Skocz do zawartości


Jak rozliczać rusztowanie w firmie budowlanej?


wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gocha podłamana

Guest_Gocha podłamana
 • Goście

Napisano 12 czerwiec 2008 - 11:27

Jaką stawke amortyzacyjną przyjąć dla nowego rusztowania za 2mln zł? Jaki jest przyjmowany symbol KŚT? Bardzo proszę o pomoc osoby które mają doswiadczenie.

#2 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
 • Goście

Napisano 17 czerwiec 2008 - 22:14

Jeśli rusztowanie budowlane , o których mówisz w pytaniu, spełniają kryteria zaliczenia do środków trwałych i jego wartość początkowa jest równa bądź wyższa od 3.500zł, należy je amortyzować. Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych , należy zaliczyć je do 8 grupy a dokładniej rodzaj : 808-narzedzia,przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe. Stawka amortyzacyjna dla tej grupy, wynosi 20%. Dodatkowo należy zauważyć ,że jeśli rusztowanie stanowiłoby element zaplecza tylko jednej budowy, czyli zostałoby zużyte na potrzeby konkretnego przedsięwzięcia i nie nadawałoby się do wykorzystania przy innych budowach, powinno być zaliczone do kosztów tej konkretnej budowy w momencie przekazania jej do użytkowania. Innymi słowy rusztowanie nie stanowiłoby odrębnego środka trwałego. Istnieje możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, która przysługuje środkom trwałym używanym. Jeśli więc podatnik udowodni że przed nabyciem rusztowanie było wykorzystywane przez co najmniej pół roku, może zgodnie z ich wartością początkową(wartość zakupu rusztowań powiększona o wszelkie koszty naliczone do dnia przekazania do użytkowania i podwyższające wartość zakupu) zastosować odpowiednio krótszy okres amortyzacji: 1) jeśli wartość początkowa nie przekracza 25.000zł-okres amortyzacji będzie wynosił 24 miesiące2) jeśli wartość początkowa jest wyższa od 25.000zł a niższa niż 50.000zł-okres amortyzacji będzie wynosił 36 miesięcy3) jeśli zaś wartość początkowa jest równa , bądź przekracza 50.000zł-okres amortyzacji będzie wynosił 60 miesięcy, czyli nie będzie się różnił od podstawowego okresu amortyzacji. -Art.22a,ust.1,Art.22d,Art.22g,Art.22j updofPozdrawiam Mirasek

#3 Guest_sx

Guest_sx
 • Goście

Napisano 18 czerwiec 2008 - 12:03

przecież wyraźnie pisze : nowe za 2 miliony, więc może konkretniej

#4 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
 • Goście

Napisano 18 czerwiec 2008 - 12:09

Konkretniej??? to już chyba nie można!!! Wszystko wynika z odpowiedzi. Podałam dodatkowe informacje bo może i takie przydadzą się ~ gosi podłamanej - Może Ona się wypowie: czy ta odpowiedź jej wystarczy? Jeżli będzie miała pytania - pewnie się odezwie.

#5 Guest_ms

Guest_ms
 • Goście

Napisano 01 grudzień 2010 - 18:57

czy rusztowanie o wartości 40 000 mozna jednorazowoo wrzucic w koszty i nie wpisywac go w srodki trwałe

#6 Adelajda

Adelajda

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 565 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 10:57

Mam pytanie w zakresie KŚT i stawki amortyzacji. Chodzi o to, że nasza firma zakupiła kompletne rusztowanie za 13 tyś zł. Będzie ono służyć do budowy wysokich konstrukcji stalowych, które są elementem naszej produkcji. Czyli rusztowanie to nie będzie służyć typowemu budownictwu np. elewacje. Znalazłam artykuł, w którym zostało napisane, że w takim przypadku nie będzie to grupa GUS 808 i stawka 20%, lecz należy takie rusztowanie potraktować jak urządzenie przemysłowe. Niestety nie podają jaka grupa KŚT i jaka stawka amortyzacji. Czy ktoś z was może mi w tej sprawie pomóc? Dziękuję i pozdrawiam#7 Guest_grzesiek

Guest_grzesiek
 • Goście

Napisano 27 marzec 2015 - 13:48

jako cenę początkową trzeba podawać cenę brutto czy netto??#8 Guest_knajpek

Guest_knajpek
 • Goście

Napisano 07 kwiecień 2016 - 07:31

No to jak widzicie nie jest to wcale takie skomplikowane;P A ja się zdecydowałem na wynajęcie rusztowania od firmy SLV. Na pewno po obliczeniu to dużo taniej wychodzi.

#9 Guest_jonti

Guest_jonti
 • Goście

Napisano 14 październik 2016 - 08:58

No to jak widzicie nie jest to wcale takie skomplikowane;P A ja się zdecydowałem na wynajęcie rusztowania od firmy SLV. Na pewno po obliczeniu to dużo taniej wychodzi.

 


No to jak widzicie nie jest to wcale takie skomplikowane;P A ja się zdecydowałem na wynajęcie rusztowania od firmy SLV. Na pewno po obliczeniu to dużo taniej wychodzi.

A ja jednak preferowałem zakup w związku ze swoimi potrzebami.#10 Guest_mojlesz

Guest_mojlesz
 • Goście

Napisano 21 październik 2016 - 09:03

No oczywiście, że to jest kwestia potrzeb, jak często korzystamy itp. Ale jak patrzę na oferty innych to się zastanwiam jedynie nad tym czy kupić, czy wynająć, bo to, że od slv-group.eu to jest dla mnie oczywiste.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych