Skocz do zawartości


Zdjęcie

potwierdzenie zaplaty akcyzy

akcyza umowa kupna umowa sprzedaży faktura vat

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 286 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 13:43

moj brat w ramach umowy kupna-sprzedaży, kupil quada, Wcześniej pojazd był przedmiotem transakcji sprzedaży w kraju dokumentowanej fakturą VAT, a kolejni właściciele nie rejestrowali pojazdu, moj brat natomiast zamierza go zarejestrować. Urząd miejski zażądał od niego dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy.Czy powinien w takim razie dokonać tej zapłaty?

#2 Radomiak

Radomiak

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1747 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 kwiecień 2013 - 22:09

pismo Ministerstwa Finansów z dnia 17 kwietnia 2012 r.


"(...) Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają samochody osobowe o kodzie CN 8703 niezależnie od tego, czy są to samochody ciężarowe lub specjalne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2007 r. nr 137, poz. 968 z późn. zm.). Wśród tych pojazdów mogą być również samochody zaliczane do samochodów typu VAN, SUV, PICK-UP, QUAD oraz małe samochody wyścigowe (np. gokarty).
W rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (...), samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703, przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Opodatkowanie podatkiem akcyzowym niezarejestrowanego w kraju samochodu osobowego zależy więc od dokonania prawidłowej klasyfikacji pojazdu, a obowiązek w tym zakresie spoczywa na podmiocie, który zamierza zarejestrować pojazd. (...)"Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: akcyza, umowa kupna, umowa sprzedaży, faktura vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych