Skocz do zawartości


wywóz nieczystości płynnych z szamb


wróć do serwisu Księgowość 68 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_krysia

Guest_krysia
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2011 - 14:38

Witam serdecznie.mam problem z podatkiem VAT w 2011r.od wywozu nieczystości płynnych z szamb.Jaką powinnam zastosować stawkę vat 8% czy 23% ? Pozdrawiam

#2 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2011 - 15:15

Moim zdaniem 8%Jaki to PKWIU 2008 ???

#3 Guest_TomaszK

Guest_TomaszK
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2011 - 09:05

PKWiU 2008 to 37.00.12.0 "Usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych" Ja tez mam problem z tym Vatem, w biuletynie Vat z inforu nr 24 jest napisane, żeby zastosować stawkę 23%, ale jak się dowiadywałem po innych przedsiębiorstwach to stosuja stawke 8% na tą usługę. Gdyby ktos mógł pomóc byłbym wdzięczny.

#4 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2011 - 10:02

Ja jestem za stawką 8%.Zmiany stawki, wynikają z dodanych do ustawy o VAT nowych art. 146a-146f, z których wynika podwyżka stawek VAT o 1 punkt procentowy na 3 lata, tj. począwszy od 1 stycznia 2011 r. Nową stawką VAT 8% zostaną objęte towary i usługi opodatkowane do dnia 31 grudnia 2010 r. stawką obniżoną VAT w wysokości 7%.Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT zmianie ulegnie treść załącznika dotyczącego 8% (dawniej 7%) stawki VAT. Wiąże się to ze zmianą PKWiU 1997 na PKWiU 2008 z dniem 1 stycznia 2011 r.LP. - 142 PKWiU 2008 - 37 - Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ściekówArt. 146a - W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.:1) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %;2) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8 %;...

#5 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2011 - 10:51

stawka 8 % obowiązujeWitaj Mirasku :o

#6 Guest_TomaszK

Guest_TomaszK
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2011 - 18:52

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT jest ex 37 czyli są wyłączenia. Nie wszystko z tej grupy opodatkowane jest 8%. Jesteście pewni, że 8%?

#7 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2011 - 19:21

ja też mam z tym ogromny problem też obdzwoniłam pół Polski i stosują 8 %

#8 Guest_alex

Guest_alex
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2011 - 22:29

Witam.Niewiele wiem jaki VAT w 2011 r. na usługi polegające na wywozie nieczystości płynnych z szamb.Lokalne Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych stosuje stawke 23 % VAT.Niestety ja nie jestem do tego przekonany.Proszę o pomoc i interpretacje przepisu.Dzięki.

#9 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 10:09

Wszystkie usługi rozpoczynające się symbolem ex 37 opodatkowane są stawką 8%.Polecam też konsultacje z KIP pod nr 22 33 00 330 lub 801 055 055 wew. 3Potwierdzą :o)

#10 Guest_iniekcja krystaliczna

Guest_iniekcja krystaliczna
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2011 - 22:29

polecam www.greenteam-burza.plusuwanie wilgoci, osuszanie budynków, odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowej INIEKCJA KRYSTALICZNA 600 96 99 21/wieloletnia gwarancja/pozdrawiam

#11 Guest_alejka1

Guest_alejka1
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:29

Uważam ze 23% to przesada powinno być wyraźnie zaznaczone w załączniku a tak poprostu każdy stosuje inną interpretację przepisów

#12 Guest_Jac

Guest_Jac
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2011 - 13:31

Witam, ja też dzwoniłam dwa razy do KIP-u i dwóch różnych konsultantów powiedziało że 8% a 23% to osady ze ścieków kanalizacyjnych.

#13 Guest_domin0906

Guest_domin0906
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2011 - 19:35

Moim zdaniem należy je teraz opodatkować stawką w wysokości 23%. Wynika to z faktu, że pod poz. 142 znowelizowanego załącznika nr 3 do ustawy wymieniono jedynie usługi odprowadzania i oczyszczania ścieków sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 37. A ex w objaśnieniach pod załącznikiem oznacza że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. W związku z tym z preferencyjnej stawki VAT mogą korzystać jedynie usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, sklasyfikowane pod symboelm PKWiU 37.00.11.Preferencja ta nie dotyczy już usług związanych z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych oraz osadów ze ścieków kanalizacyjnych , skalsyfikowanuch pod symbolem PKWiU odpowiednio 37.00.12, 37.00.20 mimo że również należą do grupy 37 PKWiU z 2008 roku. Powiem tak że opinie są różne na ten temat, bo tak to już jest w państwie polskim ustawodawca niepotrafi w żaden sposób napisać tak ustawy żeby ona była dla wszystkich w jednoznacznym stopniu zrozumiała. Ja też dzwoniłem na KIP i pani stwierdziła że według nich powinno się stosować stawkę 8% procent ale niepotrafiła mi tego uzasadnić i wyjaśnić w żaden sposób, powiedziała mi jak zacząłem bardziej drążyc temat, ze oni tez mają problem ze stwierdzeniem jaka powinna być stawka prawidłowa, że narazie ich stanowisko jest że powinno być 8% ale gwarancji mi żadnej niedaje gdyż czasami zdarza im sie że mają odmienne zdanie niż stanowisko ministerstwa finansów. Jednym słowem KIP nie zawsze ma racje są przypadki że też źle interpretują prawo. Tak mi powiedziała pani przez telefon. Dlatego też wysłałem zapytanie do izby skarbowej w sprawie wydania interpretacji indywidualnej.

#14 Guest_Jac

Guest_Jac
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 11:03

A póki co domin0906 jaką stawkę będziesz stosować 23% czy 8%?

#15 Guest_domin0906

Guest_domin0906
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 11:47

Narazie będe stosował stawke 23% bo według mnie to jest prawidłowa stawka, ale powiem szczerze że chciałbym się mylić bo 23% to jest za dużo.

#16 Guest_jac

Guest_jac
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 12:09

Ja już też złożyłam wniosek o indywidualną interpretację także zobaczymy, no może warto stosować 23% a później skorygować i mieć nadpłatę niż niedopłatę. Chociaż radca mój twierdzi, że zasada jest taka, że o 1pkt proc.podwyższa się stawkę VAT i są wyjątki a jeśli akurat tu ustawodawca nie określił to należy stosować 8% ????

#17 Guest_domin0906

Guest_domin0906
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 13:33

Narazie będe stosował stawke 23% bo według mnie to jest prawidłowa stawka, ale powiem szczerze że chciałbym się mylić bo 23% to jest za dużo.

#18 Guest_domin0906

Guest_domin0906
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 13:38

No zobaczymy czekam ne odpowiedź w sprawie interpretacji indywidualnej, są doradcy którzy twierdzą że powinno się stosować 23% gdyż słowo ex w załączniku nr 3 powoduje ten wyjątek. Mam nadzieje ze interpretacja indywidualna wszystko nam wyjaśni

#19 Guest_mika

Guest_mika
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 09:25

Witam, również mam problem dotyczący stawki Vat, ale jako osoba kozystająca z tej usługi. Firma która wykonała wywóz nieczystości płynnych z szamba policzyła mi 23 % za usługę. Na fa-Vat nie podała symbolu PKWiU. Wczesniejsze faktury naliczane były 7% Vat-em i co śmieszniejsze podawali na fakturze symbol PKWiU z 1997 roku tj. 90.00.12 (który nie obowiązuje od 2004 roku). Na dzień dzisiejszy, patrząc na klucz powiązań symboli PKWiU, ta usługa powinna mieć symbol 37.00.12Dwa razy konsultowałam się z KIP-em, za pierwszym razem powiedziano mi iż usługa wywozu nieczystości płynnych z szamb jest objęta 8% Vat-em, a 23% Vat obejmuje usługę osady ze ścieków kanalizacyjnych. Za drugim razem Pani z którą rozmawiałam powiedziała, iż usługi o symbolu PKWiU 37.00.12 obięte są Vat-em 8%.

#20 Guest_Jac

Guest_Jac
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 09:54

Ja myślę, że to jest 8% też dzwoniłam do KIP-u 3 razy i za każdym razem powiedziano mi, że to 8% a jedynie usługi 37.00.2 czyli osady ze ścieków kanalizacyjnych to 8%, przedrostek ex oznacza wyłączenia, ale jakie nigdzie nie napisano literalnie, że to akurat usługi opróżniania szamb. Myślę, że 8% to właściwa stawka.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy