Skocz do zawartości

Jak obliczyć chorobowe

wróć do serwisu Księgowość 246 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_kamila

Guest_kamila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2012 - 06:33

Ale jesteś tego pewna? Miałaś konrolę z ZUS i nie zakwestionowali tego? Bo spotkałam się z opinią (zresztą tak też jest w ustawie), że 1/12 wypłaconej i osoba miała kontrolę i nie zarzucili jej złego liczenia. Ja też liczę z uzupełnieniem ale po tamtej rozmowie zaczynam się bać.

#42 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 lipiec 2012 - 20:28

Do podstawy chorobowego wchodzą składniki zmniejszane za okres choroby.
Zmniejszane w sposób proporcjonalny należy uzupełnić. Trzynastka jest właśnie takim składnikiem wynagrodzeń.
Składniki zmniejszane w inny sposób są wliczane do podstawy w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

#43 Guest_kamila

Guest_kamila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2012 - 21:56

Dziękuję za rozjaśnienie tematu.

#44 Guest_Mania

Guest_Mania
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2012 - 13:22

Pracownik zarudniony od 2010 roku, nie chorował nigdy.Wynagrodzenie na poziomieNetto2300 podstawa600 premia za działania (w umowie premia wypłacana jest zawsze niezależnie od nieobecności gdyż ilość działań za nieobercność proporcjonalnie maleje)400 premia za działania (zmienna - wypłacana od stycznia: I - 400, II - 700, III do VI - 400)Dostarczył mi w lipcu zwolnienie na 7 dni później na 30 dni .Jak mam obliczyć wynagrodzenie chorobowe?I jeszcze jedno, czy jeśli ta premia 600 za działania ma być wypłacana stale to czy to znaczy, że mam ją płacić jak pracownik przejdzie na zasiłek chorobowy?W/w kwoty podałam netto.Aha, przez cały 2011 rok wynagrodzenie stałe na poziomie 2900Bardzo proszę o pomoc, zostałam na chwilę obecną bez księgowej.

#45 Guest_kama

Guest_kama
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2012 - 10:44

Bardzo proszę o pomoc.Mam do wyliczenia zasiłek chorobowy pracownicy w ciąży. Przez 11 miesięcy miała wynagrodzenie brutto 1547, w ostatnim miesięcu zostało podwyzszone na 2847. Rozumiem, że biorę średnią z 12 m-cy, czyli: 1547x11 + 2847x1 = 19864 / 12 = 1655,33 stawka miesięczna.Proszę o pomoc w dalszym wyliczeniu. Kadrowa jest nieobecna, a ja muszę przygotować wyliczenie.Zwolnienie trwa od 21-07-2012r. czyli 11 dni.

#46 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 14 sierpień 2012 - 10:51

"w ostatnim miesięcu zostało podwyzszone na 2847" - w którym miesiącu, w tym co zachorowała czyli w lipcu czy w miesiącu poprzednim? Sprawdź kiedy ostatnio chorowała (czy miała przerwę 3 miesięcy kalendarzowych).1 655,33 - 13,71 % : 30 = 47,61 zł brutto za 1 dzień choroby, jeżeli to wynagrodzenie za czas choroby odejmujesz zdrowotną i podatek, jeżeli zasiłek chorobowy to tylko podatek

#47 Guest_kama

Guest_kama
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2012 - 11:05

Wynagrodzenie zostało podwyższone w czerwcu. Pracownica wcześniej nie chorowała. Rozumiem, że 47,61 jest to wynagrodzenie za 1 dzień choroby. natomiast pozostałe (przepracowane) dni liczę od 2847 brutto?Bardzo proszę o wytłumaczenie jak sołtys krowie, bo zgubiłam się w tym kompletnie...

#48 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 14 sierpień 2012 - 11:21

2847 - ( 2847 : 30 x 11) = 1 803,10 zł brutto za czas pracy14 sierpnia robisz wypłatę za lipiec?

#49 kryniaola

kryniaola

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 sierpień 2012 - 19:47

Bardzo proszę o pomoc , ponieważ w temacie księgowości jestem zielonaProwadzę działalnośc jednoosobową rozliczając się na karcie podatkowej. Do tej pory nigdy nie korzystałam z chorobowego. Dziś dostałam zwolnienie lekarskie i nie mam pojęcia jaką kwotę odliczyć od następnego zus-u. Zwolnienie jest od 20.08- 25.08 tj do soboty włącznie, ponieważ w soboty też pracuję. Jak obliczyć ta kwotę którą powinnam potrącić przy następnym zusie.Bardzo dziękuję za odpowiedź.przepraszam, ale dopiero teraz zobaczyłam że nie w tym dziale napisałam posta- powinnam w dziale Własna firma, jeśli mimo to ktos odpowie będe wdzięczna

#50 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 sierpień 2012 - 20:44

O ile masz prawo do zasiłku chorobowego, to składki społeczne możesz zapłacić od mniejszej podstawy.
Czyli wg wyliczenia: (podstawa : 31) x 25 dni podlegania , składkę zdrowotną opłaca się w całości, bo ona jest niepodzielna.
Ewentualnie możesz zrobić inaczej - za sierpień zapłacić całe składki, a dopiero po otrzymaniu zasiłku chorobowego skorygować nadpłacone składki za VIII.

#51 kryniaola

kryniaola

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 21 sierpień 2012 - 08:41

bardzo dziękuję za info, ale nic mi nie mówi "mniejsza podstawa"- ile tej podstawy jest? rozumiem że 31 to liczba dni w danym miesiącu w którym się chorowało, a 25 to dni robocze razem z sobotami? banalne pytania ale dla mnie to niestety czarna magia. Dziękuję bardzo

#52 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2012 - 17:59

Nie napisałaś jakie składki społeczne płacisz, normalne czy obniżone.
Przy składkach obniżonych podstawa to 450 zł, a przy normalnych jest to kwota 2.115,60 zł.

#53 kryniaola

kryniaola

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 21 sierpień 2012 - 20:51

cały zus czyli normalne, i teraz od tej podstawy mam jakiś procent odliczyć? ale ile? bo wyszło mi 1,706 podstawy , ale co dalej?dziękuję raz jeszcze za pomoc

#54 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2012 - 21:06

Prawie dobrze, bo podstawa wychodzi 1.706,13 zł i od tego liczysz poszczególne składki społeczne oraz FP.

#55 kryniaola

kryniaola

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 sierpień 2012 - 10:22

no i jestem w domu., ale doczytując stronę zusu zobaczyłam że muszę być zgłoszona do chorobowego 180 dni wcześniej, niestety mi upłynęło dopiero 120 dni, rozumiem że w tym wypadku nie wypłacą mi chorobowego bo się jeszcze nie należy,
ale czy mogę potrącić te 6 dni zwolnienia od składek? czy to mi też nie przysługuje?Dołączona grafika

#56 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5810 postów

Napisano 22 sierpień 2012 - 10:26

Obecnie obowiązuje 90 dni nie 180USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwaart. 4 pkt 2

#57 Guest_heniek

Guest_heniek
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2012 - 22:47

Jak obliczyc wynagrodzenie! Zarabia 1386 zł,zaczął pracować od polowy miesiaca tj.12.12.2011r.Dzieki

Jak płacisz najniższą pensję to chyba jesteś w stanie zaoszczędzić na księgowego albo przynajmniej kupić komentarz. Nic tylko iść po najlżejszej linii oporu - płacić tylko tyle, ile ustawa wymusza i żerować na wiedzy innych bo samemu nawet nie chce się poczytać. Pracodawcy od siedmiu boleści:D

#58 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2012 - 17:24

witam mam umowe na 1500 brutto ile powinno mi sie należec za zwolnienie l4 mam problem z barkiem i nie moge pracowac prosze o podanie mi kwoy neetto najlepiej na adres i mail marcinwarchulski@interia.eu z góry dziękuje i pozdrawiam

#59 Guest_krystyna

Guest_krystyna
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2012 - 20:54

witam zupelnie się nie znam na "zusie"wiec bardzo prosze o pomocpracodawca w wieku emerytalnym odprowadza tylko skladki zdrowotne tak? posiada on pracownika 55 lat który od 1.01.12 byl zatrudniony na 1/4 etatu na 400 zł, a od 01.06.12 na cały etat na 5000 brutto w miesiącu lipcu był na zwolnieniu od 3 lipca do 31 lipca i w miesiacu sierpniu od 01-31.08.12 jak rozliczac składki za pracodawce i pracownika na druku zus dra za miesiac lipiec i sierpień ? czy jesli pracownik jest na zwolnieniu caly miesiac to jak obliczamy reszte za pracodawce.jak powinny wygladac te druki zus dra zus rca i zus rsa czy jeszcze jakiś druk za dany miesiac ja jako pracodawca mam wypełnic?

#60 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2012 - 15:15

Witam

Chciałabym sie dowiedziec, ile powinnam dostac pieniedzy za chorobowe. Pracuje w tej samej firmie od listopada 2011. Na pol etatu. W czerwcu zmieniono mi na cały etat 1500 brutto. Od 9 sierpnia mam chorobowe. Przedtem nie chorowałam. Wiem, ze podstawe liczy sie od zmiany etatu czyli od czerwca. Za pierwsze 33 dni chorobowego płaci pracodawca. Niestety, moja szefowa nie jest zbyt uczciwa, wiec chciałabym sie dowiedzieć ile powinnam dostać za te 33 dni wynagrodzenia za chorobe ? Tzn. za ciaze Dołączona grafika I czy przez te 33 dni chorobowego pracodawca płaci normalnie skladki ? Bo słyszałam ze przy chorobowym skladki placi panstwo.

Z gory dziekuje za odpowiedz Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych