Skocz do zawartości

zajęcie komornicze ewkiwalentu za urlop

wróć do serwisu Kadry 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ula

Guest_ula
  • Goście

Napisano 06 maj 2013 - 09:23

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę po świadczeniu rehabilitacyjnym. Przysługuje mu 11 dni urlopu, za które otrzyma ekwiwalent. Czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy podlega zajęciu komorniczemu w takiej sytuacji? Chodzi o egzekucję należności alimentacyjnych.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 maj 2013 - 09:43

Niestety ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nie podlega egzekucji komorniczej,bez wyraźnej zgody pracownika."W wyroku z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt: II PK 181/06 Sąd Najwyższy stwierdził, że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 Kodeksu pracy."Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://urlopy.wieszj...l#ixzz2SV3xAnUx

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 06 maj 2013 - 09:45

Z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy mogą być potrącane tylko wyraźnie wymienione w Kodeksie pracy należności. Potrącenie należności innych, niewymienionych w art. 87 § 1 kp, wymaga pisemnej zgody pracownika. W wyroku z 29 stycznia 2007 r. (sygn. akt II PK 181/06, OSNP 2008/5?6/64) Sąd Najwyższy stwierdził np., że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 kp.http://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/rozliczanie_wynagrodzen/porady/510664,kiedy_mozna_wyplacic_pracownikowi_ekwiwalent_pieniezny_za_urlop_wypoczynkowy.html

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 06 maj 2013 - 09:47

Artykuł 87 kp stanowi w § 1, że z wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 kp.
Skoro SN w cyt. wyżej wyroku stwierdził, że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 kp. tzn. że należności z 87 par. 1 potrąca się bez zgody pracownika w tym, alimentacyjne.

#5 Guest_ula

Guest_ula
  • Goście

Napisano 06 maj 2013 - 10:05

czy komornikowi należy przelać całość ekwiwalentu (po odliczeniu składek i podatku?)?czy też procentowo wyliczyć jak przy wynagrodzeniu?

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 maj 2013 - 10:28

W przypadku potrącenia alimentacyjnego potracenia należy dokonać do wysokości 3/5 wynagrodzenia ,oczywiście po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i podatku dochodowego.

#7 czytelnik

czytelnik

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 03 lipiec 2013 - 20:51

Z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy mogą być potrącane tylko wyraźnie wymienione w Kodeksie pracy należności. Potrącenie należności innych, niewymienionych w art. 87 § 1 kp, wymaga pisemnej zgody pracownika.W wyroku z 29 stycznia 2007 r. (sygn. akt II PK 181/06, OSNP 2008/5?6/64) Sąd Najwyższy stwierdził np., że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 kp.http://kadry.infor.p...poczynkowy.html

bardzo prosze mi powiedziec czemu mi chca zabrac te pieniadze za nie  wykorzystany urop jak tui wyraznie jest napisane co  ja ma zrobic w tej styuacji.prosze o rade

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2014 - 11:58

Dzień dobry mi zabrali za urlop pieniądze i nikt mi nie powiedział że mam komornika i że zabieże mi kase co teraz.

#9 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8182 postów

Napisano 12 maj 2014 - 12:06

pracodawca ma obowiazek potrącenia zajecia komorniczego;

pismo egzekucyjne od komornika jest wysylane do pracodawcy i do dłuznika, wiec albo nieodebrane  albo otrzymasz

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 maj 2014 - 17:07

jak przyślą to napisze z jakiego artykułu mi zabrali i proszę o odpowiedz czy mogą mi zabrać

#11 Agusiak

Agusiak

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 15 grudzień 2014 - 12:34

MAm takie pytanie byłam na wypowiedzeniu przez 2 tyg i w tym czasie byłam na urlopie czy komornik ma prawo mi zajac część pieniędzy za ten czas co byłam na urlopie??????????????

Teraz powinni mi wypłacic za 13 dni ekwiwalentu czy z tego ekwiwalentu tez komornik ma prawo mi cos zabrac??

Nie mam alimanetów nie mam dzieci...

Prosze o pomoc...

#12 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 grudzień 2014 - 12:40

Wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym podlega zajęciu na normalnych zasadach.odnośnie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy -  podlega zajęciu.Cały temat masz opisany w postach powyżej.

#13 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8182 postów

Napisano 15 grudzień 2014 - 13:46

MAm takie pytanie byłam na wypowiedzeniu przez 2 tyg i w tym czasie byłam na urlopie czy komornik ma prawo mi zajac część pieniędzy za ten czas co byłam na urlopie??????????????

Teraz powinni mi wypłacic za 13 dni ekwiwalentu czy z tego ekwiwalentu tez komornik ma prawo mi cos zabrac??

Nie mam alimanetów nie mam dzieci...

Prosze o pomoc...

ekwiwalent za urlop podlega takim samym zasadom egzekucji jak wynagrodzenie za prace czy wynagrodzenie za urlop

#14 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 grudzień 2014 - 14:07

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega  obciążeniom komorniczym na tych samych zasadach co wynagrodzenie za pracę. W sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 11 czerwca 1980 r. (sygn. akt I PR 43/80), w którym stwierdzono, że:

"W świetle przepisów art. 152, 171 i 172 K.p. ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę."

#15 Agusiak

Agusiak

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 grudzień 2014 - 15:36

Wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym podlega zajęciu na normalnych zasadach.odnośnie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy -  podlega zajęciu.Cały temat masz opisany w postach powyżej.

Niestety ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nie podlega egzekucji komorniczej,bez wyraźnej zgody pracownika."W wyroku z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. akt: II PK 181/06 Sąd Najwyższy stwierdził, że z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie inne należności, niż określone w art. 87 § 1 Kodeksu pracy."

Czytaj więcej na Infor.pl: http://forum.infor.p.../#ixzz3M4V4z9tt tu pisaLA Pani co inengo a teraz co innego niw rozumiem

#16 Agusiak

Agusiak

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 11:21

za urlop  ekwiwalent przysługuje mi 2300zł na reke czy komornik moze zabrac 1000zł z tego??

#17 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 17 grudzień 2014 - 15:14

To zależy.

Jeśli to zajęcie alimentacyjne to nawet 1380 zł.

Jeśli w miesiącu wypłaty ekwiwalentu była jeszcze inna wypłata, to sumuje się te wypłaty i komornikowi przelewa się pół o ile to jest zajęcie komornicze niealimentacyjne.

#18 Guest_artur

Guest_artur
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 19:17

Oczywiście, masz rację - na normalnych zasadach - czyli również istnieje coś takiego, jak ochrona zajmowanej kwoty - ekwiwalent to urlop, a urlopu nie można się zrzec, czyli jest chronione tak, jak pensja. Jeżeli pracodawca wysyła cały ekwiwalent do komornika - to Cię okrada!!!

#19 Guest_artur

Guest_artur
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2016 - 19:19

za urlop  ekwiwalent przysługuje mi 2300zł na reke czy komornik moze zabrac 1000zł z tego??

Może zabrać 50% czyli połowę, lecz nie może przekroczyć minimalnej ustawowej kwoty wypłaty...

#20 Guest_lisek95

Guest_lisek95
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2017 - 13:23

witam czy jezeli mam komornika za nie splacony kredyt w banku to czy ma on prawo zabrac mi pieniadze z ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop , dodam iz jestem na miesiecznym wypowiedzeniu . prosze o jak najszybsza odpowiedz .

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych