Skocz do zawartości

rozliczenie cudzoziemca

cudzoziemiec stany zjednoczone polska podatki

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Memotropilka

Guest_Memotropilka
  • Goście

Napisano 15 marzec 2013 - 18:58

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc.

Mój narzeczony jest obywatelem USA. Do września ubiegłego roku przebywał w Stanach Zjednoczonych na stałe, tam pracował i płacił podatki, tam przebywa też jego rodzina.We wrześniu 2012 przyjechał do Polski. Podjął pracę na podstawie wizy, którą otrzymał w konsulacie w Chicago. Pracuje na umowę o dzieło, jako nauczyciel (kontrakt od 09.2012-06.2013). Jest zameldowany czasowo,został mu nadany numer PESEL, posiada polskie konto bankowe. Wkrótce zamierzamy zawrzeć związek małżeński i wnioskować o wydanie zezwolenie na zamieszkanie.

Tuż po jego przyjeździe do Polski pracodawca poprosił go o podpisanie deklaracji, czy chce rozliczać się jako rezydent, czy nierezydent. Z uwagi na to, że w naszym mniemaniu przeniósł swój ośrodek interesów życiowych i gospodarczych do Polski oraz, że nie posiada żadnego dokumentu potwierdzającego jego rezydencję podatkową wybraliśmy opcję rezydenta. Czy podjęliśmy dobrą decyzję?

Narzeczony otrzymał od swojego amerykańskiego pracodawcy formularz W2, za okres od 01.2012 do 08-2012 oraz od swojego polskiego pracodawcy PIT-11, za okres 09-2012 do 12.2012. Jak rozliczyć oba te dokumenty z polskim urzędem skarbowy? Czy będziemy musieli zapłacić podatek w Polsce, jeżeli za większą część roku podatek został już odprowadzony w USA ?

W USA ojciec narzeczonego chce złożyć w jego imieniu roczne zeznanie podatkowe i ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku za ubiegły rok uwzględniając tylko jego amerykańskie dochody. Czy postępuje właściwie? Uprzejmie proszę o odpowiedź na powyższe pytanie. Chcielibyśmy należycie rozliczyć podatki zarówno w USA, jak i w Polsce.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 marzec 2013 - 23:38

Żeby być rezydentem trzeba spełnić jeden z warunków ,miedzy innymi przebywać 183 dni na terytorium polski ,bądź tak jak napisałaś przenieść swój ośrodek interesów życiowych do Polski.
Moim zdaniem korzystniej za zeszły rok dla narzeczonego jest nie być rezydentem ,ponieważ nierezydent płaci w Polsce podatki tylko od osiągniętych dochodów na terenie Polski.Do rozliczenia umowy o dzieło w takim wypadku byłby druk IFT-1 , a nie PiT 11 ponieważ umowa o dzieło jest objęta podatkiem zryczałtowanym .Dlatego pracodawca musi wiedzieć w chwili zatrudnienia jak i gdzie będzie sie rozliczał pracownik.Aby rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości należałoby wykonać telefon do Izby Skarbowej .
Poniżej przydatne linki myślę,że rozwieją chociaż w części Twoje wątpliwości .

http://www.poradniks...d=861&Itemid=73

http://cudzoziemiec....oziemcy_podatki

#3 Guest_Memotropilka

Guest_Memotropilka
  • Goście

Napisano 19 marzec 2013 - 18:14

Byłam w urzędzie skarbowym. Udzielono mi odpowiedzi, że istnieją dwie interpretacje. I - rezydencje podatkową na dany rok określa się 31 grudnia danego roku (w naszym przypadku Polska) ... II - rezydencja podatkowa polska włącznie z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym rozpoczyna się w dniu przyjazdu do Polski (w naszym przypadku wrzesień). Druga interpretacja wydaje mi się sensowniejsza tym bardziej, że nie było takiej chwili, w której miałby jednoczesny przychód z obu krajów,

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: cudzoziemiec, stany zjednoczone, polska, podatki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych