Skocz do zawartości


świadectwo pracy - likwidacja stanowiska


wróć do serwisu Kadry 81 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Jola

Guest_Jola
 • Goście

Napisano 05 grudzień 2013 - 07:38

byłam zatrudniona w małej firmie 5 osób. zakład zwolnił mnie tyt likwidacji stanowiska

abym mogła starać się o świadczenie przedemerytalne.

Na świadectwie napisano rozwiązanie umowy przez pracodawcę-likwidacja stanowiska pracy

art.30 par.1 pkt.2 ZUS przysłał pismo o podanie  ustawy na podstawie której rozwiązano

stosunek pracy. i toczy postępowanie wyjaśniające;Jak powinnam mieć to jasno napisane

 

byłam zatrudniona w małej firmie 5 osób. zakład zwolnił mnie tyt likwidacji stanowiska

abym mogła starać się o świadczenie przedemerytalne.

Na świadectwie napisano rozwiązanie umowy przez pracodawcę-likwidacja stanowiska pracy

art.30 par.1 pkt.2 ZUS przysłał pismo o podanie  ustawy na podstawie której rozwiązano

stosunek pracy. i toczy postępowanie wyjaśniające;Jak powinnam mieć to jasno napisane

 mam 55lat i 36 lat pracy#22 zołza

zołza

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1767 postów

Napisano 05 grudzień 2013 - 10:22

Umowa została rozwiązana przez wypowiedzenie prze pracodawcę Art. 30 par. 1 pkt. 2 k.p. w związku z ustawą z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn  nie dotyczących pracowników. Jeśli to było zwolnienie indywidualne, to nalezy przywołać Art. 10 tej ustawy.


CARPE DIEM!


#23 Guest_IZA

Guest_IZA
 • Goście

Napisano 05 grudzień 2013 - 14:34

Witam.Jestem w podobnej sytuacji jak Jola,aktualnie pobieram zasilek dla bezrobotnych i również będę występowac o przyznanie swiadczenia przedemerytlnego.

Swiadectwo pracy mam wystawione bez powoływania się na ustawę bo pracodawca powiedział,że nie podlegam pod nią,poniewaz zakład zatrudniał mniej niz 20 osob.

Czy to przekreśla moje oczekiwania. Czy pracodawca popelnił błąd.Jeśli tak-jak go poprawić.Jola zaznaczyła ,że jej zakład też mial mniej ni,z 20 dokładnie 5 osobBardzo proszę o opinię..#24 zołza

zołza

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1767 postów

Napisano 06 grudzień 2013 - 08:56

Sorry, rzeczywiście nie zwróciłam uwagi, że u Joli to był mały pracodawca, nie podlegający pod ustawę o zwolnieniach grupowych. 

W tej sytuacji należałoby zamieścić zapis, że rozwiązanie z Art. 30 par. 1 pkt. 2 k.p. spowodowane było likwidacją stanowiska. Ale pewna nie jestem, czy nie wchodzi tu w grę ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych (?).


CARPE DIEM!


#25 Guest_Bogusia

Guest_Bogusia
 • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 20:44

Witam.Mój zakład pracy został przeniesiony na zasadzie Art.23 1prim na koniec grudnia 2013r.

Obecie jesteśmy pracownikami nowej Firmy . Za niedługo kończę 55 lat i będę się starała o świadczenie przedemerytalne.Słyszałam, że mamy dwumiesięczny okres ochronny, w którym pod koniec z 7-dniowym uprzedzeniem możemy sami rozwiązać umowę o pracę  bez wypowiedzenia ze skutkiem takim, jakby to pracodawca nam wypowiedział umowę o pracę  z zachowaniem  otrzymania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W takiej sytuacji co powinien napisać pracodawca na świadectwie pracy i jaki zastosować artykuł.Czy również ten art.30 par1pkt2KPw zw z art 10ust1ustawy z dn13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami itd...Bardzo proszę o odpowiedź.#26 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8194 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 styczeń 2014 - 21:40

Świadczenie przedemerytalne przysługuje między innymi wtedy gdy do dnia rozwiązania stosunku pracy lz przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była pracownica zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet.

W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy  na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. 2003 r., Nr 90, poz 844).

Podstawa prawna jest prawidłowa.#27 Guest_Malwa

Guest_Malwa
 • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 23:59

Witam,Mam kilka pytań w związku z likwidacją stanowiska pracy, mianowicie byłam zatrudniona 16 msc na umowę o prace 2200brutto na czas nieokreślony, pracodawca wypowiedział umowę która skończyła się 31.12.2013 roku z powodu likwidacji stanowiska pracy- dodam ze nie tylko mnie.Firma zatrudniała około 50 osób, moje pytanie brzmi w jakim czasie powinnam otrzymać świadectwo pracy, dodatkowo jak mogę wyliczyć sobie rozliczenie z listy płac <ekwiwalent za urlop 18 dni, odprawa, pensja> jeśli mam zajęcie komornicze, czy wszystko podlega potrąceniu jeśli tak to czy od kwoty ogólnej czy każde z osobna? jeśli nie to poprosiłabym o konkretne potwierdzenie, ponieważ informacje na forach są różne a ja już nie wiem czego się spodziewać i jak ewentualnie się bronić przed pomyłka.Pozdrawiam, z góry dziękuje za odpowiedz#28 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8194 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2014 - 00:24

 Pracodawca powinien świadectwo pracy wystawić niezwłocznie,czyli 31 grudnia.

 

Ochrona  przed potrąceniami egzekucyjnymi obejmuje :

- pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy (wyrok SN z 29 stycznia 2007 r.,  II PK  181/06),

- odprawy z racji zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących zakładu/niedotyczących pracownika (wyrok SN z 14 listopada 1996 r.,  I PKN 3/96),

Aczkolwiek jest też uchwała ,która mówi co innego na temat ochrony odszkodowania,więc nie dziw się,że są różne opinie,skoro orzeczenia sądów też są różne.

 

Uchwała składu siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 17 stycznia 2013 r. (II PZP 4/12), zgodnie z którą;

"Odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 § 1(1) KP nie podlega ochronie przed potrąceniem przewidzianej w art. 87 § 1 KP."

 

Przeczytaj również:

 

http://kadry.infor.p...tany-urlop.html#29 Guest_Malwa

Guest_Malwa
 • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 00:44

Czyli rozumiem ze może potrącić mi z odprawy i ekwiwalentu tak samo jak z wypłaty czyli do tzw kwoty wolnej 1181 zł ? pytanie teraz czy każde z osobna czy z łączenej kwoty
Dziekuje za wyjaśnienie Dołączona grafika
Pozdrawiam#30 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8194 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2014 - 01:20

Przy wyższym wynagrodzeniu potrąceniu podlega 50 % łącznego wynagrodzenia,ale nie więcej niż do kwoty chronionej czyli 1181,38 zł.( W roku 2014 jest to kwota 1.237,20 zł,). Czyli kwota wolna od potrąceń pozostanie wyższa(50%  kwoty wynagrodzenia,ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy oraz odszkodowania od którego nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne netto).

"Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prezentuje stanowisko (znak pisma: DPR-III-079-680/Z/07), iż w przypadku wypłaty w tym samym miesiącu obok wynagrodzenia za pracę świadczeń z innego tytułu prawnego (np. odprawy), zasady i warunki dokonywania potrąceń mają zastosowanie do każdego z tych świadczeń odrębnie. Tak więc dokonując potrącenia egzekwowanej należności, pracodawca powinien ustalić jego wielkość od każdego z wymienionych świadczeń odrębnie - przykładowo 1/2 wynagrodzenia za pracę oraz 1/2 odprawy - w każdym przypadku po odliczeniach składkowo-podatkowych. Ponadto powinien zastosować dwie kwoty wolne. W piśmiennictwie można jednak spotkać pogląd negujący stanowisko resortu w sprawie kwoty wolnej. Uzasadnia się go przeznaczeniem tej kwoty, którym jest zapewnienie pracownikowi minimum socjalnego, zwielokrotnianie którego nie było intencją ustawodawcy."

Czyli w stosunku do każdego z tych składników osobno należy sprawdzić kwotę wolną od potrąceń.#31 Guest_Malwa

Guest_Malwa
 • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:29

Tak jak myslalam zostałam rozliczona na podstawie 50% potrącenia, po prośbie o korektę na podstawie DPR-III-079-680/Z/07 dostała informacje iż korekty nie będzie ponieważ wyjaśnienie ministerstwa dotyczy zasad potrącen w wypadku kilku wypłat a nie roznych składników wynagrodzenia. moje pytanie brzmi czy to ja nie potrafie czytac czy księgowy? oraz co dalej zrobić w takim przypadku jeśli upiera się przy swoim.Pozdrawiam+-#32 Guest_Bogusława

Guest_Bogusława
 • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 19:17

Witam ponownie. Wcześniej 03.01 prosiłam Państwa o pomoc w temacie zwolnienia z pracy w przypadku przejścia zakladu pracy do innego pracodawcy na podstawie art.23 1 pim.Za odpowieź bardzo dzękuję , ale chcąć się upewnić w dodatkowych szczegółach związanych z tym tematem udałam się do Państwowej Inspekcji Pracy i tu spotkało mnie rozczarowanie i rozpacz.Sprawą sporną jest zastosowanie odpowiedniego artykułu przy zwolnieniu z pracy.W moim przypadku korzystając z przysługującego prawa w okresie dwóch miesięcy z 7 dniowym uprzedzeniem sama mogę rozwiązać stosunek pracy ze skutkami rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę.I tutaj otrzymałam od Państwa informację , że zostanie zastosowany Art.30par1 pkt2KP w zw z art 10 ust 1ustawy z dnia 13.marca 2003  o szczególnych zasadach rozwiązania z [color=#0033cc;font-weight:bold;margin:0;]pracownikami[/color] stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników Dz.U z 2003r Nr 90 poz 844 ezm. Niestety od PIP dowiedziałam się , że gdy w przypadku kiedy sama chcę rozwiązać umowę z pracodawcą nie może być zastosowany ten paragraf, ponieważ dotyczy on likwidacji zakladu pracy itd.

Jestem załamana  w tym przypadku, ponieważ za niedługo chcę się starać o przyznanie świadczenia przedemerytalnego i ZUZ  respektuje jedynie Art 30..... Bardzo Państwa proszę o konkretną odpowiedź, bo w przeciwnym razie mam zamkniętą drogę do świadczenia, a w moim wieku i grupie inwalidzkiej nie jestem w stanie już dłużej pracować [color=#0033cc;font-weight:bold;margin:0;]zawodowo[/color]/ praca fizyczna/Pozdrawiam serdecznie .

 

 #33 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8194 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 styczeń 2014 - 19:48

Pisałaś już ten sam post w innym temacie, Zołza odpowiedziała zgodnie z resztą z tym co napisałam poprzednio. Jest orzeczenie SN w tej sprawie,które będzie przydatne.Jak byłaś w PiP to trzeba było poprosić o podstawy prawne takiej odpowiedzi.

http://forum.infor.p...cy/#entry981374#34 Guest_Anulka

Guest_Anulka
 • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 21:56

a czy można zwolnić pracownika ur. 23 lipca 1951r?z przyczyny likwidacji stanowiska?pracownik też chciałby ubiegać się o świadczenie przedemerytalne ale czy on nie ma tej ochronki i pracodawca nie może go zwolnić w ogóle? nadmieniam że zatrudniamy 93 osoby.#35 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8194 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 styczeń 2014 - 23:23

Pracownik jest w wieku ochrony przedemerytalnej ochrona  przysługuje przez czas do osiągnięcia wieku emerytalnego wprowadzonego nowelizacją. Oznacza to wydłużenie okresu ochronnego dla niektórych roczników pracowników, w tym w przypadku  mężczyzn urodzonych w grudniu 1951 r. nawet o 16 miesięcy. Regulacja przejściowa ma więc chronić pracowników, którzy na dzień 1 stycznia 2013 r. byliby objęci zakresem art. 39 K.p. przed zakończeniem ochrony przedemerytalnej wcześniej niż osiągnięcie przez nich nowego, wydłużonego wieku emerytalnego.Pracownikowi możecie zaproponować inne stanowisko pracy.#36 Guest_Anulka

Guest_Anulka
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 07:20

ale zwolnić go nie możemy,tak?#37 Lennka

Lennka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 333 postów

Napisano 31 styczeń 2014 - 08:25

Nie. Możecie zaproponować mu inne stanowisko, zaś jeżeli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.#38 Guest_Jolanta

Guest_Jolanta
 • Goście

Napisano 03 luty 2014 - 10:28

Otrzymałam dzisiaj swiadectwo pracy z zapisem 

"wypowiedzenie umowy przez pracodawce - art.30&1pkt 2 KP(zwolnienie indywidualne) ustawa z 13 marca 2003r o szczególnych zasadach rozwiazywania  z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownikow."

 

Nie ma zapisu art. 10 ustawy i nie ma Dz.U. Nr 90. Czy wobec tego Powyższy zapis wystarczy dla ZUS aby starać się o świadczenie przedemerytalne? (pozostałe warunki wiek i staż pracy spełniam). Zakład Pracy jest duży, zatrudnia powyżej 20 osób. Bardzo prosze o odpowiedz. Z góry dziękuje. Jolanta#39 Guest_Gosia

Guest_Gosia
 • Goście

Napisano 07 luty 2014 - 21:55

Witam,

 

a czy jezeli pracodawca powola sie w wypowiedzeniu umowy o prace jedynie na art. art.30&1pkt 2 KP

 nie podajac dokladnej przycyzny (likwidacja stanowiska pracy) to mam szanse uzyskac swiadczenie przedemerytalne? dostalam juz odmowna decyzje z ZUS ale zamierzam odwolac sie do sadu, czy mam szanse wygrac? stan faktyczny jest taki, ze moje stanowisko pracy zostalo zlikwidowane, ale nie mam informacji o tym w swiadectwie pracy? Czy ewentualne zaswiadczenie pracodowacy pomoze mi wygrac sprawe z ZUS w sadzie?#40 Guest_Ewa

Guest_Ewa
 • Goście

Napisano 26 luty 2014 - 12:44

Witam,

mój pracodawca oznajmił ostatnio,że likwiduje dotychczasowe miejsce pracy i wszystkie dostałyśmy wypowiedzenie z pracy.Podpisałam już to wypowiedzenie ale po kilku dniach pracodawca powiedział,że na razie nie będzie żadnej likwidacji miejsca pracy (odo grudnia) i zaproponował mi stanowisko kierowniczki.Jeszcze nie dałam mu żadnej odpowiedzi.Czy podpisanie wypowiedzenia z pracy jest teraz dla mnie wiążące? Czy jeśli się nie zgodzę przyjąć tego stanowiska( do grudnia) i postanowię odejść,poniosę jakieś konsekwencje np.bezpłatne bezrobocie (bo teraz należy mi się płatne)bo odeszłam z firmy,która nadal istnieje?

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź,co mam robić! Byłam przekonana ,że to już koniec i nastawiłam się na odejście,nie bardzo chcę przyjąc to stanowisko bo wiąże się to z pracą na okrągło (telefony w czasie wolnym,zastępstwa za nieobecnych itp)

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych