Skocz do zawartości

Zdjęcie

Księgi rachunkowe dla stowarzyszeń

wróć do serwisu Księgowość 44 odpowiedzi w tym temacie

#1 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 22:16

Witam !Proszę pomóżcie ! Założyliśmy małe stowarzyszenie fanów jazdy rowerem, z powodu tych rozliczeń chyba zaczynam tego żałować. Może ktoś powie jak to prowadzić ?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 08:02

Biorąc pod uwagę fakt, że stowarzyszenia podlegają przepisom ustawy o CIT, powinny one prowadzić księgi rachunkowe. W przypadku stowarzyszeń zwykłych mogą to być księgi rachunkowe prowadzone w sposób uproszczony.Z reguły całość dochodów osiąganych przez stowarzyszenia jest przekazywana na jego cele statutowe. W konsekwencji, mając na uwadze, iż cele statutowe stowarzyszeń pokrywają się z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, najczęściej dochód stowarzyszenia będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania CIT.Jeśli stowarzyszenie nie przekazuje uzyskanych przychodów na cele statutowe lub przekazuje je tylko w części, to od części przychodów przekazywanych na cele inne niż statutowe należy obliczyć podatek dochodowy od osób prawnych. Wiąże się to również z obowiązkiem wpłacania miesięcznych zaliczek.więcej: http://ksiegowosc.in...nie-roczne.html

#3 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 21:32

mamy tylko składki a całość funduszy przeznaczona jest na cele statutowe, nie wiem jakie konta utworzyć i co wpisywać na WINIEN a co na MA, może jakiś krótki przykład ?

#4 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 kwiecień 2013 - 21:49

W tym linku będizesz miała dużo ciekawych i przydatnych informacjihttp://kujawsko-pomorskie.ngo.pl/files/kuj-pom.ngo.pl/public/9Forum/na_strone_TLOKa/prezentacja_Jadwiga_Kowalska.pdf

#5 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 kwiecień 2013 - 21:35

To się chyba nie uda, liczyłem, że ktoś powie, że mam utworzyć jakieś 5 kont:rachunek bieżący, koszty, przychody i może jeszcze coś i powie jak to księgować. Ja nie jestem z branży. Mamy tylko parę operacji : wpłata składek, odsetki z konta, opłata za prowadzenie konta i rachunki za zakupy związane z rajdami rowerowymi ( czyli podstawowe działanie statutowe) i to wszystko. W tym roku mamy dostać jeszcze dotacje z UM.

#6 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 22:22

Wreszcie ktoś przemówił ludzkim głosem, nie jestem tak zupełnie laikiem, jestem tylko prostym inżynierem, matematykę rozumiem dobrze. ale do rzeczy :powtarzające się operacje:1. składki członków2. wpłaty na konto3. wypłaty z konta4. prowizja za prowadzenie konta5. odsetki z konta6. zakupy na rzecz stowarzyszenia (napoje, ciastka, jakieś "gadżety rowerowe" i takie drobiazgi7. mamy dostać w tym roku dotacje z UM, więc dodatkowo dojdzie kolejno źródło dochoduI to w zasadzie wszystko, nie możemy zatrudnić biura rachunkowego, jak to ktoś proponował, bo cały budżet, to +/- to 400 zł, my chcieliśmy tylko jeździć rowerami a ta cała bulchateria nas przerasta. Niestety nie jeździ z nami żadna księgowa( w sumie ciekawe dlaczego ??), wszystko co robimy dla stowarzyszenia to z dobrego serca

#7 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 21:37

lena111 może napiszesz do mnie maila leo_rowery@orange.pl i trochę mi pomożesz ?

#8 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 maj 2013 - 22:38

niestety brak chętnych do pomocy, dziękuję wszystkim, którzy próbowali

#9 Leo

Leo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 13 maj 2013 - 23:02

Witam !

A może jednak ktoś pomorze ?Proszę o kontakt leo_rowery@orange.pl

#10 Guest_NU

Guest_NU
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 14:39

Niestety tak właśnie wygląda polska "wolność do stowarzyszenia się"

#11 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 10:50

Zakładając, że konta w planie kont będą miały następujące numery:
Kasa 100
Kasa dotacji UM 100-1 (analityczne do 100)
Kasa pozostałe środki 100-2 (analityczne do 100)
Rachunek bankowy 130
Rachunek bankowy dot. dotacji UM 130-1 (analityczne do 130)
Rachunek bankowy pozostałe operacje 130-2 (analityczne do 130)
Środki pieniężne w drodze 140
Rozrachunki z dostawcami 210
Rozrachunki dot. dotacji UM 210-1 (analityczne do 210)
Rozrachunki pozostałe 210-2(analityczne do 210)
Koszty działalności statutowej 400
Koszty pokrywane dotacją UM 400-1 (konto analityczne do 400)
Pozostałe koszty działalności statutowej 400-2 (konto analityczne do 400)
Usługi obce 402
Rozliczenia międzyokresowe 640
Składki członkowskie 700
Inne przychody z działalności statutowej, w tym dotacje 701
Dotacja UM 701-1 (analityczne do 701)
Pozostałe przychody 701-2 (analityczne do 701)
Przychody finansowe 751
Rozliczenie wyniku finansowego 820
Wynik finansowy 860

1. składki członków
a) płatne w gotówce
Wn 100-2
Ma 700

b ) płatne na konto
Wn 130-2
Ma 700

2. wpłaty na konto
? wpłaty z jakiego tytułu?

Jeśli wpłata z kasy do banku to
Ma 100-2
Wn 140

(z wyciągu bankowego)
Ma 140
Wn 130-2

3. wypłaty z konta
? z jakiego tytułu?

Jeśli z konta do kasy to:
Ma 130-2
Wn 140

Ma 140
Wn 100-2

4. prowizja za prowadzenie konta
Wn 402
Ma 130-2

5. odsetki z konta
Wn 130-2
Ma 751

6. zakupy na rzecz stowarzyszenia (napoje, ciastka, jakieś "gadżety rowerowe" i takie drobiazgi

Napoje ciastka bym sobie darowała,bo to raczej trudno bedzie uznać za statutowe i w ogóle w jakim celu to wliczyć - a jeśli już, to nie bedzie to koszt do podatku dochodowego

Gadżety
(za gotówkę)
Wn 400-2
Ma 100-2

Gadżety
(z konta)
Otrzymanie faktury:
Wn 400-2
Ma 210-2

zapłata:
Wn 210-2
Ma 130-2

7. mamy dostać w tym roku dotacje z UM, więc dodatkowo dojdzie kolejno źródło dochodu

Sprawa nie taka jednoznaczna, bo nie znam umowy wiec nie mogę napisać - jedyne co, to że koszty i przychody księgujemy na kontach analitycznych dot. dotacji, które zaproponowałam.

Otrzymanie dotacji:
Wn 130-1 
Ma 640

i tu zależnie od umowy, przeksięgowanie w częściach lub całości po zakończonej realizacji projektu przychodu z dotacji

Wn 640
Ma 701-1

#12 Guest_AGA

Guest_AGA
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 12:16

Zakładając, że konta w planie kont będą miały następujące numery:
Kasa 100
Kasa dotacji UM 100-1 (analityczne do 100)
Kasa pozostałe środki 100-2 (analityczne do 100)
Rachunek bankowy 130
Rachunek bankowy dot. dotacji UM 130-1 (analityczne do 130)
Rachunek bankowy pozostałe operacje 130-2 (analityczne do 130)
Środki pieniężne w drodze 140
Rozrachunki z dostawcami 210
Rozrachunki dot. dotacji UM 210-1 (analityczne do 210)
Rozrachunki pozostałe 210-2(analityczne do 210)
Koszty działalności statutowej 400
Koszty pokrywane dotacją UM 400-1 (konto analityczne do 400)
Pozostałe koszty działalności statutowej 400-2 (konto analityczne do 400)
Usługi obce 402
Rozliczenia międzyokresowe 640
Składki członkowskie 700
Inne przychody z działalności statutowej, w tym dotacje 701
Dotacja UM 701-1 (analityczne do 701)
Pozostałe przychody 701-2 (analityczne do 701)
Przychody finansowe 751
Rozliczenie wyniku finansowego 820
Wynik finansowy 860

1. składki członków
a) płatne w gotówce
Wn 100-2
Ma 700

b ) płatne na konto
Wn 130-2
Ma 700

2. wpłaty na konto
? wpłaty z jakiego tytułu?

Jeśli wpłata z kasy do banku to
Ma 100-2
Wn 140

(z wyciągu bankowego)
Ma 140
Wn 130-2

3. wypłaty z konta
? z jakiego tytułu?

Jeśli z konta do kasy to:
Ma 130-2
Wn 140

Ma 140
Wn 100-2

4. prowizja za prowadzenie konta
Wn 402
Ma 130-2

5. odsetki z konta
Wn 130-2
Ma 751

6. zakupy na rzecz stowarzyszenia (napoje, ciastka, jakieś "gadżety rowerowe" i takie drobiazgi

Napoje ciastka bym sobie darowała,bo to raczej trudno bedzie uznać za statutowe i w ogóle w jakim celu to wliczyć - a jeśli już, to nie bedzie to koszt do podatku dochodowego

Gadżety
(za gotówkę)
Wn 400-2
Ma 100-2

Gadżety
(z konta)
Otrzymanie faktury:
Wn 400-2
Ma 210-2

zapłata:
Wn 210-2
Ma 130-2

7. mamy dostać w tym roku dotacje z UM, więc dodatkowo dojdzie kolejno źródło dochodu

Sprawa nie taka jednoznaczna, bo nie znam umowy wiec nie mogę napisać - jedyne co, to że koszty i przychody księgujemy na kontach analitycznych dot. dotacji, które zaproponowałam.

Otrzymanie dotacji:
Wn 130-1 
Ma 640

i tu zależnie od umowy, przeksięgowanie w częściach lub całości po zakończonej realizacji projektu przychodu z dotacji

Wn 640
Ma 701-1

przeksięgowanie dotacji na 8, od kiedy to jest na6

A że nikt nie chce pisać jak to sie robi. Nie dziwię się.  i Jeszcze rozliczenie dotacji z UM.  TO JEST PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ. NIE MOŻNA TEGO ZROBIĆ ZA POMOCĄ PORADY INTERNETOWEJ

#13 Guest_Tads

Guest_Tads
  • Goście

Napisano 16 maj 2014 - 11:49

zgadzam się, ciężko jest tu Ci dokładnie wszytskoi opisać, bo to jest złozona sprawa przecież. Najlepiej może zgłoś się do jakiegoś biura rachunkowego, które Ci konkretnie przedstawi plan działania…jak chcesz, podrzucę Ci kontakt do tego z którym ja współpracuję: http://www.omnibusbp.pl/uslugi.html.  Spróbuj, może coś doradzą

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 maj 2014 - 11:54

Gość_Tads trochę przyzwoitości człowiekuangry.png

Doklejasz gdzie bądź, aby reklamę wrzucić? Przecież watek zadania jest z listopada ubiegłego roku!!!!

#15 Guest_karol

Guest_karol
  • Goście

Napisano 20 maj 2014 - 19:12

zgloscie sie do http://www.biurorach...etokrzyskie.pl/ Prowadza moja firme juz 3 lata i uwazam, ze to jedno z lepszych biur rachunkowych. Nie dosc ze zawsze wszystko na czas i idealnie wyliczone to jest bardzo mila obsluga

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 maj 2014 - 14:40

tez bym raczej zwrócił się do biura, ogółem właśnie podobny problem skłonił mnie w  sumie do tego, bym sam zaczął korzystać z takich usług. A skąd jesteście? Jesli wasze okolice, to moge  podsunąć tutaj - http://podatkielblag.pl mi osobiscie współpraca układa się bardzo dobrze

#17 Guest_Patataj

Guest_Patataj
  • Goście

Napisano 23 maj 2014 - 07:47

Widzę, że wątek się nieco odświeżył...fajnie, bo właśnie szukam dobrego biura bo mam podobną sprawę ze stowarzyszeniem. Dobrze, że można jeszcze sobie podpatrzeć u innych komu można w tym kraju zaufać...Papierologia jest dla mnie czarną magią, nie rozumiem po co aż tyle formalności...z takim stowarzyszeniem? Czuję się jakbym miał kancelarię premiera prowadzić...Polska...kraj szczęśliwych ludzi niby?! Dobra, ponarzekałem, a teraz konkret. Słyszeliście coś o tym biurze? http://czysteksiegi.com.pl/ polecili mi je jako bardzo dobre, ale ciekaw jestem innych opinii

#18 Guest_Patataj

Guest_Patataj
  • Goście

Napisano 23 maj 2014 - 07:48

Widzę, że wątek się nieco odświeżył...fajnie, bo właśnie szukam dobrego biura bo mam podobną sprawę ze stowarzyszeniem. Dobrze, że można jeszcze sobie podpatrzeć u innych komu można w tym kraju zaufać...Papierologia jest dla mnie czarną magią, nie rozumiem po co aż tyle formalności...z takim stowarzyszeniem? Czuję się jakbym miał kancelarię premiera prowadzić...Polska...kraj szczęśliwych ludzi niby?! Dobra, ponarzekałem, a teraz konkret. Słyszeliście coś o tym biurze? http://czysteksiegi.com.pl/ polecili mi je jako bardzo dobre, ale ciekaw jestem innych opinii

#19 Guest_kaska31

Guest_kaska31
  • Goście

Napisano 30 maj 2014 - 21:08

popytajcie wsrod znajomych o jakies dobre i rzetelne biuro rachunkowe. Ja dzieki kolezance trafilam do agnes i oni zajmuja sie moja ksiegowoscia. Mysle ze polecenie znajomych to najlepsze zrodlo

#20 Guest_clown

Guest_clown
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2014 - 05:49

a z jakiej miejscowosci jestescie? To by ulatwilo sprawe z poleceniem kogos. Jesli jestescie z okolic dabrowy gorniczej to biuro rachunkowe saldo jest dobre, solidne no i przede wszystkim cenowo atrakcyjne. Robia indywidualna wycene i wlasnie dlatego wychodzi taniej

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych