Skocz do zawartości

czy pieczątka to obowiązek?

wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 15:23

Prowadze jednoosobowa firmę usługową. Zwróciłam sie do Urzędu Skarbowego o wydanie tzw. zaświadczenia o niezaleganiu. Opłaciłam 21 zł, wypełniłam wniosek, podpisłam czytelne i podałam Pani w okienku. Pani zwróciła mi wniosek i powiadziała ze musze przystawic pieczatke firmową. Nie miałam pieczątki przy sobie, więc (przewrotnie) stwierdziłam, ze nie posiadam pieczątki. Pani stwierdziła, że posiadanie pieczątki jest obowiązkiem i owszem może przyjąć wniosek (na zaswiadczenie czeka sie 7 dni), ale żeby odebrac zaswiadczenie musze w tym czasie wyrobić pieczątkę. Może jestem upierdliwa, ale czy naprawdę istnieje jakiś przepis, który nakłada na na osoby fizyczne prowadzace działalnosc obowiązek posiadania pieczątki?W poniedziałek mam odebrać zaswiadczenie i oczywiście wezmę ze soba te nieszczęsną pieczątkę, ale mam chęc podroczyc sie nieco:)

#2 Guest_SYLWANA

Guest_SYLWANA
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 15:34

>> Mam do Was zasadnicze, zdecydowanie ważne pytanie: czy w polskim prawie> istnieje jakiś zapis, na mocy którego urzędas może przymusić mnie do> wyrobienia na mój własny koszt pieczątki, którą to rzekomo muszę się> podstemplowywać składając urzędasowi wymagane przez niego papierki?>> Chodzi mi konkretnie o to, czy ZUS i US mają podstawę prawną, aby> wymagać ode mnie przybicia pieczątki na ich papierkach i czy mają prawo> (nie widzimisię, ale spisaną podstawę prawną), żeby w ogóle odmówić> przyjęcia podpisanego i poprawnie wypełnionego druku, ale bez pieczątki?Nie mają żadnej podstawy prawnej, aczkolwiek na deklaracjach jakiśmądrala napisał "podpis (i pieczątka)", więc niektóre urzędasy chcą tej pieczątki. W obecnym US już mnie dwa razy wzywaliżebym przybił, a ja im napisałem świstek że nie posiadampieczątki więc nie mam czego przybijać.Oczywiście możnaby robić borutę, ale urzędas to taka małaprzestraszona maszynka której nie obowiązuje prawo tylkopowielaczowe okólniki z góry, więc IMHO nie zawsze jest sensrobić awantury bo musiałbyś na to stracić trochę czasu.-- Pozdrawiam,Tomek

#3 Guest_ZUZELEK

Guest_ZUZELEK
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 17:10

Pieczęć firmowa niezbędna jest w przypadku podmiotów prawa, rejstrowanych w KRS. Wtedy pod pieczęcią firmową podpisują się upoważnione osoby. Osoba fizyczna prowadząca działalność nie musi posiadać pieczęci firmowej, nie jest bowiem firmą, a osobą. Własnoręczny podpis jest wystarczającym stwierdzeniem aktu woli.Osoba fizyczna nie musi posiadać także nazwy zwyczajowej tzw "firmy". Posługuje się imieniem i nazwiskiem.Proponuję zarządać podstawy prawnej, a w przypadku odmowy udać się do przełożonego tegoż urzędnika. Gwarantujęm, że stwierdzi brak konieczności posiadania pieczęci.

#4 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 17:26

Dziękuję za informacje. Myślę że egzekwowanie przez Panią z okienka wymogu posiadania tej pieczątki wynika poprostu z faktu, ze na druku wniosku jest napisane "podpis i pieczątka", ale przecież równie dobrze mogłabym napisac odręcznie wniosek o wydanie zaswiadczenia na kartce w kratkę. Nie zawracałabym sobie tym głowy, ale Pani z okienka to bardzo młoda osoba i do tego dosc opryskliwa, a takim ludziom czasami trzeba uświadomić, że urzędnik jest dla klienta a nie odwrotnie.

#5 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:28

Skoro masz tę pieczątkę, to jaki to dla Ciebie problem ???Chcesz być właśnie taka... jak ta Pani urzędniczka ???Ja miała bym WIĘKSZĄ satysfakcję... nie z tego by jej udowadniać, że nie ma racji, ale z tego, że grzecznie bym wyjaśniła iż mimo że nie ma obowiązku posiadania pieczątki, ja takową posiadam i przystawiła bym na dokumencie, który składam Pani w US.

#6 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 23:17

Może ja poprostu jestem wyjątkowo zgryźliwa?:PJakiś czas temu potrzebowałam zaswiadczeń o dochodach za rok poprzedni -męża i moje do PFRON- każde wyceniono mi na 21 zł. Coś mnie tknęło i zadzwiniłam w tej sprawie do PFRON, tam powiedziano mi, że te zaswiadczenia nie podlegają opłacie i żeby poprosic Pania z Urzędu o podstawe prawną. Tak tez zrobiłam. Urzędniczka Skarbówki oburzona moim pytaniem powiedziała że obowiazek tej opłaty wynika z ustawy o opłacie skarbowej. Zapłaciłam w kasie Urzędu Miasta tą nieszczęsna opłatę, żeby nadac bieg sprawie, bo na zaswiadczenie sie czeka, ale nie dałam za wygrana i zrobiłam kilka kursów pomiedzi Urzędem Skarbowym, prawniczką w Urzędzie Miasta, Pania Naczelnik itd. W sumie to te 21 zł* 2 nie było może warte tego biegania i tego co wydałam na telefony, ale narobiło sie sporo zamieszania i okazało sie że nasz Urząd Skarbowy od dawna pobiera od ludzi opłaty za zaswiadczenia do celów socjalnych nieprawnie. Pani, która wczesniej oburzona powoływała sie na ustawe (której pewnie nie czytała) stwierdziła, że bardzo dobrze ze sprawa sie wyjasniła, bo nie myli sie ten kto nic nie robi, a ona do tej pory kazała przynosić opłaty, bo tak jej powiedziano w Urzedzie Miasta, Panie z Urzedu Miasta stwierdziły, ze to jest oczywiste, ze opłaty nie powinny żądac panie ze Skarbowego...itdTo jest tyko jeden z przypadków jaki mnie spotkał ostatnio i który potwierdził, ze nie trzeba ślepo wierzyć i robić to co akurat sobie ubzdura jedna czy druga Pani z okienka. Dobrze byłoby nie spoczywac na laurach,kierowac sie schematami, a uzupełniac wiedze od czasu do czasu. Jesli ja mam watpliwosci szukam pomocy np. na tym forum. Nie uwazam że powinnam nosić ze soba pieczątki, czy jakieś dokumenty i okazywac je , jesli nie ma takiej potrzreby....ale może rzeczywiście jestem upierdliwa. Pozdrawiam.

#7 Guest_Pablus Maximus

Guest_Pablus Maximus
  • Goście

Napisano 17 maj 2010 - 12:20

Przedsiębiorca, który rejestruje swoją działalność gospodarcza w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie ma obowiązku posługiwania się pieczęcią firmową np. przy wystawianiu faktur czy rachunków. Podobnie ma się sprawa przy osobach fizycznych rejestrujących swoją działalność gospodarczą w Urzędzie gminy.Osoba fizyczna i prawna która prowadzi działalność gospodarczą jest PRZEDSIĘBIORCĄ! Pozdrawiam :P

#8 Guest_k

Guest_k
  • Goście

Napisano 17 maj 2010 - 13:05

do Pablus Maximus - masz bracie refleks , sprawa z lipca 2009 a dziś komentarz

#9 Guest_Reminus Plikus

Guest_Reminus Plikus
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 13:08

do k: Bo sprawa wraca cały czas i ludzie trafiają na ten wątek. Jak poszukasz w google hasło: obowiązek posiadania pieczątki to znajdziesz mnóstwo "poradników zakładania działalności" które kopiują jedne od drugiego: nie masz obowiązku ale dla świętego spokoju zrób. Ludzie dla świętego spokoju robią i podtrzymują wszelkiej maści urzędników w przekonaniu że taka pieczątka jest obowiązkowa. Zamiast po prostu napisać w poradniku: nie ma obowiązku i jeżeli ktoś mówi że jest to zapytaj o podstawę prawną i powołaj się na Art. 31 Konstytucji.

#10 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2011 - 01:06

Bardzo dziękuję za tą upierdliwość, dzisiaj sprawdzałam i pieczątki wcale nie są tanie, a jak piszę fakturę czy inną umowę to mam nagłówek i stopkę gdzie są wszystkie dane mojej firmy a zawsze mogę się jeszcze na niej podpisać. Jestem początkującym przedsiębiorcom i nie mam pieniędzy na niepotrzebne pomysły urzędników. Oni mają stałe dochody i nie chce im się nawet sprawdzić czy na pewno mają rację. A my boimy się im podpaść, żeby nie przedłużali później wydania jakiegoś świstka. Jednak czasami warto powalczyć i wymusić dobre zmiany.

#11 Guest_rafał

Guest_rafał
  • Goście

Napisano 17 luty 2011 - 17:51

Nie ma w polskim systemie prawnym przepisu który nakładałby obowiązek wyrobienia i posiadania pieczątki - skończmy w końcu z tym absurdem!! Szczególnie niech uświadomiom sobie to wszyscy urzędnicy, bo to oni zazwyczaj wymagają pieczątek i wciskają ludziom kłamstwa o obowiązku ich posiadania. Wyrabianiem pieczątek może zajmować się dosłownie każdy, a to oznacza, że państwo nie zastrzegło soboie kontroli w tym zakresie. Każdy może udać sie do pierwszego lepszego punktu gdzie wyrabiane sa pieczątki i ją sobie wyrobić. W jednej chwili możesz być na pieczątce inżynierem budownictwa, lekarzem, możesz być Janem Kowalskim prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą X albo Y. Na pieczątce możesz być kim tylko zachcesz!! Pieczątka to nic innego jak tylko mechaniczne odbicie pewnych danych, które sobie na niej umieścimy (zazwyczaj imię, nazwisko, nazwę firmy, adres, NIP, REGON), a jej jedynym celem jest ułatwienie funkcjonowania w codziennym życiu - bo zamiast pisać ręcznie te wszystkie dane przez 2 min., to możemy je za pomocą pieczątki umieścić na dokumencie dosłownie w ciągu jednej sekundy. Pieczątka tak naprawde nie identyfikuje danej osoby! To co identyfikuje konkretną osobę to jej czytelny podpis!!! A o tym czy osoba fizyczna jest przedsiębiorcą decyduje Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta(w przypadku osób prawnych odpis z Krajowego Rejestru Sądowego) a nie pieczątka !!! Niezbędne w tym miejscu wydaje się krótkie przedstawienie genezy funkcjonowania pieczątek na ziemiach Wschodniej Europy. Otórz w dawnej Rosji większość urzędników nie potrafiło pisać i czytać. władza wpadła więc na pomysł, że wyposaży ich w pieczęcie na których będą odciśniente pewne typowe zwroty. I tak Ci biedni urzędnicy wykonywali swoje obowiązki. Później przyszedł okres komuny i utrwaliła się zasada, że jak masz pieczątke to jesteś KIMŚ i wszystko załatwisz, a jak jej nie masz to jesteś NIKIM i nic nie załatwisz i tak to funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Pora to zmienić, bo jest to jeden z wielu absurdów utrudniających życie (szczególnie przedsiębiorcom). Mam dla wszystkich sprawdzony sposób: otóż jeśli jakiś urzędnik zażyczy sobie pieczątki, to proponuje odpowiedzieć, że się jej nie posiada i nie mam zamiaru jej wyrabiać, bo niby n ajakiej podstawie. Konstytucja RP, a za nią Kodeks postępowania administracyjnego mówią wprost, że "urzędy działają na podstawie i w granicach prawa", więc poproście aby urzędnik podał Wam podstawę prawną do swojego działania - na jakiej podstawie wymaga od Was pieczątki?! a jeśli to nie poskutkuje, to wtedy poproście o informacje w którym pokoju znajduje się jego przełożony i wyjaśnijcie z nim sprawę. Naprawdę warto zacząć to zmieniać i reagować na uchybienia w działalności urzędów publicznych. Tylko obywatele działający razem i konsekwentnie są w stanie wymusić n aurzędach sprawne i profesjonalne działanie.

#12 Adam

Adam

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 14:20

Generalnie należy zauważyć, że polskie prawo formalnie nie nakłada obowiązku posiadania przez firmy pieczęci, jednak procedury Urzędu Skarbowego i banków zazwyczaj czynią koniecznym wyrobienie pieczęci w procesie rejestracji firmy.Na pieczątce firmowej powinny znaleźć się informacje takie jak: pełna nazwa firmy, adres siedziby (ewentualnie dodatkowo inny adres prowadzenia działalności), NIP oraz numer REGON.Często umieszczone są na niej dane kontaktowe: numer telefonu, fax, adres poczty elektronicznej (e-mail), adres serwisu internetowego (strony www) itp.

#13 Guest_Savelia

Guest_Savelia
  • Goście

Napisano 07 październik 2013 - 20:15

mam wlasnie w przedszkolu tego typu problem. Pani mowi ze mam miec pieczątke, a ja jej odpowiadam ze nie mam takiego obowiazku. Zdziwila sie ta kobieta tym bardziej ze jestem z Bialorusi, a firme jednoosobową mam w Polsce i tu tez mieszkam. Poprosilam ją glebiej zapoznać sie z polskimi przepisami:)

#14 Guest_Aneta K.

Guest_Aneta K.
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2015 - 19:51

oczywiście pieczątka nie jest żadnym obowiązkiem, ale każdego dnia człowiek może się przekonać, że to małe cudo zostało stworzone dla samej wygody. na początku dla mnie to była tylko dodatkowa formalność, a teraz wiem, że gdybym nie zamówiła jej od Cezar to bym pewnie bardzo żałowała...

#15 Guest_teresa z pierdziszewa

Guest_teresa z pierdziszewa
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2015 - 18:47

oczywiście pieczątka nie jest żadnym obowiązkiem, ale każdego dnia człowiek może się przekonać, że to małe cudo zostało stworzone dla samej wygody. na początku dla mnie to była tylko dodatkowa formalność, a teraz wiem, że gdybym nie zamówiła jej od Cezar to bym pewnie bardzo żałowała...

moze jest to wygoda, ale kazdy moze sobie wyrobic pieczatke z Twoimi danymi i jej uzywać. Mam znajomego, pod którego ktoś sie podszył pieczątką i w ten sposób naciągał innych na kasę. Znajomego uratowało to, że ma podpis bardzo trudny do podrobienia. Dopoki wyrob pieczatek nie jest kontrolowany przez państwo i kazdy moze sobie wyrobic pieczatke z dowolnymi danymi, to wole pisac odrecznie i sygnować swoim podpisem. I jesli bank lub jakis urzad ode mnie chce pieczatki, to zadam tresci przepisu, gdzie to jest napisane, ze osoba fizyczna, czyli jednosobowa działalnosc gospodarcza musi miec pieczatke. Pamietaj, że Twoje dane jako dzialnosci sa ogolnie dostepne. Sa widoczne w CEIDG. Jak ktos bedzie chcial znaleźć Twoje dane, to je znajdzie.

#16 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2016 - 18:15

Niby nie obowiązek, ale na szczęście dziś tak czy siak można szybko zamówić pieczątkę nie wychodząc z domu - online, ja zamawiałem na stempleks.pl są z Wrocławia, ale mają darmową dostawę na terenie całej Polski. Pieczątka ok, a i przy okazji zamówiłem od razu wizytówki wink.png

#17 Naster

Naster

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 255 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 12:12

Pieczątki nie są obowiązkiem, jednak znacznie ułatwiają pracę w firmie, pieczątki nie są wcale drogie, można je zrobić w dobrej cenie na https://stempleks.pl/

#18 tlumaczwarszawa

tlumaczwarszawa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 12:20

Przedsiębiorca, który rejestruje swoją działalność gospodarcza w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie ma obowiązku posługiwania się pieczęcią firmową np. przy wystawianiu faktur czy rachunków. 

#19 Guest_kamil-not

Guest_kamil-not
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2017 - 12:33

Według obecnie obowiązujących przepisów prawa nie istnieją żadne regulacje odnoszące się do obowiązku używania pieczątek firmowych przez przedsiębiorców.

Tutaj dokladne informacje sa na temat obowiazku:

www.ksiegowoscspolki.pl/czy-musze-miec-pieczatke-firmowa/

#20 Onstappent

Onstappent

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 194 postów

Napisano 19 wrzesień 2017 - 18:04

ja to nawet nie wiem czy obowiązek ale na pewno wygoda :P dlatego ja od razu po zarejestroaniu działalności zamówiłam laserowa piecztkę w http://www.stampler.pl/. ani to jakiś koszt wysoki, a wygląda też dużo profesjonalniej. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych