Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Czy otrzymane odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu podlega opodatkowaniu PIT?

odszkodowanie PIT

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 papierówka

papierówka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 13 marzec 2013 - 11:00

znalzłam sobie tylko jedną interpretację, tylko nie wiem, czy tak fiskus uważa zawsze, czy też może przegrywa to stanowisko przed WSA i NSA:

...kwota odszkodowania, którą otrzyma Wnioskodawczyni z tytułu ustanowienia służebności przesyłu - jako przychód z innych źródeł – będzie podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinna zostać wykazana w zeznaniu podatkowym, które należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku podatkowego, w którym otrzyma ww. świadczenie.

z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lutego 2013 - IPPB4/415-980/12-4/JK2

zdaniem tego organu podatkowego nie mozna tu zastosować art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bo zwolnieniu określonemu w tym przepisie podlegają tylko odszkodowania wypłacone z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów oraz szkód poniesionych w uprawach rolnych i drzewostanie.
Otrzymane świadczenie w związku z ustanowieniem służebności przesyłu nie będzie stanowiło zatem tytułu uprawniającego do zastosowania przedmiotowego zwolnienia. W związku z powyższym uznać należy, iż omawiane zwolnienie nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.


to służebność przesyłu nie jest służebnością gruntową???

#2 MVP

MVP

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 13 marzec 2013 - 11:32

zdaniem NSA (znam 2 wyroki: z 29 września 2011 - II FSK 654/10 i z 1 czerwca 2011r. II FSK 88/10) przewidziana w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) u.p.d.o.f. ulga podatkowa z tytułu odszkodowania wypłaconego, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, przysługuje także z tytułu ustanowienia służebności przesyłu jako odmiany służebności gruntowej.

zdaniem NSA cechy istotne służebności przesyłu, jakkolwiek różniące się w pewnym zakresie od służebności gruntowych pozwalają na stwierdzenie, że stanowią one w istocie odmianę służebności gruntowych i ze względu na swoją konstrukcję służą w korzystaniu przez przedsiębiorców z cudzej nieruchomości w celu wybudowania i eksploatacji urządzeń przesyłowych.

także, jak widzę organy podatkowe idą nadal "w zaparte" i nie dostrzegają odmiennych wyrokówDodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odszkodowanie, PIT

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych