Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

instytucje kultury a Cit 8


wróć do serwisu Księgowość 47 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 10:47

Jolu musisz nauczyć się rozróżniać koszty wg ustawy o rachunkowości (są to wszystkie koszty poniesione w związku z prowadzona działalnością bez względu na źródło finansowania) od kosztów podatkowych (określonych w ustawie o podatku od osób prawnych)a wydatki w instytucji kultury to nic innego jak uregulowane zobowiązania. A jeżeli pytasz o prenumeratę to wygląda to tak: Aby ponieść wydatek na prenumeratę to musisz otrzymać fakturę aby na jej podstawie zapłacić. Jeśli płacisz np. w 2008r. prenumeratę na rok 2009 to faktura:Wn-rozliczenia międzyokresowe kosztów Ma-zobowiązanie wobec dostawcy; zapłata za fakturę: Wn-zobowiązanie wobec dostawców Ma-bank lub kasa.Tym sposobem nie masz takiego wydatku w kosztach (w rachunku zysków i strat) a jedynie wykazujesz saldo rozliczeń międzyokresowych kosztów w bilansie, w tym przypadku w aktywach.

#22 Guest_Doris

Guest_Doris
  • Goście

Napisano 20 marzec 2009 - 18:03

Czy darowizny do os prawnych i fizycznych (na przelewach wpisany konkretny cel - np koncert, wycieczka lub cele statutowe lub tylko darowizna) można uznać jako przychody wolne na podst atr 17 ust 1 pkt 4???

#23 Guest_Doris

Guest_Doris
  • Goście

Napisano 23 marzec 2009 - 20:57

Na powyższe pytanie juz sobie odpowiedziałam, ale mam nowe:Czy dofinansowanie z PRCR (środki powiatu) na impreze dla niepełnosprawnych można potraktować jako dotacje otrzymane z budżetu państwa/jedn sam terytorialnego zg a art 17 ust 1 pkt 47 ustawy o CIT?

#24 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 13:32

Jak wyślę cit8 poleconym 31 marca to będzie ok? Chodzi mi o to czy liczy się data stempla pocztowego czy data doręczenia do US.

#25 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 13:58

Agnieszko - jeśli przychody (koszty) podatkowe są różne od tych wykazanych w RZiS to wyjaśnienie piszę na formularzu cit 8 czy oddzielnie?

#26 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 14:54

Od kilku lat prowadzę ksiegowość jednostki budżetowej posiadającej osobowość prawną, swoistej hybrydy,na styku wielu ustaw, mocno problematyczną i nie jest to instytucja kultury, korzystamy jednak ze zwolnienia z art.17 u.1 p.4. i w związku z tym mam dwa pytania:1. co rozumiecie pod pojęciem "suma dochodów uzysk.w roku podatkowym i w latach poprz.przeznacz. na cele statutowe, a niewydatkowanych do końca roku podatkowego" (na zupełnie chłopski rozum, to wszystko co mi zostało na rachunkach bankowych-bo nie muszę zwracać niewykorzystanych środków)zwracałam sie do wielu osób i zawsze otrzymuję inną odpowiedź(CIT-8/0 część F.2. poz.70)2. za rok 2007 i teraz też udało nam się osiągnąć zysk - dochód podatkowo też, biegli badający sprawozdanie polecili nam zapłacić pod.dochod. od osób prawnych - uznając, że składki PFRON nie są celem statutowym, poparte było to odpowiednimi dowodami, więc nie dość, że wyrzuciłam skadki z kosztów uzyskania przychodu, to po osiągnięciu dochodu, musiałam pomniejszyć go o wys.składek, tą część przeznaczoną na pokrycie składek wykazać jako dochód, który nie jest przeznaczony na cele statutowe i odprowadzić pdop. Czy ktoś jeszcze tak robi? nie jestem do końca przekonana.

#27 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 10:54

do pytania 1. dodam, że zawsze, tzn od momentu wprowadzenia ustawy o pdop poz.70 wypełnialiśmy w ten sposób, że od dochodu na cele statutowe odejmowaliśmy wydatki inwestycyjne w danym roku podatkowym.

#28 Guest_Jana

Guest_Jana
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 17:20

Drogie koleżanki ja z innej beczki. Prowadzę księgowość biblioteki publicznej i w bilansie wykazywałam księgozbiór , wartości niemater.i prawne w danych uzupełniających pod bilansem. A moja koleżanka wykazuje to w aktywach trwałych.Która z nas robi to dobrze? Mój bilans i jej (tak różne) trafiły w zeszłym roku z cit-8 do tego samego US i nie miałyśmy żadnych zastrzeżeń.

#29 Guest_Renata

Guest_Renata
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 17:50

Doroto! Odnośnie CIT-8/0 część F.2 poz. 70 to ja podaję środki finansowe, które mam na koncie oraz w kasie, tak więc dobrze piszesz,że to co zostało na koniec roku na rach. bankowym.Byłam ostatnio na szkoleniu, podobno właśnie o to chodzi. Wykazane w ten sposób środki w razie zmiany przepisów nie będą mogły zostać np. opodatkowane.Mam pytanie: czy środki niewydatkowane (powyższe) stanowią przychód roku następnego?czyli przykładowo do przychodów roku 2008 dodaję stan konta na początku roku 2008???

#30 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 13:44

One już były zaliczone do przychodu, w związku z tym należy je uwzględnić w poz.70 , a ewentualnie, jeżeli zostaną wydatkowane na cele niestatutowe przekazać do opodatkowania

#31 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 30 marzec 2009 - 16:23

Pilne!Proszę o odpowiedż, czy wydatki z dotacji podmiotowej są kosztami podatkowymi (rubryka 31 cit-8)

#32 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 10:10

czy wypełnialiście już formularz rb-ws?

#33 Guest_kaśka

Guest_kaśka
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 15:45

do justyny.. ja tez aktualnie robię rb-ws w instytucji kultury i mam problem. może podasz jakiś nr telefonu lub inny dla wymiany informacji. Pozdrawiam.

#34 Guest_mt

Guest_mt
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2009 - 16:17

czy do Ws zaliczyłyscie ksiazki???

#35 Guest_kaśka

Guest_kaśka
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2009 - 18:27

właśnie nie wiem co z książkami kupionymi do biblioteki bo na stronie Ministerstwa F. piszą że nie , jest wiele sprzecznych informacji.

#36 Guest_elvi

Guest_elvi
  • Goście

Napisano 19 maj 2009 - 15:23

czesć wszystkim pracuje w bibliotece, czy ponosicie wydatki na reprezentację czyli wiazanki pod pomnik, kondolencje, poczęstunek delegacji, co z podatkiem dochodowym od osób prawnych? słyszałam na szkoleniu, że jeżeli damy to do kosztów reprezentacji i bedzie to koszt statutowy to nie odprowadzimy podatku prosze oi pomoc

#37 Guest_elvi

Guest_elvi
  • Goście

Napisano 19 maj 2009 - 15:26

jest jeszcze tylko jedno pytanie czy zakup takich wiązanek czy kondolencji mieści się w naszym statucie, nie mam wprost napisane, że mamy składać wiązanki pod pomnik, ale kto ma je składać jak nie my, pośrednio jest to cel stautowy, nie wiem tylko jak wytłumaczyć kondolencje i wiazanki pogrzebowe jaki to koszt statutowy???

#38 Guest_elvi

Guest_elvi
  • Goście

Napisano 19 maj 2009 - 15:29

czesć wszystkim pracuje w bibliotece, czy ponosicie wydatki na reprezentację czyli wiazanki pod pomnik, kondolencje, poczęstunek delegacji, co z podatkiem dochodowym od osób prawnych? słyszałam na szkoleniu, że jeżeli damy to do kosztów reprezentacji i bedzie to koszt statutowy to nie odprowadzimy podatku prosze oi pomoc

#39 Guest_elwis

Guest_elwis
  • Goście

Napisano 11 marzec 2010 - 12:47

Czy przy stracie/Fundacja/ wypełniam CIT 8/0 dochody przeznaczono na cele statutowe

#40 Guest_slapaz

Guest_slapaz
  • Goście

Napisano 14 marzec 2010 - 20:08

Witam wszystich. Mam pytanie czy otrzymanie od gminy nieodpłatnie hali sportowej stanowi przychód w swietle deklaracji CIT. Pozdrawim i oczekuj o szybka odpowiedź



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych