowy z pokazaniem dokomentow ze Babcia potrzebuje stalej opieki itd.Wiec zrezygnowalem a zameldowac mial sie Babci syn,ktory ma meldunek tymczasowy u swojej zony.Po rozpatrzeniu sytuacji Babci syn dostal pismo ze niestety ale nie beda mogli go zameldowac.Czy jest jeszcze jakas inna drgoa wyjscia??Co robic w takiej sytuacji zeby dostac najm lokalu,czy decyzje..Czy syn mojej Babci lub Corka moga starac sie o najm lokalu ???czy istnieje

#20 Guest_Grzegrz

Guest_Grzegrz
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2010 - 13:57

Mam podobny problem po śmierci najemcy chca uzyskać noninacje na mieszkanie.mieszkanie było kolejowe i zostało przejęte przez Zarząd budynków komunalnych niestety część dokumęntów zagineła podczas tego przejęcia.Czy jako starający sie o akt najmu mieszkania jestem zobowiązany wykonać projekty kturymi administracja prubuje mnie obciążyć .sugerując sie brakiem dokumentacji

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy