Skocz do zawartości


Zdjęcie

kwiaty, rośliny do siedziby firmy

koszty uzyskania przychodu

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 11:04

wiem, że jest problem z wydatkami reprezentacyjnymi i generalnie z definicją reprezentacji ale czy zakup kwiatów (ciętych i doniczkowych) do siedziby firmy jest obecnie problemem - czy takie wydatki można wrzucić w koszty? jak do tego się odnoszą organy podatkowe - ktoś miał jakieś doświadczenia w tym zakresie?czy jest tak, że zwykłe rośliny doniczkowe to nie jest reprezentacja, a już jakieś "wypasione" palmy są i nie można ich zaliczyć do kosztów?

#2 MVP

MVP

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 11:34

ja znalazłem tylko dość starą interpretacje z 27 listopada 2009 roku - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał wtedy, że:

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza zakupić wyposażenie o charakterze dekoracyjnym, tj. kwiaty w doniczce, akwarium, reprodukcję obrazu, dekoracyjny stroik, itp., w celu wizualnej poprawy pomieszczenia wystawowo – ekspozycyjnego ogólnodostępnego dla klientów. Przedmioty te, zdaniem Spółki, są powszechnie dostępne i nie stanowią dzieł sztuki i eksponatów muzealnych, a ich cena nie przekroczy 3.500,00 zł.

Reasumując, wydatki poniesione na zakup wyposażenia o charakterze dekoracyjnym (kwiaty w doniczce, akwarium, reprodukcja obrazu, dekoracyjny stroik) będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie nadmienia się, że gdyby opisane nakłady, ze względu na swoją okazałość, odbiegały od zwyczajowo przyjętych w danej branży i okolicy (bardziej ekskluzywne, wytworne), działania takie należałoby uznać za reprezentację i wydatki z tym związane nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów zgodnie z cytowanym art. 16 ust. 1 pkt 28.

Oczywiście stan prawny się nie zmienił od tego czasu w omawianym zakresie ale ewoluuje stanowisko organów podatkowych i także sądów administracyjnych - nie wiem więc jak obecnie takie wydatki traktuje fiskus i sądy - dołączam się więc do pytania

#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 13:58

Utrzymanie czy założenie terenów zielonych - jeśli działania właściciela na terenie posesji nie odbiegają od standardowych obowiązków administracyjnych związanych utrzymywaniem terenów zielonych, można wszelkie koszty takie jak: założenie trawnika, posadzenie drzew i krzewów, prace pielęgnacyjne czy koszty nawadniania terenu uznać za zasadne do odliczenia od uzyskanych przychodów w dacie ich poniesienia. Wydatki z tego tytułu nie zwiększają wartości początkowej budynku będącego środkiem trwałym. Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 6 września 2010 r., nr ILPB3/423-515/10‑5/DS.

#4 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 25 kwiecień 2013 - 14:29

Witaj !Interpretacje organów podatkowych odnajdziesz:http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php wpisz kwiaty :)

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#5 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 14:38

niezwykle zabawna rada Conrado - po pierwsze wpisując kwiaty znajdzie się setki interpretacji z VAT, a tu chodzi o kwestię z podatków dochodowych, po drugie faktycznie nie ma nowszych interpretacji ani wyroków z omawianej kwestii i ja też dołączam się do pytania, jak AKTUALNIE traktują tę kwestię organy skarbowe - może ktoś miał kontrolę i się dowiedział :)

#6 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 25 kwiecień 2013 - 14:47

Cieszę się że Cię rozbawiłem Dołączona grafika

Wystarczy zajrzeć do pierwszych kilku interpretacji dot. wydatków ponoszonych przez Spółkę na organizację świąt branżowych (np. IPTPB3/423-429/12-2/GG z dnia 113 lutego 2013 r.) i jak pewnie zauważysz są w nich odesłania dot. tematu tego posta nie tylko z roku 2009 ale także z lat wcześniejszych.

Niestety wszystkie one podtrzymują to z 2009 r. ale wydane są w roku 2013 co jasno wskazuje, że zdanie US pozostaje niezmienne w tej kwestii.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#7 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 14:56

myślę, że jest spora różnica między kwiatami nabywanymi, by wręczyć je pracownikom z jakichś okazji (tu cele intergracyjne raczej) a kwiatami (roślinami) kupionymi jako wystrój wnętrz, czy terenu przed siedzibą firmy (tu cele być może reprezentacyjne) - także ta wskazana interpretacja się nie nadaje jako odpowiedź na moje pytanie

#8 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 kwiecień 2013 - 15:31

wiem, że jest problem z wydatkami reprezentacyjnymi i generalnie z definicją reprezentacji ale czy zakup kwiatów (ciętych i doniczkowych) do siedziby firmy jest obecnie problemem - czy takie wydatki można wrzucić w koszty? jak do tego się odnoszą organy podatkowe - ktoś miał jakieś doświadczenia w tym zakresie?

czy jest tak, że zwykłe rośliny doniczkowe to nie jest reprezentacja, a już jakieś "wypasione" palmy są i nie można ich zaliczyć do kosztów?

Pewnie jest tak, że jest są jakieś granice jak wszędzie, ale tak naprawdę trudno jest w sposób jednoznaczny i ogólny stwierdzić że wydatki na zakup "kwiatka" typu palma będzie kosztem, w jednej firmie pewnie tak w innej pewnie już nie.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów

W firmie dość często kupowane są kwiaty cięte, które są KUP. Biuro odwiedzają klienci/kontrahenci, dbamy o wizerunek firmy na zewnątrz bez pewnych wydatków byłoby to nie możliwe.
Nie mamy miejsca, aby postawić przy recepcji palmy, ale gdyby to był duży hol, to kto wie :)

#9 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 30 kwiecień 2013 - 12:42

nie wiadomo przede wszystkim, czy organy podatkowe już przyjęły jedną z linii orzeczniczych sądów, że niemal wszystkie wydatki związane z występowaniem w imieniu podatnika są reprezentacją, według tego stanowiska wystawność i okazałość nie są kryterium kwalifikowania wydatków do reprezentacjihttp://koszty.wieszj...rezentacja.html

#10 Zofik

Zofik

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 23 maj 2013 - 22:19

My mamy niebawem kontrolę naszych ulubieńców także się dowiemy;] najlevsze jest to, że kupiliśmy pracownikowi taki album http://www.artalbums...-naturalna.html ale do celów nieosobistych. Tzn ma tam zbierać zdjęcia ze splotkań. Zatem się dowiemy co i jak ;] jakby mnie nie było tzn, że mnie plochłoneły niczym smok;D

#11 bodziony

bodziony

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 05 lipiec 2015 - 16:28

my to załatwiliśmy tak, że zlecilismy zaprojektowanie zielonych ścian osobnej firmie: http://wertykalni.pl/zielone-sciany/

ponieważ w nazwie usługi było, że to zaprojektowanie przestrzeni, wrzuciliśmy w koszty. Polecam w ogóle takie zielone ściany - są łatwe w utrzymnaiu i efektowanie wyglądają, a  zajmują mało miesjca.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: koszty uzyskania przychodu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych